Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi)

Çalışma Saatlerimiz
 • clockHafta içi 09:00 – 17:00
  Cumartesi 10:00 – 14:00
İletişim Bilgileri
Sorularınız mı Var?
tüp mide ameliyatı

Adını midenin operasyon sonrasında aldığı şekilden (tüp biçimi) alan Sleeve Gastrektomi ameliyatı, Tüp Mide veya Mide Küçültme Ameliyatı olarak da anılmaktadır.

Operasyon Laparoskopi tekniği ile, midenin, yemek borusu ve barsak arasında devamlılığı sağlayacak tüp şeklinde bırakılarak, mide gövdesinin geri kalan kısmının alınması işlemidir.

Mide hacminin en çok genişleme imkanına sahip olan ve dolayısıyla iştahı yönlendiren kısmının alınmasının doyma hissine etkisinin yanısıra, midenin alınan %80’lük kısmı içerisinde sistemdeki açlık, tokluk ve kan şekeri düzenleyici hormonların da olması sebebiyle oldukça etkili bir obezite cerrahi yöntemidir.

Bu yöntemde barsak yolu korunduğu için daha fizyolojik bir yöntem olup, hastada operasyon sonrası besin emilimine bağlı komplikasyonlar oluşmamaktadır.

Tüp Mide Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

 • Laparoskopi tekniği ile yapılabilmesi.
 • Kullanılan tekniğe bağlı olarak yatış süresinin azlığı.
 • Operasyon sonrası diyet programları diğer operasyonlardan daha farklı olup, az olarak tüm besin türleri tüketilebilmektedir.
 • Açlık hissi Ghrelin hormon üretimi ve açlık hissi azalır.
 • Barsak eliminime etkisi yoktur dolaısıyla, barsak rahatsızlıkları bulunan hastalarda da uygulanabilir.
 • Şekerli yiyeceklerin tüketiminde mide barsak tolerasyonu daha iyidir.
 • Hipertansiyon, uyku apnesi ve diyabet gibi obeziteye bağlı yandaş hastalıklar ameliyat sonrası % 70-80 oranında düzelir.

Sorularınız mı Var?

 • Kısıtlayıcı Yöntemler
  Bu yöntemler amaç itibariyle hastanın erken doymasını sağlar ve neticesinde kalori alımını azaltırlar. Mide Hacmi, laparoskopi ile yerleştirilen mide bandı (LAGB), vertikal bantlı gastroplasti (VBG), laparoskopik sleeve gastrektomi (tüp mide=LSG) ve mide balonu ile kontrol altına alınmaktadır.
 • Emilimi Bozan Yöntemler
  Biliopankreatik Diversiyon (BPD) ve Jejunoileal Bypass yöntemlerinde besin akışı azaltılır ve emici alan bypass edilir bu sayede kalori miktarı azalır.
 • Dual Yöntemler
  Yukarıdaki etkileri beraber sağlayan Roux en-Y gastrik bypass (RYGB) ve duodenal switch (DS) hem besin akışını azaltmakta hem de hastanın doyma eşiğini düşürmektedir.

 

Acıkma ve yeme kapasitesi azalan hasta, günlük yaşamını daha az beslenme ile devam ettirmektedir. Ameliyat öncesinde obez olunmasından bağımsız olarak, sağlıklı bir yaşamın gereği olarak şekerli yiyecek, içecek ve alkol tüketilmemesi öneriliyor. Her tıbbi müdahalede olduğu gibi hastanın da tıbbi müdahaleye destek olması kilo vermeyi hızlandırmada önem taşıyor. İstatistiklere göre Obezite Cerrahisinde 12 aylık süreç içerisinde fazla kilolarınızın yaklaşık %60’ından kurtulabilirsiniz.

Laparoskopik yöntemle yapılan Obezite Cerrahi müdahalesinde ağrı yok denecek kadar az olmakta ve operasyon sonrasında hasta kısa bir süre sonra aktif olarak yaşantısına devam edebilmektedir. Düzenli diyetisyen kontrolleri ve beslenme disiplininden taviz verilmemesi neticesinde kilo verme süreci de sağlıklı olarak devam etmektedir.

Beslenme alışkanlıkları tespit edilerek hastanın ameliyat sonrasında uyacağı program anlatılmalı.
Hastanın ameliyat sonrası için motivasyonu değerlendirilmeli.
Ameliyat sonrası yaşam boyu alışkanlıklarının değişmesi gerekeceği, ancak bu noktada gerçek bir sonuç alınacağı anlatılmalı.

Laparoskopi, ağırlıklı olarak karın bölgesi ameliyatlarında kullanılan ve bir kamera (laparoskop) ile özel el aletleri ile, normal ameliyata göre çok daha küçük bir kesiden organlara ulaşmayı sağlayan bir yöntemdir. Açık ameliyatlarda kesi en az 6-10 cm olurken, laparoskopide 2 tane 10 mm, 2 veya 3 tane 5 mm kesi olmak üzere toplam 4-5 kesi olmaktadır. Ameliyat sonrası barsak problemleri, yara komplikasyonları, yapışıklıklar, enfeksiyon riski de batına el girmediği için da daha az görülmektedir. Ameliyat sonrasında daha az sorunla karşılaşıldığından hasta açık ameliyatlardan daha kısa sürede normal yaşantısına dönebilmektedir. Bu nedenlerle, mide kelepçesi ameliyatlarının bir kısmında Laparoskopi tekniği kullanılır.