Saç Ekimi İşlemi Nasıl yapılır?

erkeklerde saç ekimi

Hormonal sebepler, stres, ameliyat izi, üzüntü, cilt problemleri, kaza, yaşam tarzı ve kemoterapi yada radyoterapi ilaçları nedeniyle oluşabilen kellik problemi için en temel ve en kalıcı yol saç ekimi yöntemidir.

Saç ekimi işlemi, ilk olarak greft alımı ardından greft ekiminin yapılacağı kanalların açılması ve en son olarak da greft ekiminin gerçekleştirilmesi şeklinde planlanan bir süreçtir. Kliniğimiz tarafından özel olarak geliştirilen FUE Gold yöntemi kullanılarak alınan greftler, DHI Tekniği veya Manuel Saç Ekimi Yöntemlerinden biri ile ekilmektedir. Bu yöntemlerden hangisinin uygulanacağı ise uzman tıbbi kadromuz tarafından ön muaneye gelen hastanın estetik ihtiyacı göz önünde bulundurularak, bilgisayarlı saç analizi ile donör ve ekim bölgeleri incelenmesi neticesinde kararlaştırılır.

Saç Ekiminde Kullanılan Teknikler

  • FUE Gold Greft Alımı

FUE Gold Greft Alımı tekniğinde greft alımında altın uçlu bir mikromotor kullanılmaktadır. Greft alımında kullanılan altın kaplı ince uç, iyileşme sürecini hızlandırırken aynı zamanda sağlıklı greft oranının da yükselmesini sağlar.

  • DHI Saç Ekimi (Traşsız)

DHI yönteminde, FUE Yöntemi ile toplanan greftler istenen bölgeye choi kalemiyle yerleştirilir. Choi kalemi ile kanal açılırken aynı zamanda greft de kalemin arkasında bulunan itici yardımı ile uç tarafta açılan kanalın içerisine itilerek yerleştirilir. Ekilecek saç kökleri daha kısa süre dış ortamda kalacağı için greftlerin sağlıklı kalma ihtimali de yüksektir.

  • Manuel Saç Ekimi Tekniği

Manuel Saç Ekim Tekniği, toplanan greftlerin kesilere manuel olarak ekilmesi işlemi olup; greft alımı, greft ekiminin yapılacağı kanalların açılması ve greft ekiminin gerçekleştirilmesi şeklinde bir süreç olarak planlanır. Anesteziden operasyon sonrasına kadar hassasiyet gerektiren önemli bir operasyondur.

saç ekimi işlemi

Saç Ekimi Kimlere Uygundur?

Erkeklerde yaygın olarak görülen saç dökülme probleminin ana sebeplerinden bir tanesi androgenetik alopesi durumudur. Erkek tipi saç dökülmesi olarak da bilinen androgenetik alopesi, genetik nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Ancak androgenetik alopesi özellikle son yıllarda farklı nedenlere bağlı olarak kadınlarda da görülmeye başlanmıştır.

Erkeklerde Saç Ekimi

Saç seyrelmeleri henüz yoğun değilse, medikal yöntemlerle sorun çözülebilir veya ertelenebilir. Ancak yoğun dökülmelerde ve kellik durumunda saç ekimi tedavisi en doğal çözümdür. Saçların tamamen dökülmesini beklemek en büyük hatalardan biridir. Bu durumda çok daha fazla greft ekilmesi gerekir ve yaşa bağlı olarak da başarı oranları düşebilir. Muane esnasında ekim yapılacak alanın üzerinde değerlendirme yapılarak uygulanacak yöntem tercih edilir. Kliniğimizde uygulanacak saç ekim yöntemlerinde iz kalmaz, süreç konforludur ve iyileşme hızlıdır.

Kadınlarda Saç Ekimi

Saç, kadınların en doğal ve özendikleri aksesuarıdır. Dolayısıyla kadınlar, saç dökülmesi ve kellikden daha fazla etkilenir. Kadınlarda saç dökülmesine sebep olan başlıca sebepler genetik, hormonal sebepler, ilaç kullanımı, yoğun ısı kullanımı ve gebelik dönemidir. Kadınlarda uygulama farklı yöntemlerle yapılabilir.

Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir?

  • İşlemi yaptıranlar yeni görünümleri ile daha özgüvenli hisseder.
  • İyileşme süreci ortalama bir yıldır, sonrasında saçlar doğal bir şekilde uzamaya devam eder.
  • Saç ekimi kalıcı ve ömürlük bir uygulamadır.
  • İyileşme sürecinden sonra kimse saç ektirildiğini anlamayacaktır.

Saç Ekimi Ağrılı Bir Süreç Midir?

Saç ekimi operasyonu lokal anestezi altında yapıldığı için işlem süresinde kişi herhangi bir ağrı ya da acı hissetmektedir. Saç ekim işleminin ardından oluşabilecek ağrılar ise, doktorun vereceği günlük ağrı kesiciler ile geçirilebilecek hafiflikte olmaktadır.

https://www.medibeautyklinik.com/sac-ekim-makaleleri/sac-ekimi-islemi-nasil-yapilir/