Obezite Sonrası Estetik


Obezite cerrahisi operasyonu geçirmiş ve/veya kilo kaybı yaşamış kişilerde, deri sarkmaları oluşabilmektedir. Yaşadığı kilo kaybı sonucu hasta mutlu olmakta, özgüveni ve kendine bakışı değişmekte ancak fiziki olarak kendisine aynada baktığında bu durum tekrar kişiyi mutsuz edebilmektedir. Bu sebeple de obezite cerrahisinin olmazsa olmazı devamında deri sarkmaları cerrahisi, post bariatrik cerrahi, obezite sonrası estetik cerrahi gibi de adlandırılan cerrahi müdahalelerdir.

Obezite sonrası estetik, doktorlarımız tarafından gerçekleştirilecek muayene sonucunda belirlenirken, yaklaşık 12 ile 18 ay arasında bir süre sonra uygulanmalıdır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik Türleri

Obezite cerrahisi sonrası estetik operasyonları sınıflandıracak olursak, kol germe, karın germe, popo germe/kaldırma, göğüs (meme) estetiği, mastopeksi, yüz germe, boyun ve gıdı estetiği olarak sıralanabilir.

Kol Germe Ameliyatı 

Kilo kaybı, yaşlanma süreci, derinin elastikiyet kaybı ve deri altı yağ dokusunun azalması kolda dirseğe doğru sarkma meydana getirebilir. Genellikle 40 yaş üstündeki kadınlarda görülen ve halk arasında yarasa kol olarak da adlandırılan bu sarkma, diyetle ya da egzersizle durduramayabilir. Bunu çözme amacıyla gerçekleştirilen kol germe ameliyatı,  sarkan derinin veya deri altında oluşan yağ dokusunun alınarak derinin yeniden gerilmesi operasyonudur.

Karın Germe Ameliyatı (Tummy Tuck) 

Vücudun ön bölgesindeki şişkinlik, özellikle hamilelik dönemlerinde genellikle karın bölgesindeki bağ dokusuna baskı yapmaktadır. Karın bölgesinde oluşmuş olan aşırı yağlanma sonrası sarkan derinin toparlanması işlemine abdominoplasti veya karın germe denilmektedir.

Brezilya Tipi Popo Kaldırma (Brazilian Butt Lift – BBL) Ameliyatı 

Kalça, vücudun genel görünümüyle uyum içinde olması gereken bir parçadır. Günlük kıyafetlerde ve mayoda iyi şekillendirilmiş bir kalça hem ruhsal hem de fiziksel olarak olumlu etkilemektedir. Ancak zaman zaman sporlar da yuvarlak ve dolgun bir kalçaya sahip olunamayabilir. Doğal yaşlanma süreci, kilo verme ve sırtta, kalçada ve uyluklarda yağ dağılımının uyumsuzluğu, kalça bölgesinin olumsuz etkilenerek sarkmasına ve biçiminin bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle Brezilya tipi popo, pek çok kadının hayal ettiği ve popo estetiği yaptırmaya karar vermede etkili olan bir şekildir.

Brezilya tipi popo kaldırma (Brazilian buff lift – BBL), kalça kısmını silikon implantlar kullanılarak şekillendirme ve büyütme operasyonudur.

Göğüs (Meme) Estetiği 

Göğüs (meme), kadınların vücutlarında görünüm için en fazla önem verdikleri yerlerdendir. Çoğu kadının yaşam koşulları değiştiği zaman daha büyük bir göğsü arzulaması, göğüs (meme) estetiğini Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi’de oldukça sık talep edilen alanlardan biri haline getirmiştir. Göğüs (meme) şekli, genetik olarak belirlendiğinden sadece plastik cerrahi operasyonuyla değişim sağlanabilir.

