PRK / Lasek Göz Lazeri

PRK Lasek Göz Lazeri Nedir?

PRK Lasek göz lazeri yöntemi ile kornea tabakası örtüsü (flep) katlanmadan lazer tedavisi yapılır. İşlemin sonunda hastanın kendi kornea tabakası oluştuğunda çıkarılacak olan koruyucu bir mercek yerleştirilir. PRK Lasek göz lazeri yöntemi esas olarak ince bir kornea tabakası (flepleri) olan hastalarda kullanılırken astigmatizm gibi sorunları olan hastalara da önerilmektedir. Göze cihaz teması olmadığından NO-TOUCH Lazer da adlandırılmaktadır.

PRK Lasek Göz Lazeri Nasıl Uygulanır?

PRK Lasek’te korneanın üst tabakası Excimer Lazer ile kaldırılır. Bu süreçte korneayı korumak ve hissedilen ağrının minimuma indirilebilmesi için geçici olarak numarasız bir lens kullanılır. Bu lensler tedavi sonrasında göz iyileşmeye başladığında çıkartılır. Eğer lens kullanılıyorsa en az 1 hafta önce lens kullanımı durdurulmalıdır. Aynı zamanda öncesinde gözde herhangi bir çapaklanma durumu olursa doktora bilgi verilmesi gerekmektedir. Diğer tedavi yöntemleri için gözlerde risk ve hassasiyet bulunuyorsa, PRK Lasek tedavi yöntemi en uygun yöntemlerdendir.

18 yaşını doldurmuş, kornea tabakası yeterli kalınlığa sahip olmayanlar ve çok kuru göz yapısına sahip olanlar için bu tedavi yöntemi doktorlar tarafından tercih edilebilir. Ancak 6 derecenin üzerindeki miyoplar için bu tedavi yöntemi uygun değildir. 

Wavefront ile PRK

Wavefront Lasek tedavisine Wavefront ile hassas ölçüm yapılarak başlanmaktadır. Wavefront 3D ölçüm analizi ile gözün genetik parmak izi çıkarılarak kornea tedavisinde kullanılır. PRK Lasek’te kornea tabakası örtüsü (flep) katlanmamakla birlikte yüzeysel kornea tabakası da çok ince olduğu için çıkarılır. Bu işlem sonrasında lazer tedavisine geçilir. Son olarak, hastanın kendi kornea tabakası yeniden oluşunca çıkarılacak olan geçici ve koruyucu mercek yerleştirilir.

Wavefront Olmadan PRK

PRK Lasek kişiye özel olarak yapılan bir tedavi yöntemidir. Hastanın Wavefront ölçümüne uygun olmaması durumunda ise Wavefront analizi yapılmadan tedavi uygulanabilir. 

PRK Lasek Göz Lazeri Öncesi ve Sonrası

PRK Lasek göz lazeri tedavisi öncesi hastanın sağlık durum analizi yapılır. Bu muayenede ortaya çıkabilecek olası riskler hakkında bilgilendirme de yapılır. Buna göre operasyon konusunda karar verilir.

PRK Lasek göz lazeri tedavisi, 10 ile 15 dakika arasında sürmektedir. İşlem sırasında korneadan epital tabaka kaldırıldığı için, diğer lazer tedavi yöntemlerine göre daha ağrılı bir süreci vardır. Tedavi sonrası görüş bir ya da iki hafta bulanık olabilirken net olarak görmeniz bir ya da iki ay sonra gerçekleşmektedir. Dış yüzeye uygulanan bir tedavi yöntemi olduğu için enfeksiyon riski diğer işlemlere göre daha yüksektir. Bir süre gözün güneş ışınlarından korunması gereklidir. Bu nedenle operasyon sonrasında güneş gözlüğü kullanılması ve hatta yaz aylarında bu operasyonun yapılmaması tavsiye edilir. İyileşme sürecinde doktorun tavsiye edeceği antibiyotikli ve kortizonlu göz damlaları kullanılmalıdır. İyileşme sürecinden sonra gözün 0.50’nin altındaki değere sahip olması, işlemin başarılı olduğu anlamına gelir.

 

 

 

 

https://www.medibeautyklinik.com/prk-lasek-goz-lazeri/

PRK İyileşme Süreci

Operasyon Süresi

20-30 Dakika

Anestezi

Damla ile Lokal

İstanbul'da Kalma Süresi

-

Günlük Hayata Dönüş

1 Gün

PRK Göz Lazeri - Sıkça Sorulan Sorular

Kliniğimizde 18 yaşını doldurmuş, kornea tabakası yeterli kalınlığa sahip olmayanlar ve çok kuru göz yapısına sahip olanlar için bu tedavi yöntemi uzman ve tecrübeli doktorlarımız tarafından tercih edilebilir. Ancak 6 derecenin üzerindeki miyoplar için bu tedavi yöntemi uygun değildir. 

Kliniğimizde PRK/LASEK göz lazer tedavisi öncesi değerleriniz en az 1 yıl süredir değişmemiş olmalıdır. Ayrıa tedaviden önce uzman ve tecrübeli doktorlarımız tarafından kapsamlı muayene de gerçekleştirilir.