Obezite Cerrahisi – Sıkça Sorulan Sorular

Kliniğimizde obezite cerrahisinde, mide bandı, gastrik bypass ve tüp mide ameliyatları uygulanmaktadır. Uzman ve tecrübeli obezite cerrahisi doktorlarımız, 2006 yılından beri obezite cerrahisi operasyonlarını, son teknoloji yöntemlerle, tam teşekküllü hastane ortamında, başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedir.
Kliniğimizde obezite cerrahisinde laparoskopi tekniği uygulanmaktadır. Obezite cerrahisinde son teknoloji bir yöntem olan laparoskopi tekniği, ağırlıklı olarak karın bölgesi ameliyatlarında kullanılan bir kamera (laparoskop) ve özel el aletleri ile normal ameliyata göre çok daha küçük bir kesiden organlara ulaşmayı sağlayan bir yöntemdir. Kliniğimiz uzman doktorları, laparoskopi tekniğini uzun yıllardır sahip oldukları deneyim sayesinde, komplikasyonsuz bir şekilde uygulamaktadır.
Kliniğimiz, bilimsel ve teknolojik standartları temel alan son teknoloji ekipmanlarla hizmet vermektedir. Obezite cerrahisindeki ekipmanlar, son teknoloji olup, uzman ve tecrübeli doktorlarımız tarafından başarıyla kullanılmaktadır. Obezite cerrahisinde kullandığımız laparoskopi tekniği, son teknoloji bir yöntem olup, operasyonun ve operasyon sonraki sürecin komplikasyonsuz olmasını sağlamaktadır. Hastalarımız, JCI tarafından yıllık olarak kontrol edilen hastanemizde tedavi edilmektedir. Sürekli kalite anlayışımız, 2014'den beri sahip olduğumuz ve her yıl yenilenen bu sertifikasyon ile garanti edilirken, özellikle yurt dışında güvenirliği ve bilinirliği yüksek JCI sertifikamız sayesinde uluslararası alanda 15 yılı aşkın tecrübemizle 55 binin üzerinde hastayı tedavi etme başarısı gösterdik.
Kliniğimize obezite cerrahisi operasyonu için başvurmadan önce, sürecin daha da hızlı ilerlemesi için vücut kitle indeksi veya vücut yağ oranı doktorlarımıza bildirilmelidir. Doktorlarımız bu sayede gerçekleştirilecek operasyona, sizlerin de isteklerini dinleyerek hızlıca karar verecektir. Tecrübeli doktorlarımızın deneyimi sayesinde obezite cerrahisinde, her yıl binlerce komplikasyonsuz ve başarılı ameliyat gerçekleştirilmektedir.
Kliniğimizde gerçekleştirilen obezite cerrahisi operasyonlarının süresi, operasyon türüne, sağlığınıza ve isteklerinize göre değişmektedir. Normal şartlar altında ise obezite cerrahisi operasyonları ortalama 1 ile 2 saat arasında sürmektedir.
Kliniğimizde gerçekleştirilecek obezite cerrahisi operasyonu sonrasında, hastanın sağlık açısından kendine iyi bakması ve doktorlarımızın tavsiyelerine uyması neticesinde, 12 aylık süreçte fazla kiloların yaklaşık yüzde 60’ının gitmesi mümkündür.
Genel olarak mide kelepçesi olarak da bilinen mide bandı, kısıtlayıcı tedavilerden biri olarak kliniğimizde uygulanmaktadır. Laparoskopik teknikle midenin yemek borusu girişinde yaklaşık 25-30 cc’lik bir alan oluşturma amacıyla silikondan, istendiğinde ayarı sıkılıp gevşetilebilen bir bant-kelepçe takılması işlemidir.
Kliniğimizde gerçekleştirilecek gastrik bypass ameliyatı sonrası, mide küçüldüğü için kilo verme süreci de hızlanmaktadır. Ancak operasyon sonrası doktorlarımızın tavsiyeleriyle hareket etmelisiniz.
Mide küçültme ameliyatı veya sleeve gastrektomi ameliyatı olarak da bilinen tüp mide ameliyatı, laparoskopi tekniği ile midenin yemek borusu ve barsak arasında devamlılığı sağlayacak tüp şeklinde bırakılarak mide gövdesinin geri kalan kısmının alınması işlemidir. Tüp mide ameliyatı sonrası mide, tip biçimini aldığı için operasyon bu isimle adlandırılmaktadır.
Kliniğimizde laparoskopik yöntem ile yapılan obezite cerrahisi operasyonu sonrasında, ağrı yok denecek kadar az olmakta ve hasta operasyon sonrasında kısa bir süre sonra aktif olarak yaşantısına devam edebilmektedir. Hastanın düzenli olarak diyetisyen kontrollerine gitmesi ve beslenme disiplininden taviz vermemesi ile birlikte kilo verme süreci de sağlıklı olarak devam eder.
Kliniğimizde gerçekleştirilecek obezite cerrahisi operasyonu sonrasında iyileşme süreniz ve normal hayata dönüşünüz, sağlık durumunuza ve tedavi yöntemine göre değişmektedir. Normal şartlar altında, obezite cerrahisi operasyonu sonrasında ortalama bir haftada normal hayata geri dönebilirsiniz. Ancak doktorlarımız operasyon sonrasında buna karar vererek sizleri ayrıntılı olarak bilgilendirecektir.