Mide Bandı

Mide Bandı (Mide Kelepçesi) Nedir?

Mide kelepçesi olarak da bilinen mide bandı, kliniğimizde kısıtlayıcı tedavilerden biri olarak uygulanır. Laparoskopik teknikle midenin yemek borusu girişinde yaklaşık 25-30 cc’lik bir alan oluşturma amacıyla, istendiğinde ayarı sıkılıp gevşetilebilen silikon bir bant-kelepçe takılması işlemidir. Cilt altına yerleştirilen bir port yardımıyla, istenilen kiloya ulaşıldığında bant gevşetilebilir. Operasyonda sindirim sitemi veya iç organlar için herhangi bir cerrahi müdahale ve anatomik bir değişiklik yapılmadığından, mide bandı istendiğinde çıkarılarak hiç takılmamış gibi geriye dönüşü mümkün olabilmektedir.

Mide Bandı (Mide Kelepçesi) Uygulamasının Etkileri Nelerdir?

Mide bandı (mide kelepçesi) uygulaması, mide hacmini üstte kalan poşuya indirgeyerek kişinin daha az beslenme ile doymasını ve yemek yeme alışkanlıklarını değiştirmesini sağlamaktadır. Hasta, operasyondan sonra yeme alışkanlıklarının değişmesi ve kilo vermesinin ardından beslenme alışkanlıklarına dikkat edecek derecede operasyona hazırsa bu yöntem çok efektif olabilmektedir. Mide bandı (mide kelepçesi) takılmasından sonra hasta 24 ay süre zarfında fazla kilolarının yüzde 60’ını verebilir. Mide bandı (mide kelepçesi), sindirim sisteminin anatomisini değiştirmediğinden istenildiği zaman çıkarılabilir.

Mide Bandı (Mide Kelepçesi) Uygulaması Öncesi ve Sonrası

Mide bandı (mide kelepçesi) uygulaması öncesi kan örneği alınarak, EKG incelemesiyle birlikte sağlık durumu analiz edilir. Bu kapsamlı ön muayenede ortaya çıkabilecek olası riskler hakkında bilgilendirme de yapılır. Buna göre operasyon konusunda doktorlarımız son kararı verir.

Kliniğimizde bir saatten daha kısa süren mide bandı (mide kelepçesi) operasyonunda, genel anestezi uygulanarak laparoskopi yöntemi kullanılır. Mide bandı (mide kelepçesi) uygulaması sonrası yatış süresi 1 gün olmakta ve hasta normal yaşamına 2 gün içerisinde dönebilmektedir. Operasyon sonrası doktorlarımız tarafından belirlenen beslenme kurallarına uyulmalıdır.

https://www.medibeautyklinik.com/mide-bandi/

Mide Bandı İyileşme Süreci

Operasyon Süresi

1 Saat

Anestezi

Genel

İstanbul'da Kalma Süresi

3 Gün

Günlük Hayata Dönüş

7-8 Gün

Mide Bandı - Sıkça Sorulan Sorular

Kliniğimizde mide bandı (mide kelepçesi) uygulamasında temel amaç, mide hacmini üstte kalan poşuya indirgeyerek kişinin daha az beslenme ile doymasını ve yemek yeme alışkanlıklarını değiştirmesini sağlamaktır.

Laparoskopi, ağırlıklı olarak karın bölgesi ameliyatlarında tercih edilen bir yöntemdir. Bir kamera (laparoskop) ile özel el aletleri kullanılarak uygulanan laparoskopide normal ameliyata göre çok daha küçük bir kesiden organlara ulaşılmaktadır. Laparoskopi tekniği ile gerçekleştirilen ameliyat sonrası barsak problemleri, yara komplikasyonları ve enfeksiyon riski de daha az görülmektedir. Hasta, daha az sorunla karşılaştığı için açık ameliyatlardan daha kısa sürede normal yaşantısına dönebilmektedir. Bu nedenlerden dolayı, kliniğimizde mide kelepçesi ameliyatlarının bir kısmında laparoskopi tekniği kullanılır. 

Kliniğimizde gerçekleştirilen mide bandı (mide kelepçesi) ameliyatı sonrasında hasta, 24 ay süre zarfında fazla kilolarının yüzde 60’ını verebilir. Ayrıca mide bandı (mide kelepçesi), sindirim sisteminin anatomisini değiştirmediğinden istendiği zaman çıkarılabilmektedir.