Multifokal Lens

Multifokal Lens Nedir?


Multifokal lensler, tek lenste birden fazla odak noktası sağlayan lenslerdir.

Korneanın kenarındaki (minimal invaziv) küçük bir kesi ile yerleştirilerek hastaların uzağı ve yakını net bir şekilde görmesini sağlar.

Multifokal lensler ile gözlük kullanımına gerek kalmaz; bazı durumlarda (örneğin araba kullanırken) daha iyi bir kontrast (zıtlık) sağlayarak daha net bir görüş elde edilmesine yardımcı olur. Bu yüzden multifokal akıllı lensler keskinlik açısından da iyi sonuç verirler.

Kliniğimizde CE Sertifikasına (Avrupa Standartları Sertifikası) sahip olan lensler kullanılmaktadır. Lenslerdeki UV filtresi ile retinaya gelebilecek etkilere karşı ek koruma sağlanarak gözün zarar görmesi engellenmektedir.

Multifokal Lens Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Kliniğimizde multifokal lens tedavisi öncesi tecrübeli göz doktorlarımız hastaları detaylı bir muayeneden geçirir. Göz doktorlarımız, gözle ilgili problemleri belirler ve hastaların estetik beklentilerine göre tedavi ve lens yöntemine karar verirler.

Multifokal lensler, orta derecede iyi gören hastalarda ve astigmatlı hastalarda uygulanabilir. Multifokal lens implantasyonu, tamamen acısız olarak gerçekleştirilir; anestezi, özel damlalar ile yapılır. Damlalardan sonra ileri teknoloji Fakoemülsifikasyon yöntemi (Phaco-Folk Lazer Yöntemi) ile lensler 2 mm’lik kesiden göze özel bir enjektör ile yerleştirilir, gözdeki lens kendi şeklini oluşturuyorsa genişlik 13 mm, uzunluk 6 mm olabilir.

Multifokal Lens Tedavisi Öncesi ve Sonrası

Multifokal lens tedavisi öncesi hastanın sağlık durumu değerlendirilir. Operasyon öncesi tecrübeli göz doktorlarımız tarafından yapılan detaylı ön muayenede hastaya özel tedavi yöntemi ve lens yöntemi seçilir, hasta olası riskler hakkında bilgilendirilir.

Kliniğimizde damla ile topikal anestezi yapılarak acısız bir şekilde yapılan multifokal lens tedavisi, 10 ile 15 dakika sürmektedir. Tedavi sonrası hastanın tedavi edilen gözü bir gece kapalı tutulur ve ertesi günden itibaren günde 4 defa 2 kere damla uygulanır. O gün itibariyle, göz doktorlarımızın tavsiyelerine uymaları koşuluyla, hastalar duş alma dahil günlük yaşamlarına devam edebilirler.

https://www.medibeautyklinik.com/multifokal-lens/

Multifokal Lens - Sıkça Sorulan Sorular

Kliniğimizde kullanılan multifokal lensler, korneanın kenarındaki (minimal invaziv) küçük bir kesi ile implante edilerek hastaların uzağı ve yakını net bir şekilde görmesini sağlar. 

Multifokal lensler bazı durumlarda (örneğin araba kullanırken) gelişmiş bir kontrast (zıtlık) duygusu verir. Orta derecede iyi gören hastalarda ve astigmatlı hastalarda bu lensler uygulanmaktadır.

Kliniğimizde multifokal lens implantasyonu tamamen ağrısız bir operasyondur. Anestezi, özel damlalarla sağlanırken bu tip anestezi aynı zamanda Topikal Anestezi olarak da bilinir. Damlalardan sonra Fakoemülsifikasyon yöntemi (Phaco-Folk Lazer Yöntemi) uygulanır ve multifokal lensler 2 mm’lik kesiden göze özel bir enjektör ile yerleştirilir.

Kliniğimizde multifokal lens implantasyonu sonrası, hastanın tedavi edilen gözü bir gece kapalı tutulur. 

Operasyonun ardından, ertesi günden itibaren günde 4 defa 2 kere damla uygulanması gerekir. O gün itibariyle, hastalar sonra duş alma dahil günlük yaşamlarına devam edebilirler.