Mini Karın Germe

Mini Karın Germe Nedir?


Vücudun ön bölgesindeki şişkinlik, özellikle hamilelik dönemlerinde genellikle karın bölgesindeki bağ dokusuna baskı yapmaktadır. Karın bölgesinde oluşan aşırı yağlanma sonrası sarkan derinin toparlanması işlemine abdominoplasti veya karın germe denilmektedir.

Kliniğimizde karın germe ameliyatı, düz ve gergin bir karın elde etmek isteyen erkeklerin ve kadınların tercihi olmaktadır. Özellikle obezite sonrası verilen kilolar ile birlikte deri sarkması yaşayanlar ve bölgesel zayıflama ya da hamilelik sonrası deri sarkması yaşayanlar, daha düz ve gergin bir karına sahip olmak için karın germe ameliyatı olabilirler. Bunun yanı sıra karın bölgesinde sarkma ya da gevşeme meydana gelen, karın kasları arasında açılma oluşan, karın bölgesinde fazla deri ile birlikte fazla yağ birikmiş olan ve karın bölgesinde çatlaklar oluşan kişiler için de karın germe ameliyatı uygulanabilir. Mini karın germe ise kliniğimizde karın germe ameliyatına göre daha az kesi ve iz ile gerçekleştirilerek daha kısa süren bir operasyondur.

Mini Karın Germe Nasıl Uygulanır?

Kliniğimizde uzman plastik cerrahi doktorlarımız tarafından uygulanan mini karın germe ameliyatında, karın germe ameliyatının aksine, sadece göbek deliği altındaki karın duvarı tedavi edilir. Bu nedenle müdahale önemli ölçüde daha azdır. Karın germe işleminde abdominal bölgeden fazla doku alınır. Bel ile karın bölgesinden alınan yağlar sonrasında fazla cilt dokusu çıkarılarak germe işlemi yapılır. Bununla birlikte alt karın bölgesinde deri çıkartıldığında, göbeğin gerildiği veya göbek üzerinde önemli ölçüde gevşek veya kırışık bir cilt olduğu durumlarda, tam karın germe ameliyatı gerekecektir.

Tam karın germe ameliyatında, karın derisinin göbek deliğinden aşağıda olan kısmından yeterli miktarda deri çıkartılması ve yeni göbek deliği dizayn edilmesi gerekmektedir.  Tüm karın derisinin gerildiği tam karın germe ameliyatında dikiş izi, mini karın germe ameliyatına göre daha uzun olur.

Bu operasyonun tam karın germe operasyonundan diğer bir farkı da karnın üst bölgesine dokunulmamasıdır. Sezaryen izine benzeyen bir kesi yapılır ve bu sayede mini karın germe operasyonunda çok belirgin bir iz kalmamaktadır.

Mini Karın Germe Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Mini karın germe ameliyatı öncesi hastadan kan örneği alınarak EKG incelemesiyle birlikte sağlık durum analizi yapılır. Bu muayenede ortaya çıkabilecek olası riskler hakkında bilgilendirme de yapılır. Buna göre operasyon konusunda karar verilir.

Kliniğimizde genel anestezi ile gerçekleştirilen mini karın germe ameliyatı, bir ile iki saat arasında sürmektedir. Operasyon sonrası yaklaşık altı ile sekiz hafta boyunca bir kompresyon korsesi giymeniz gerekmektedir.  Operasyondan iki hafta sonra normal aktivitelere dönebilirsiniz ancak fiziksel olarak zorlayıcı aktiviteler yapamazsınız.  Mini karın germe ameliyatı sonrasında sadece birkaç gün boyunca şişlik olacaktır. Hafif ağrı ve rahatsızlık hissi de oluşabilir. Ancak bu durum basit ağrı kesici ilaçlar ile kontrol altına alınacağından sorun teşkil etmeyecektir. Ameliyat sonrası biriken sıvıların dışarı atılması amacı ile yerleştirilen drenler, 3 – 5 gün sonra çıkarılır.

Ayrıca ameliyatın ardından dik durmada sıkıntı yaşanabilir, bu yüzden de ilk 3 güne kadar istirahat edilmesi gerekir. Birkaç gün sonra dikişleriniz alınacaktır ve hızla normal yaşamınıza dönüş yapabileceksiniz. Ameliyattan 3 – 4 ay sonrasına kadar kesi izleri kırmızı bir görünüme sahip olabilir. Ancak bu izler kısa bir süre sonra geçerken, 3 ile 4 hafta içerisinde tam iyileşme gözlenmektedir. Ameliyat izleri, iki ile üç ay boyunca güneş ışığına veya solaryum radyasyonuna maruz bırakılmamalıdır.

https://www.medibeautyklinik.com/mini-karin-germe/

Mini Karın Germe İyileşme Süreci

Operasyon Süresi

1-2 Saat

Anestezi

Genel

İstanbul'da Kalma Süresi

1 Gün

Günlük Hayata Dönüş

10 - 12 Gün

Mini Karın Germe - Sıkça Sorulan Sorular

Mini karın germe ameliyatında, karın germe ameliyatının aksine, sadece göbek deliği altındaki karın duvarı tedavi edilir. Bu nedenle müdahale önemli ölçüde daha azdır. Karın germe işleminde abdominal bölgeden fazla doku alınır. Bel ile karın bölgesinden alınan yağlar sonrasında fazla cilt dokusu çıkarılarak germe işlemi yapılır. 

Genel anestezi ile gerçekleştirilen mini karın germe ameliyatı, bir ile iki saat arasında sürmektedir. Operasyon sonrası yaklaşık altı ile sekiz hafta boyunca bir kompresyon korsesi giymeniz gerekmektedir.  Operasyondan iki hafta sonra normal aktivitelere dönebilirsiniz ancak fiziksel olarak zorlayıcı aktiviteler yapamazsınız.

Karın germe ameliyatı, düz ve gergin bir karın elde etmek isteyen kadınların ve erkeklerin tercihi olmaktadır. Özellikle obezite sonrası verilen kilolar ile birlikte deri sarkması yaşayanlar, bölgesel zayıflama ya da hamilelik sonrası deri sarkması yaşayanlar, daha düz ve gergin bir karına sahip olmak için karın germe ameliyatı olabilirler. Bunun yanı sıra kısaca karın germe ameliyatı olabilecek kişileri şöyle gruplandırabiliriz; karın bölgesinde sarkma ya da gevşeme meydana gelenler, karın kasları arasında açılma oluşanlar, karın bölgesinde fazla deri ile birlikte fazla yağ birikmiş olanlar ve karın bölgesinde çatlaklar oluşmuş olanlar.