Gelişmedeki birtakım sorunlar, yaşlılık, genetik nedenler ya da hastalıklar, göğüslerin sarkmış olmasına, normalden büyük veya küçük olmasına ve bozuk bir şekle sahip olmasına neden olabilir. Bu durum özgüven eksikliği, depresyon gibi psikolojik sorunlar başta olmak üzere birçok soruna da neden olabilir. Bunlar için bir çözüm olarak düşünülen göğüs (meme) estetiği, kadında veya erkekte göğsün şeklini ve boyutunu değiştirmeyi amaçlayan tüm plastik cerrahi operasyonlarını içermektedir. Göğüs (meme) estetiği operasyonları arasında göğüs büyütme, göğüs küçültme, göğüs dikleştirme, göğüs implantları, mastopeksi ve jinekomasti yer almaktadır.

Yüz Germe (Facelift) Ameliyatı

Yüz germe (facelift), yüzde yaşlanma gibi nedenlerle ortaya çıkan sarkmaları düzeltmek için yapılan germe operasyonudur.

Yüzdeki kırışıklıklar birçok insanın gerçekte olduğundan daha yaşlı ve yorgun görünmesine neden olur. Bunun nedeni ise 20 yaşından itibaren cilt elastikiyetinin kaybına yol açabilen ve fazla cilt varmış izlenimi veren doğal yaşlanma sürecidir. Kırışıklıklar, kaz ayakları ve sarkık yanaklar da bu doğal yaşlanma sürecinin belirtileridir.

Boyun Germe (Neck Lift) Ameliyatı

Gıdı germe ya da boyun estetiği olarak da bilinen boyun germe ameliyatı, yaş ilerlemesi nedeniyle gıdıda oluşan sarkmaları gidermek amacıyla derinin gerilmesi operasyonudur.

Çene altı bölgesi olarak tanımladığımız gıdı, kilo alımlarında yağların toplandığı ilk yerdir. Bazı genetik hastalıklar, kilo artışı ile derinin genişlemesi ve ilerleyen yaş ile birlikte deri ve yağ dokuları aşağıya doğru sarkabilir. Bu sorunlara çözüm olan boyun germe, boyun bölgesinin kaldırılarak hastanın genç ve dinamik görünmesini sağlar.

Medibeauty Klinik’te Obezite Sonrası Estetik

Kliniğimiz, tecrübeli estetik doktorları sayesinde uzun yıllardır obezite sonrası estetik operasyonları gerçekleştirmektedir. Her biri alanında uzman doktorlarımız, kol germe, karın germe, popo germe/kaldırma, göğüs (meme) estetiği, mastopeksi, yüz germe, boyun ve gıdı estetiği operasyonlarını başarılı bir şekilde uygulamaktadır. Hasta odaklı yaklaşımımız ve ileri teknoloji yöntemlerimiz ile hizmet vermeyi sürdürürken, bu kaliteli hizmetimiz 2014’ten beri her yıl Uluslararası Sağlık Akredite Kuruluşu Joint Commission International (JCI) tarafından kontrol edilerek onaylanmaya devam ediyor.

https://www.medibeautyklinik.com/obezite-sonrasi-estetik/

Obezite Sonrası Estetik - Sıkça Sorulan Sorular

Obezite sonrası estetik, genellikle operasyon sonrası deri sarkması yaşayan hastalar için önerilmektedir. Kliniğimizde gerçekleştirilen muayene sonucunda doktorumuzun karar verdiği yöntem ile birlikte, hastanın da istekleri dinlenerek, obezite sonrası estetik operasyonuna karar verilir.

Kliniğimizde obezite sonrası estetikte, kol germe ameliyatı, karın germe ameliyatı (tummy tuck), Brezilya tipi popo kaldırma (Brazilian buff lift – BBL), göğüs (meme) estetiği, yüz germe (facelift) ameliyatı ve boyun germe (neck lift) ameliyatı uygulanmaktadır. Kliniğimiz obezite sonrası estetik alanında uzman ve tecrübeli doktorlara sahip bir şekilde uzun yıllardır hizmet vermektedir. Kliniğimiz doktorları, tecrübesini ve uluslararası tanınırlığını son teknoloji yöntemlerle birleştirerek tedavilerini başarılı bir şekilde sürdürürken, hastalarımızın sağlıklı ve mutlu bir şekilde ayrılmasını sağlamaktadır.