Obezite Cerrahisi

Çalışma Saatlerimiz
 • clockHafta içi 09:00 – 17:00
  Cumartesi 10:00 – 14:00
İletişim Bilgileri
Sorularınız mı Var?

Obezite cerrahisi, (bariatrik cerrahi olarak da adlandırılır) kilo problemlerinin sebep olduğu estetik kaygıların yanısıra hayati organların işlevini yapmasına engel teşkil eden yüksek kan yağları, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, diyabet ve ürik asitteki yükseklik gibi kan değerlerinin veya uyku apnesi gibi problemlerin düzeltilmesini de sağlamaktadır.

Benzer sonuçlar elde edilebilen tüp mide ameliyatları ile karşılaştırıldığında, tüp mide ameliyatlarında yemek yeme eğiliminin devamından ötürü ameliyat sonrasıda kilo alma ihtimali daha yüksek olabilmekte, bu açıdan obezite cerrahisi, sonrası için daha etkili ve uzun vadeli bir çözümdür.

obezite cerrahisi

Hayata yeni bir başlangıç olarak değerlendirebileceğimiz obezite cerrahisi sonrasında sürdürülebilir sağlıklı bir yaşama kavuşulması ve verilen kiloların tekrar alınmaması için tavsiye edilen fiziksel aktivitelerin uygulanması şarttır.Günümüzde teknolojik imkanların artmasıyla -genellikle- uygulanmakta olan Laparoskopi Tekniği (kapalı yöntem) sayesinde Obezite Cerrahisi ameliyatı sonrası oluşabilecek komplikasyon riskleri minimize edilmekte ve hastanın kısa sürede iyileşerek normal yaşamına dönmesi sağlanmaktadır.

Ne zaman Obezite Cerrahisine başvurulabilir?

Sağlayacağı estetiki ve psikolojik faydaların neticesinde hastanın talebinin yanısıra;

 • Beden kitle indeksi 40’ın üzerinde olup düzenli diyet ve egzersize rağmen kilo veremeyen hastalarda,
 • Beden kitle indeksi 35- 40 arasında olup obeziteye bağlı sağlık problemi yaşayarak düzenli diyet ve egzersize rağmen kilo veremeyen hastalarda Obezite Cerrahisine başvurulur.

Vücut kitle indeksi Obezite Cerrahisinde belirgin bir kriter olmakla beraber bazı hastalarda kas dokusunun fazlalığından da yüksek olabilmekte, indeksteki yüksekliğin kaynağı uzman doktorlarca belirlenmektedir.

Obezite Cerrahisi Kimler için Uygundur?

Vücut kitle indeksi belirlenen değerlerin üzerinde olan ve/veya obeziteye bağlı sağlık problemleri yaşan kişilere Obezite Cerrahisi uygulanabilirken, hastanın;

 • 18-60 yaş arasında olmasına,
 • hormonel bir problemi olmamasına,
 • uyuşturucu veya alkol bağımlılığı olmamasına,
 • 3 yıldan uzun süredir obez olmasına,
 • geriye dönük ameliyatsız kilo verme yöntemlerinin denenmiş ve uzun süre sonuç alınamamış olmasına dikkat edilir.

Obezite Cerrahisi Fiyatı

Obezite cerrahisinde fiyatın belirleyici unsuru kullanılacak yöntemdir. Tüp mide fiyatı, mide bandı fiyatı ve gastrik bypass birbirinden farklı işlemler olduğundan fiyatları da birbirinden farklıdır. Bununla beraber yapılacak operasyonla beraber operasyonun yapılma şekli de (laparoskopik veya açık) maliyeti değiştirmektedir.

Obezite cerrahisi maliyetinin tam olarak belirlenmesi için doktor kontrolü ile beraber birtakım tetkikler de yapılması gerekebilir.

Tüm detaylar için yetkin bir danışmanımızın size ulaşması ve size ön bilgi vermesi en doğrusu olacaktır.

Sorularınız mı Var?

 • Kısıtlayıcı Yöntemler
  Bu yöntemler amaç itibariyle hastanın erken doymasını sağlar ve neticesinde kalori alımını azaltırlar. Mide Hacmi, laparoskopi ile yerleştirilen mide bandı (LAGB), vertikal bantlı gastroplasti (VBG), laparoskopik sleeve gastrektomi (tüp mide=LSG) ve mide balonu ile kontrol altına alınmaktadır.
 • Emilimi Bozan Yöntemler
  Biliopankreatik Diversiyon (BPD) ve Jejunoileal Bypass yöntemlerinde besin akışı azaltılır ve emici alan bypass edilir bu sayede kalori miktarı azalır.
 • Dual Yöntemler
  Yukarıdaki etkileri beraber sağlayan Roux en-Y gastrik bypass (RYGB) ve duodenal switch (DS) hem besin akışını azaltmakta hem de hastanın doyma eşiğini düşürmektedir.

 

Acıkma ve yeme kapasitesi azalan hasta, günlük yaşamını daha az beslenme ile devam ettirmektedir. Ameliyat öncesinde obez olunmasından bağımsız olarak, sağlıklı bir yaşamın gereği olarak şekerli yiyecek, içecek ve alkol tüketilmemesi öneriliyor. Her tıbbi müdahalede olduğu gibi hastanın da tıbbi müdahaleye destek olması kilo vermeyi hızlandırmada önem taşıyor. İstatistiklere göre Obezite Cerrahisinde 12 aylık süreç içerisinde fazla kilolarınızın yaklaşık %60’ından kurtulabilirsiniz.

Laparoskopik yöntemle yapılan Obezite Cerrahi müdahalesinde ağrı yok denecek kadar az olmakta ve operasyon sonrasında hasta kısa bir süre sonra aktif olarak yaşantısına devam edebilmektedir. Düzenli diyetisyen kontrolleri ve beslenme disiplininden taviz verilmemesi neticesinde kilo verme süreci de sağlıklı olarak devam etmektedir.

Beslenme alışkanlıkları tespit edilerek hastanın ameliyat sonrasında uyacağı program anlatılmalı.
Hastanın ameliyat sonrası için motivasyonu değerlendirilmeli.
Ameliyat sonrası yaşam boyu alışkanlıklarının değişmesi gerekeceği, ancak bu noktada gerçek bir sonuç alınacağı anlatılmalı.

Laparoskopi, ağırlıklı olarak karın bölgesi ameliyatlarında kullanılan ve bir kamera (laparoskop) ile özel el aletleri ile, normal ameliyata göre çok daha küçük bir kesiden organlara ulaşmayı sağlayan bir yöntemdir. Açık ameliyatlarda kesi en az 6-10 cm olurken, laparoskopide 2 tane 10 mm, 2 veya 3 tane 5 mm kesi olmak üzere toplam 4-5 kesi olmaktadır. Ameliyat sonrası barsak problemleri, yara komplikasyonları, yapışıklıklar, enfeksiyon riski de batına el girmediği için da daha az görülmektedir. Ameliyat sonrasında daha az sorunla karşılaşıldığından hasta açık ameliyatlardan daha kısa sürede normal yaşantısına dönebilmektedir. Bu nedenlerle, mide kelepçesi ameliyatlarının bir kısmında Laparoskopi tekniği kullanılır.