Mide Bandı

Çalışma Saatlerimiz
 • clockHafta içi 09:00 – 17:00
  Cumartesi 10:00 – 14:00
İletişim Bilgileri
Sorularınız mı Var?

Mide Bandı, genel olarak Mide Kelepçesi olarak da bilinir ve literatürde kısıtlayıcı tedavilerden biri olarak uygulanır. Laparoskopik teknikle midenin yemek borusu giriş bölümünde yaklaşık 25-30 cc’lik bir alan oluşturma amacıyla (genellikle) silikondan, istendiğinde ayarı sıkılıp gevşetilebilen bir bant (kelepçe) takılması işlemidir. Cilt altında yerleştirilen bir port yardımıyla bant çapı değiştirilmek suretiyle istenilen kiloya ulaşıldığında bant gevşetilebilir. Sindirim sitemine veya iç organlara herhangibir cerrahi müdahale veya anatomik bir değişiklik yapılmadığından istendiğinde çıkarılabilir ve hiç takılmamış gibi geriye dönüşü mümkün olabilir.

mide bandı operasyonu

Mide Bandı uygulamasının etkileri nelerdir?

Mide Bandı uygulamasında temel amaç mide hacmini üstte kalan poşuya indirgeyerek kişinin daha az beslenme ile doymasını ve yemek yeme alışkanlıklarını değiştirmesini sağlamaktır. Hasta, oprasyondan sonra yeme alışkanlıklarının değişmesi ve kilo vermesinin ardından beslenme alışkanlıklarına dikkat edecek derecede operasyona hazırsabu yöntem çok efektif olabilmektedir. Mide bandı takılmasından sonra hasta 24 ay süre zarfında fazla kilolarının %60’ını verebilir.

Mide Bandı uygulamasının riskleri nelerdir?

Midede oluşan daralma neticesinde kusma, alerjik reaksiyonlar, enfeksiyon, ülser oluşumu, fıtık, bandın yer değiştirmesi, yemek borusunun zorlanmasına bağlı rahatsızlıklar oluşabilir. Bu riskler genel olarak operasyon kaynaklı değil, hastanın operasyon sonrasındaki beslenme programına uymaması kaynaklı ya da beslenme programı konusunda yeterince bilgilendirilmemiş kaynaklı olmaktadır.

Mide Bandı uygulamasında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Mide bandı sindirim sisteminin anatomisini değiştirmediğinden istenildiği zaman çıkarılabilir. Operasyon Laparoskopi ile yapılır ve 1 saatden az sürer, yatış süresi 1 gün olmakta ve hasta normal yaşamına 2 gün içerisinde dönebilmektedir. Operasyon sonrası disiplin içerisinde beslenme kurallarına riayet edilmelidir. Doyma hissinin normalden çok erken hissedilecek olması sebebiyle iradeyle yapılamayanı yapmaya olanak tanır. Ancak tabiiki her tıbbi müdahalede olduğu gibi hastanın da buna göre hareket etmesi gerekir. Operasyon mide üstüne hacmi küçük bir mide yaratılması işlemidir ve buna poşu adını vermekteyiz. Poşu ile asıl mide arasındaki bantla sıkıştırılmış olan boğaz, sıvı tüketimini kesmeyeceğinden, hastanın biliçsizce şekerli sıvılar tüketmesi veya herşeyi püre yaparak yemek yemesi durumunda bant işlevini yapamayarak tüketilen besinleri tutamayacak ve kilo verilemeyecektir. Dolayısıyla operasyon sonrası için hastanın bilinçlendirilmesi ve bu konudaki disiplini çok önemlidir.

Sorularınız mı Var?

 • Kısıtlayıcı Yöntemler
  Bu yöntemler amaç itibariyle hastanın erken doymasını sağlar ve neticesinde kalori alımını azaltırlar. Mide Hacmi, laparoskopi ile yerleştirilen mide bandı (LAGB), vertikal bantlı gastroplasti (VBG), laparoskopik sleeve gastrektomi (tüp mide=LSG) ve mide balonu ile kontrol altına alınmaktadır.
 • Emilimi Bozan Yöntemler
  Biliopankreatik Diversiyon (BPD) ve Jejunoileal Bypass yöntemlerinde besin akışı azaltılır ve emici alan bypass edilir bu sayede kalori miktarı azalır.
 • Dual Yöntemler
  Yukarıdaki etkileri beraber sağlayan Roux en-Y gastrik bypass (RYGB) ve duodenal switch (DS) hem besin akışını azaltmakta hem de hastanın doyma eşiğini düşürmektedir.

 

Acıkma ve yeme kapasitesi azalan hasta, günlük yaşamını daha az beslenme ile devam ettirmektedir. Ameliyat öncesinde obez olunmasından bağımsız olarak, sağlıklı bir yaşamın gereği olarak şekerli yiyecek, içecek ve alkol tüketilmemesi öneriliyor. Her tıbbi müdahalede olduğu gibi hastanın da tıbbi müdahaleye destek olması kilo vermeyi hızlandırmada önem taşıyor. İstatistiklere göre Obezite Cerrahisinde 12 aylık süreç içerisinde fazla kilolarınızın yaklaşık %60’ından kurtulabilirsiniz.

Laparoskopik yöntemle yapılan Obezite Cerrahi müdahalesinde ağrı yok denecek kadar az olmakta ve operasyon sonrasında hasta kısa bir süre sonra aktif olarak yaşantısına devam edebilmektedir. Düzenli diyetisyen kontrolleri ve beslenme disiplininden taviz verilmemesi neticesinde kilo verme süreci de sağlıklı olarak devam etmektedir.

Beslenme alışkanlıkları tespit edilerek hastanın ameliyat sonrasında uyacağı program anlatılmalı.
Hastanın ameliyat sonrası için motivasyonu değerlendirilmeli.
Ameliyat sonrası yaşam boyu alışkanlıklarının değişmesi gerekeceği, ancak bu noktada gerçek bir sonuç alınacağı anlatılmalı.

Laparoskopi, ağırlıklı olarak karın bölgesi ameliyatlarında kullanılan ve bir kamera (laparoskop) ile özel el aletleri ile, normal ameliyata göre çok daha küçük bir kesiden organlara ulaşmayı sağlayan bir yöntemdir. Açık ameliyatlarda kesi en az 6-10 cm olurken, laparoskopide 2 tane 10 mm, 2 veya 3 tane 5 mm kesi olmak üzere toplam 4-5 kesi olmaktadır. Ameliyat sonrası barsak problemleri, yara komplikasyonları, yapışıklıklar, enfeksiyon riski de batına el girmediği için da daha az görülmektedir. Ameliyat sonrasında daha az sorunla karşılaşıldığından hasta açık ameliyatlardan daha kısa sürede normal yaşantısına dönebilmektedir. Bu nedenlerle, mide kelepçesi ameliyatlarının bir kısmında Laparoskopi tekniği kullanılır.