Tüp Bebek

Çalışma Saatlerimiz
  • clockPzt – Cuma 09:00 – 17:00
    Cumartesi 10:00 – 14:00
İletişim Bilgileri
  • clockHafta içi 09:00 – 17:00
    Cumartesi 10:00 – 14:00
İletişim Bilgileri
Doktorumuza Sorun

Tüp bebek, doğal yollarla çocuk sahibi olmakta problem yaşayan bireylerin çocuk sahibi olabilmek için başvurdukları tıbbi tedavi biçimidir. Üremeye yardımcı olan tüp bebek tedavisi, kısırlıklar, ileri yaş, kadınlarda enfeksiyon ve tüplerdeki tıkanıklıklar, erkeklerde ise sperm sayısının azlığı ve kalitesinin düşüklüğü nedeniyle çocuk sahibi olamayan çiftlere çocuk sahibi olabilme imkanı sunar.

tüp bebek operasyonu

Tüp bebek tedavisinde kadın ve erkeğin üreme hücrelerinin bir laboratuar ortamında bir araya getirilmesiyle gerçekleştirilir. Kadının yumurtasının laboratuar ortamında döllenmesi sağlanır ve daha sonra bu döllenmiş yumurta anne rahmine yerleştirilir. Bu işlem bir nevi yapay döllenme tekniği olarak düşünülebilir ancak yalnızca döllenmeden sonra embriyo adı verilen ilk gelişim aşaması laboratuar ortamında gerçekleşir. Sonrasındaki süreç normal bir gebelik sürecinden farksızdır.

Tüp bebek tedavisi iki farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Bunlardan biri, klasik tüp bebek tedavisi denilen, yani spermlerin laboratuar ortamında direkt olarak yumurtaların yanına bırakılması ve kendi kendilerinin döllenme işlemini gerçekleştirmesiyle yapılandır. Diğeri ise; mikroenjeksiyon yöntemidir. Bu yöntemde mikroskop yardımıyla sperm, direkt yumurtanın içine enjekte edilir. Hangi yöntemin kullanılacağı tamamen çiftin kararına göre belirlenmektedir.

Tüp Bebek Tedavi Süreci Nasıldır?

Kadının her ayki yumurtlama sürecinde yumurtladığı yumurta sayısı az ise; tüp bebek tedavisinde bu sayıyı arttırmak için dışarıdan hormon takviyesi yapılır. Bu süreçten sonra yumurtaların gelişimi düzenli olarak takip edilmektedir. Gelişimini doğru tamamlayan ve döllenmeye hazır olan yumurtaların, laboratuar ortamında erkekten alınan sperm ile döllenmeleri sağlanır. Yumurtaların toplanması genel veya lokal anestezi yöntemleriyle yapılabilmektedir. Döllenen yumurtalar belli bir süre laboratuar ortamında ısı kontrollü kültür ortamında gelişmeye bırakılır ve en uygun görülen yumurta bu aşamadan sonra anne rahmine yerleştirilir.

Kimler Tüp Bebek Tedavi Yöntemini Kullanabilir?

Yaşı 35’in altında olmasına rağmen doğal yollarla, korunmasız düzenli ilişkiye girdikleri halde çocuk sahibi olamayan her çift tüp bebek tedavi yöntemine başvurabilir.

Tüp Bebek Kaç Kez Denenir ve Başarı Oranı Nedir?

Tavsiye edilen deneme süresi 3’tür. Tüp bebek tedavisinin başarısı annenin yaşına, yumurtaların ve erkeğin sperm kalitesine bağlı olarak birçok faktöre göre belli olur. 30 yaş altı kadınlarda tüp bebek başarı oranı %60’a kadar çıkmaktadır.

Sorularınız mı Var?

[contact-form-7 id=”3430″]