Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi)

Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi) Nedir?

Mide küçültme ameliyatı veya sleeve gastrektomi ameliyatı olarak da bilinen tüp mide ameliyatı, laparoskopi tekniği ile midenin yemek borusu ve barsak arasında devamlılığı sağlayacak tüp şeklinde bırakılarak mide gövdesinin geri kalan kısmının alınması işlemidir. Tüp mide ameliyatı sonrası mide, tüp biçimini aldığı için operasyon bu isimle adlandırılmaktadır.

Tüp mide ameliyatında, midenin hacim olarak en çok genişleme ihtimali olan ve iştahı yönlendiren kısmının alınması amaçlanır. Bununla birlikte doyma hissinin de azalması sağlanır. Tüp mide ameliyatı, barsak yolu korunduğu için daha fizyolojik bir yöntem olup, hastada operasyon sonrası besin emilimine bağlı komplikasyonların da oluşmasını engeller.

Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi) Nasıl Yapılır?

Kliniğimizde tüp mide ameliyatında uzman obezite cerrahisi doktorlarımız tarafından laparoskopi tekniği kullanılmaktadır. Sadece küçük birkaç kesi oluşturularak yapılan laparoskopi tekniği, ince cerrahi aletlerle gerçekleştirilir.

Tüp mide ameliyatı, açlık hissini de azaltmaktadır. Operasyon sonrası diyet programları diğer operasyonlardan daha farklı olması nedeniyle az da olsa tüm besin türleri tüketilebilmektedir. Tüp mide ameliyatında barsak elimine edildiğinden dolayı barsak rahatsızlıkları bulunan hastalarda da uygulanabilme imkanına sahiptir. Ayrıca tüp mide ameliyatı ile hipertansiyon, uyku apnesi ve diyabet gibi obeziteye bağlı hastalıklar da ameliyat sonrası yüzde 70-80 oranında düzelmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi) Öncesi ve Sonrası

Tüp mide ameliyatı öncesi hastanın kan örneği alınarak, EKG incelemesiyle birlikte sağlık durumu analiz edilir. Bu kapsamlı ön muayenede ortaya çıkabilecek olası riskler hakkında bilgilendirme de yapılır. Tecrübeli obezite cerrahisi doktorlarımız buna göre operasyona karar verir.

Kliniğimizde genel anestezi ile gerçekleştirilen tüp mide ameliyatı, 1 ile 2 saat arasında sürmektedir. Uygulama sonrası yaklaşık bir haftada günlük hayatınıza dönüş yapmanız mümkündür ancak bunu doktor ile yapacağınız görüşme ve muayene sonrası uygulamanızda fayda vardır.

https://www.medibeautyklinik.com/tup-sleeve-gastrektomi/

Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi) - İyileşme Süreci

Operasyon Süresi

1-1,5 Saat

Anestezi

Genel

İstanbul'da Kalma Süresi

3 Gün

Günlük Hayata Dönüş

7-8 Gün

Tüp Mide Ameliyatı - Sıkça Sorulan Sorular

Tüp mide ameliyatında midenin hacim olarak genişleme ihtimali olan ve iştahı yönlendiren kısmının alınması amaçlanır. Bu durum doyma hissinin de azalmasını sağlar. Tüp mide ameliyatı, barsak yolunun korunmasını sağladığı için daha fizyolojik bir yöntem olması sayesinde, hastada operasyon sonrası besin emilimine bağlı komplikasyonlar da oluşmamaktadır. Kliniğimiz uzman ve tecrübeli doktorları, uzun yıllardır tüp mide ameliyatlarını, ileri teknoloji ekipmanlarla, tam teşekküllü hastane ortamında gerçekleştirmeye devam etmektedir. 

Kliniğimizde gerçekleştirilen tüp mide ameliyatında laparoskopi tekniği kullanılmaktadır. Sadece küçük birkaç kesi oluşturularak yapılan laparoskopi tekniği, ince cerrahi aletlerle gerçekleştirilmektedir. 

Tüp mide ameliyatında midenin bir kısmının hacmi azaltılarak, hastanın daha az yemekle doyması sağlanmaktadır. Tüp mide ameliyatı, bu nedenle açlık hissini azaltmaktadır. Operasyon sonrası uygulanan diyet programları, diğer operasyonlardan daha farklı olarak tüm besin türlerinin tüketilebilmesine imkan sağlamaktadır. Bu nedenle operasyon sonrasında kliniğimiz doktorlarının tavsiyelerine uymalısınız.