Trifokal Lens

Trifokal Lens Nedir?


Trifokal lensler, tek lenste üç farklı odak noktası sağlayan lenslerdir. Korneanın kenarındaki (minimal invaziv) küçük bir kesi ile göze yerleştirilerek uzak, hastaların yakın ve orta mesafede net görmesini sağlarlar.

Trifokal akıllı lensin diğer göz içi lenslere göre önemli özelliği, üç odak noktasına sahip olması ve böylece yakın aralıkta, uzak aralıkta ve ayrıca bir ara alanda (orta alan) optimum görüş sağlamasıdır. Bu görüş mesafe aralığı ortalama 60 ile 80 cm’dir. Bu sayede trifokal lensler, bilgisayar kullanımı ve fiyat etiketi okuma gibi durumlarda avantaj sağlamaktadır.

Trifokal lensler ile birlikte mesafe ne olursa olsun gözlüklerden kurtulmak mümkün. Katarakt hastalığı olanlar, bir daha gözlük kullanmak istemeyen 40 yaş üstü hastalar ve astigmatlı hastalar için de trifokal lens uygun olabilmektedir.
Kliniğimizde CE Sertifikasına (Avrupa Standartları Sertifikası) sahip lensler kullanılmaktadır. Lenslerde yer alan UV filtresi ile retinaya gelebilecek etkilere karşı ek koruma sağlanarak gözün zarar görmesi de engellenmektedir.

Trifokal Lens Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Kliniğimizde trifokal lens tedavisi öncesi tecrübeli göz doktorlarımız sizleri detaylı bir muayeneden geçirirler. Göz doktorlarımız, gözlerinizle ilgili problemlerinizi belirler ve sizlerin estetik beklentilerine göre tedavi ve lens yöntemlerine karar verirler.

Acısız bir şekilde topikal anestezi ile yapılan trifokal lens implantasyonunda ileri teknoloji Fakoemülsifikasyon yöntemi (Phaco-Folk Lazer Yöntemi) ile lensler 2 mm’lik kesiden göze özel bir enjektör ile yerleştirilir, gözdeki lens kendi şeklini oluşturuyorsa genişlik 13 mm, uzunluk 6 mm olabilir.

Trifokal Lens Tedavisi Öncesi ve Sonrası

Trifokal lens tedavisi öncesi hastanın sağlık durumu değerlendirilir. Operasyon öncesi tecrübeli göz doktorlarımız tarafından yapılan detaylı ön muayenede hastaya özel tedavi yöntemi ve lens yöntemi seçilir, hasta olası riskler hakkında bilgilendirilir.

Kliniğimizde damla ile topikal anestezi yapılarak acısız bir şekilde yapılan trifokal lens tedavisi, 10 ile 15 dakika sürmektedir. Tedavi sonrası hastanın tedavi edilen gözü bir gece kapalı tutulur ve ertesi günden itibaren günde 4 defa 2 kere damla uygulanır. O gün itibariyle, göz doktorlarımızın tavsiyelerine uymaları koşuluyla, hastalar duş alma dahil günlük yaşamlarına devam edebilirler.

https://www.medibeautyklinik.com/trifokal-lens/

Trifokal Lens - Sıkça Sorulan Sorular

Üç lens türü arasında en yaygın olarak kullanılan trifokal lensler, korneanın kenarında (minimal invaziv) küçük bir kesi ile implante edilerek hastaların uzak, yakın ve orta mesafede net görmesini sağlar.

Trifokal lensin diğer göz içi lenslere göre en önemli özelliği, üç odak noktasına sahip olması ve böylece yakın aralıkta, uzak aralıkta ve ayrıca bir ara alanda (orta alan) optimum görüş sağlamasıdır. 

Bu görüş mesafe aralığı ortalama 60 ile 80 cm’dir. Bu nedenle trifokal lensler, bilgisayar kullanımı ve fiyat etiketi okuma gibi durumlarda avantaj sağlar. Katarakt hastalığı olanlar, bir daha gözlük kullanmak istemeyen 40 yaş üstü hastalar ve astigmatlı hastalar için de ideal bir seçenektir.

Kliniğimizde uygulanan trifokal lens implantasyonu, tamamen ağrısız bir operasyondur. Anestezi, özel damlalarla sağlanır; bu tip anestezi topikal anestezi olarak da bilinir.