PRK / Lasek Göz Lazeri

PRK Lasek Göz Lazeri Nedir?


PRK Lasek göz lazeri yöntemi ile lazer tedavisi, kornea tabakası örtüsü (flep) katlanmadan gerçekleştirilir. İşlemin sonunda hastanın kendi kornea tabakası oluştuğunda çıkarılacak olan koruyucu bir mercek yerleştirilir. PRK Lasek göz lazeri yöntemi esas olarak ince bir kornea tabakası (flepleri) olan hastalarda kullanılırken astigmatizm gibi sorunları olan hastalara da önerilmektedir.

PRK Lasek göz lazeri yöntemi, göze herhangi bir cihaz teması olmadığından No-Touch (Temassız) göz lazeri olarak da bilinmektedir. Bu sayede PRK Lasek göz lazer yöntemi, göz problemlerinizi gözle temas etmeden kolayca tedavi eder.

PRK Lasek Göz Lazeri Nasıl Uygulanır?

Kliniğimizde PRK Lasek göz lazeri yöntemi öncesinde uzman göz doktorlarımız sizleri kapsamlı bir muayeneden geçirir. Gözlerinizin ölçümü yapılarak durumu kontrol edilir. Bu kapsamlı muayene sonrasında doktorlarımız tarafından size özel bir tedavi yöntemi belirlenir. 

Deneyimli göz doktorlarımız tarafından gerçekleştirilen PRK Lasek’te önce korneanın üst tabakası Excimer Lazer ile kaldırılır. Bu süreçte korneayı korumak ve hissedilen ağrının minimuma indirilebilmesi için geçici olarak numarasız bir lens kullanılır. Bu lensler tedavi sonrasında göz iyileşmeye başladığında çıkartılır. Ayrıca tedavi öncesinde eğer lens kullanılıyorsa en az 1 hafta önce lens kullanımı durdurulmalıdır. Aynı zamanda tedavi öncesinde gözde herhangi bir çapaklanma durumu olursa doktora bilgi verilmesi gerekmektedir. Diğer tedavi yöntemleri için gözlerde risk ve hassasiyet bulunuyorsa, PRK Lasek tedavi yöntemi en uygun yöntemlerdendir.

18 yaşını doldurmuş, kornea tabakası yeterli kalınlığa sahip olmayanlar ve çok kuru göz yapısına sahip olanlar için bu tedavi yöntemi doktorlarımız tarafından tercih edilebilir. Ancak 6 derecenin üzerindeki miyop hastalar için bu tedavi yöntemi uygun değildir. 

Wavefront ile PRK

PRK Lasek tedavisi, kişiye özel olarak yapılan bir tedavidir. Bu nedenle kliniğimizde Wavefront ile PRK Lasek tedavisine Wavefront hassas ölçümü yapılarak başlanır. Wavefront 3D ölçüm analizi ile gözün parmak izi çıkarılarak kornea tedavisinde kullanılır. PRK Lasek’te kornea tabakası örtüsü (flep) katlanmamakla birlikte yüzeysel kornea tabakası da çok ince olduğu için çıkarılır. Bu işlem sonrasında lazer tedavisine geçilir. Son olarak, hastanın kendi kornea tabakası yeniden oluşunca çıkarılacak olan geçici ve koruyucu bir mercek yerleştirilir.

Wavefront Olmadan PRK

PRK Lasek kişiye özel olarak yapılan bir tedavi yöntemi olduğundan Wavefront ölçümüne uygun olmayan hastaya da Wavefront analizi yapılmadan tedavi uygulanabilir. 

PRK Lasek Göz Lazeri Öncesi ve Sonrası

PRK Lasek göz lazeri tedavisi öncesi hastanın sağlık durumu analiz edilir. PRK Lasek göz lazeri tedavisi, kişiye özel olarak gerçekleştirilen bir tedavi olduğundan doktorlarımız kapsamlı muayeneyi hassasiyetle gerçekleştirmektedir.  Bu kapsamlı muayenede ortaya çıkabilecek olası riskler hakkında bilgilendirme de yapılır. Buna göre operasyon konusunda karar verilir.

PRK Lasek göz lazeri tedavisi, 10 ile 15 dakika arasında sürmektedir. Tedavi sonrası bir ya da iki hafta bulanık görebilirsiniz, bununla birlikte net olarak görmeniz bir ya da iki ay sonra gerçekleşebilir. Bir süre gözün güneş ışınlarından korunması gereklidir. Bu nedenle operasyon sonrasında güneş gözlüğü kullanılması ve hatta yaz aylarında bu operasyonun yapılmaması tavsiye edilir. İyileşme sürecinde doktorlarımızın tavsiye edeceği antibiyotikli ve kortizonlu göz damlaları kullanılmalıdır. İyileşme sürecinden sonra gözün 0.50’nin altındaki değere sahip olması, işlemin başarılı olduğu anlamına gelir.

https://www.medibeautyklinik.com/prk-lasek-goz-lazeri/

PRK İyileşme Süreci

Operasyon Süresi

20-30 Dakika

Anestezi

Damla ile Lokal

İstanbul'da Kalma Süresi

-

Günlük Hayata Dönüş

1 Gün

PRK Göz Lazeri - Sıkça Sorulan Sorular

Kliniğimizde 18 yaşını doldurmuş, kornea tabakası yeterli kalınlığa sahip olmayanlar ve çok kuru göz yapısına sahip olanlar için bu tedavi yöntemi uzman ve tecrübeli doktorlarımız tarafından tercih edilebilir. Ancak 6 derecenin üzerindeki miyoplar için bu tedavi yöntemi uygun değildir.

Kliniğimizde PRK/LASEK göz lazer tedavisi öncesi değerleriniz en az 1 yıl süredir değişmemiş olmalıdır. Ayrıa tedaviden önce uzman ve tecrübeli doktorlarımız tarafından kapsamlı muayene de gerçekleştirilir.