Mastopeksi

Mastopeksi (Göğüs Dikleştirme) Nedir?

Kadınlar ne yazık ki çeşitli nedenlerle yıllar içinde göğüs şeklini ve sıkılığını kaybedebilir. Bu sebeplerden dolayı kadınlarda özgüven, cinsellik ve günlük hayat olumsuz olarak etkilenebilir. Mastopeksi (göğüs dikleştirme), çeşitli nedenlerle sarkan memeleri tekrar şekillendirmek ve dikleştirmek amacıyla yapılan plastik cerrahi operasyonudur.

Mastopeksi operasyonu, yeni memenin daha az hacme sahip olmasına ve daha küçük görünmesine neden olabilir. Hasta dekolte bölgesi için daha fazla hacim istiyorsa, bu sıkılaştırma göğüs büyütme ile birleştirilebilir.

Mastopeksi (Göğüs Dikleştirme) Nasıl Yapılır?

Mastopeksi (göğüs dikleştirme) ameliyatının çeşitli cerrahi yöntemleri mevcuttur. Kliniğimizde kullanılan yöntem ise göğsün anatomik duruma ve memenin azaltılmış ağırlığına bağlı olarak belirlenir. Tüm tekniklerde meme başı yukarı kaldırılarak meme dokusu olsun olmasın meme başı altındaki alandan fazla deri çıkarılır. Daha sonra fazla derinin çıkarıldığı bölge ince dikişlerle kapatılır.

Mastopeksi ameliyatı ile aynı anda üç meme operasyonu (meme küçültme, meme başı yer değiştirmeli T kesitinde meme dikleştirme ve implantlarla meme büyütme) yapılabilmektedir.

Ters T-yara İziyle Cerrahi Teknik

Kliniğimizde, mastopekside ters t-yara izi cerrahi tekniği kullanılan cerrahi tekniklerden biridir. Bu teknik, özellikle cildi elastik olan kadınlar için önerilir. Memenin açıkça gevşek olduğu ve hacminin daha büyük olduğu durumlarda kullanılır. Genellikle meme ucu etrafında V şeklindeki yapıyı çıkarmak için T-skar tekniği kullanılır. Meme ucunun üzerindeki fazla deri daha sonra yarım daire şeklinde alınır.  Ortaya çıkan V’nin üstteki iki noktası, meme uçlarının yeni konumu için işaretlerdir. Tüm deri kanatları dikilerek, artık daha yükseğe ve daha ortalanmış olarak yerleştirilirler. Meme ucundaki yara izi neredeyse görünmez olduğundan bu cerrahi tekniği daha çekici kılmaktadır. Meme başının altındaki çok ince dikey yara izi bu tip ameliyatlarda sıklıkla kabul edilmektedir.

İmplantlı ve İmplantsız Mastopeksi

Yeterli meme dokusu varsa genellikle implant olmadan da meme dikleştirme yapılır. Ancak hasta aynı zamanda daha dolgun bir meme istiyorsa meme dikleştirme, meme büyütme ile kombine edilebilir. Tek başına meme dikleştirme yeterli değilse, implantlar da memeye yerleştirilebilir. Memenin son görünümü implantın boyutu, tipi ve konumuna göre belli olur.

Mastopeksi (Göğüs Dikleştirme) Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Mastopeksi (göğüs dikleştirme) ameliyatı öncesi hastadan kan örneği alınarak EKG incelemesiyle birlikte sağlık durum analizi yapılır. Estetik doktorlarımız tarafından yapılan bu kapsamlı ön muayenede ortaya çıkabilecek olası riskler hakkında bilgilendirme de yapılır. Buna göre operasyon konusunda karar verilir. Eğer ki implant kullanılacaksa şekline ve boyutlarına hastayla beraber karar verilir.

Kliniğimizde genel anestezi altında yapılan mastopeksi (göğüs dikleştirme) ameliyatı genellikle dört ile altı saat arasında sürmektedir. Operasyondan sadece birkaç gün sonra günlük aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Ameliyat izleri iki ile üç ay boyunca güneş ışığına veya solaryum radyasyonuna maruz bırakılmamalıdır.

https://www.medibeautyklinik.com/mastopeksi/

Mastopeksi İyileşme Süreci

Operasyon Süresi

4-6 Saat

Anestezi

Genel

İstanbul'da Kalma Süresi

1 Gün

Günlük Hayata Dönüş

7-8 Gün

Mastopeksi - Sıkça Sorulan Sorular

Kliniğimizde mastopeksi ameliyatı ile aynı anda üç meme operasyonu (meme küçültme, meme başı yer değiştirmeli T kesitinde meme dikleştirme ve implantlarla meme büyütme) yapılabilmektedir. Ancak bu durum sizin istekleriniz, sağlık durumunuz ve doktorun görüşleri çerçevesinde belirlenmektedir. Operasyon öncesi uzman ve tecrübeli plastik ve estetik cerrahi doktorlarımız tarafından gerçekleştirilen kapsamlı ön muayene ile gerçekleştirilerek operasyonlara ve tekniğine karar verilir.

Kliniğimizde mastopeksi (göğüs dikleştirme) ameliyatında iki teknik uygulanmaktadır. Bunlardan biri T-skar tekniği iken diğeri ise implantlı ya da implantsız mastopeksidir. T-skar tekniği, özellikle cildi elastik olan kadınlar için önerilir. Memenin açıkça gevşek olduğu ve hacminin daha büyük olduğu durumlarda kullanılır. Ancak hasta aynı zamanda daha dolgun bir meme istiyorsa meme dikleştirme, meme büyütme ile kombine edilebilir. Tek başına meme dikleştirme yeterli değilse, implantlar da memeye yerleştirilebilir. Kliniğimiz uzman ve tecrübeli doktorları, mastopeksi (göğüs dikleştirme) ameliyatı öncesinde, kapsamlı bir ön muayene ile hangi tekniğin kullanılacağına sizin de isteklerinizi dinleyerek karar verir.

Kliniğimizde genel anestezi altında yapılan mastopeksi (göğüs dikleştirme) ameliyatı, genellikle dört ile altı saat arasında sürmektedir. Bu süre operasyona ve sağlık durumunuza göre değişiklik gösterebilir.