Meme Estetiği

Çalışma Saatlerimiz
  • clockHafta içi 09:00 – 17:00
    Cumartesi 10:00 – 14:00
İletişim Bilgileri
Sorularınız mı Var?

Ekseriyetle kadınlarda uygulanan meme estetiği operasyonları, memelerin birinin veya ikisinin istenen/tercih edilenden daha büyük veya küçük olması, sarkık olması veya şeklinin bozuk olması gibi nedenlerden ötürü yapılan, memnuniyet & başarı oranı genel olarak yüksek olan, silikon tipi protezlerin meme bölgesine uygun şekilde yerleştirilmesiyle gerçekleştirilen bir plastik cerrahi operasyon türüdür.

Meme estetiği ne zaman gerekli olur?

Meme estetiği operasyonlarına aşağıdaki durumlarda ihtiyaç duyulabilmektedir. Listeden de görebileceğiniz gibi, meme estetiği operasyon sebepleri çoğunlukla estetiki ve psikolojik gereksinimler olabildiği gibi, tıbbi zorunluluklar da olabilmektedir.

  • Meme Küçüklüğü: Vücut hatlarındaki orantısızlık, kalça-göğüs arasındaki orantısılık, estetik olarak küçük olduğu düşünülen memelerde, göğüs büyütme ameliyatı yapılır
  • Meme Sarkması: Özellikle gebelik sonrası meme hacmindeki kaybı veya sarkmayı düzeltmek gerekebilir.
  • Meme Asimetrisi: Çoğu zaman simetrik olmayan memeler, bazı kadınlarda çok belirgin farklara sahip olabilir.
  • Meme Eksikliği: Meme kanseri ameliyatı, kanser riski gibi birtakım sebepler veya doğuştan meme olmaması gibi nedenlerle olmayan memenin operasyonla silikon protezle telafi edilmesi.
  • Önceki Operasyon: Sebebi ne olursa olsun zaman zaman protezler eskiyebilmekte, özelliğini kaybedebilmekte, dolayısıyla zamanla alınan sonuçlarda istenmeyen değişiklikler olabilmektedir.
  • Meme Büyüklüğü: Memenin büyük olması genel olarak estetik görüntünün bozukluğunun yanında, vücuda yapacağı ağırlık ve bası nedeniyle omuz, sırt ve kol ağrıları gibi sıkıntılara neden olmaktadır. Bu tür olası sağlık sorunlarının çözümü için meme küçültme operasyonları tercih edilmektedir.

Meme Estetiği Öncesi

Meme estetiği operasyonları genel anesteziyle yapılmaktadır. Mamografi, ultrason gibi tetkikler operasyon öncesinde yapılmakta ve yaklaşık 2 saat sürmektedir. Her operasyonda olduğu gibi meme estetiğinde de operasyon öncesi belirgin bir rahatsılığınız varsa önce bunun tedavi edilmesi gerekecektir. Emzirme dönemi geçiren hastalarda en erken son emzirmeden 9 ay sonra meme estetiği ameliyatı yapılabilmektedir.

Operasyon Süreci ve Sonrası

Birkaç gün boyunca yaşayacağınız hafif sızılar genellikle basit ağrı kesiciler ile örtülebilen türdendir. Operasyon sonrası yaklaşık 1 haftalık dinlenme süresince ilk 4-5 gün banyo yapmanız önerilmez. 1. haftanın sonunda genellikle çalışma hayatına dönülebilmekte, çok sert hareketler yapılmadığı sürece araba kullanılabilmektedir. Hastanın ilk 4 hafta boyunca yumuşak sporcu sütyeni takması gerekmekte, yaklaşık 2 hafta sonra uzun yürüyüş yapmaya, 4. haftadan sonra da fitness, tenis gibi sporlara geri dönebilmektedir. Yaklaşık 6 ay boyunca önerilen masaj hareketlerinin yapılması gerekmektedir.

Meme Estetiği Fiyatları

Meme Estetiğinde farklı amaçta operasyonlar vardır. Örnek vermek gerekirse meme küçültme operasyonu ile meme büyütme operasyonu birbirinden farklı müdahaleler olduğundan meme estetiği fiyatı tamamen doktorun kontrolü ve ihtiyacınızın eksiksiz olarak belirlenmesi ile ortaya çıkmakta, meme büyütme fiyatı ile meme küçültme fiyatı, yöntem ve kullanılacak malzeme açısından da anlaşılabileceği üzere farklı olmaktadır.

Sorularınız mı Var?

Bu konu ameliyat tekniğine göre değişkenlik göstermektedir. Teknik olarak emzirmenin gerekleri olan meme ucuna, süt kanallarına ve süt bezlerine dokunulmadan operasyon tamamlanırsa emzirmenizde bir sorun çıkmaz. Sürekli iletişim halinde olmanız gereken doktorunuzun bu ihtyaç ve hassasiyetini bilmesi ve buna göre hareket etmesi gerekir.

Literatüre göre düşük bir ihtimaldir. Günlük hayatta kullandığımız kremler, deodorantlar, sabunlar, işlenmiş gıdalar birçok maddenin içerisinde silikon bulunmakta, meme estetiğinde silikon kullanılmasının nedeni de vücuda en fazla uyum sağlayan maddelerden biri olmasıdır.

Meme Estetiğinde protezler içerik olarak silikon ve serum fizyolojik içerikli (salin) olarak, şekil itibariyle damla (anatomik) ve yuvarlak olarak, yüzey yapısı açısından da pürtüklü ve düz yüzey olarak ayrılır.

Meme Estetiğinde meme başı ile ilgili bir işlem Meme Büyütme operasyonlarında yoktur, hissiyat en çok meme başındadır, dolayısıyla his kaybı çok az düzeyde olmakta, meme küçültme operasyonlarında ise daha fazla olmaktadır.