Manuel Saç Ekimi

Manuel Saç Ekimi Tekniği Nedir?

Manuel saç ekimi tekniği, toplanan greftlerin kesilere elle (manuel) ekilmesi işlemidir. Greft alımı, greft ekiminin yapılacağı kanalların açılması ve greft ekiminin gerçekleştirilmesi şeklinde bir süreç olarak planlanan manuel saç ekimi tekniği, anesteziden operasyon sonrasına kadar titizlik ve özen gerektiren bir operasyondur. Saç ekiminde el becerisi çok önemli bir faktördür ve tecrübe ve pratikle gelişir.

Manuel Saç Ekimi Tekniği Nasıl Yapılır?

Kliniğimizde saç analizi için gelişmiş bilgisayarlı sistem kullanılmaktadır. Bu sistem sayesinde hastanın saç durumu ve ihtiyaçları detaylı bir şekilde incelenir ve hastaya en uygun tıbbi yöntem belirlenir. 

Kliniğimizde uygulanan saç ekimi yöntemlerinden biri olan manuel saç ekimi tekniğinde greftler, özel olarak hazırlanmış küçük kesilere elle nakledilmektedir. Bu kesiler, saçların doğal görünmesi için önceden belirlenmiş bir açıyla özel bir neşter ile açılmaktadır. Sonra greftler elle dikilirken saçların doğal yönü ve hizası da göz önünde bulundurulmaktadır. Bu sayede, manuel saç ekimi tekniği ile saçlar doğal bir görünüm kazanır ve saç şekli istendiği gibi belirlenebilir. DHI ile saç ekimi tekniğine kıyasla daha zorlu bir operasyon olan manuel saç ekimi tekniği, daha doğal ve daha iyi sonuç vermektedir.

Manuel Saç Ekimi Tekniği’nin Avantajları

  • Greftlere hasar gelmediğinden operasyonun başarı oranı artar.
  • Toplanan greftler elle nakledildiği için saçlar daha doğal görünür. 
  • Greftlerin büyüme yönü belirlenebilir.
  • Toplanan greftlerin yoğunluğu daha bilinçli dağıtılabilir.
  • İyileşme süresi daha kısa sürmektedir.
  • Operasyon sonrası iz kalmamaktadır.

Manuel Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası

Manuel saç ekimi tekniği öncesi hastadan kan örneği alınarak, EKG incelemesiyle birlikte sağlık durum analizi yapılır. Bu muayenede ortaya çıkabilecek olası riskler hakkında bilgilendirme yapılır ve buna göre operasyon konusunda karar verilir.

Kliniğimizde manuel saç ekimi tekniği için FUE Gold greft alımı yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemde altın uçlu iğneler ile greftler alınmaktadır. Ayrıca Comfort-In iğnesiz ve ağrısız anestezi yöntemi ile operasyon daha konforlu hale gelmektedir. Operasyon süresi 6 ile 10 saat arasında değişmektedir. Operasyon sırasında Gharieni Koltuklar ve ileri teknoloji cihazlar ile bilgisayarlı analiz yapılmaktadır.

https://www.medibeautyklinik.com/manuel-sac-ekimi/

Manuel Saç Ekimi - Sıkça Sorulan Sorular

Saç ekimi operasyonunda greftlerin yerleştirilmesi işlemi, manuel saç ekimi yöntemi ve DHI saç ekimi yöntemi arasında farklılıklar gösterir. Manuel saç ekimi yönteminde greftler, önceden açılmış kanallara elle nakledilir. DHI saç ekimi yönteminde ise greftler, choi kalemi adı verilen bir aletle açılan kanallara yerleştirilir. Manuel saç ekimi yöntemi, DHI saç ekimi yöntemine göre daha zorlu bir işlemdir, ancak daha doğal ve daha iyi sonuç verir.

Manuel saç ekimi yönteminde greftler elle nakledildiği için saçların doğal yönü ve hizası dikkate alınır. Bu sayede, manuel saç ekimi yöntemi ile saçlar doğal bir görünüm kazanır ve saç şekli istendiği gibi belirlenebilir. Bu da hastanın saç stilini oluşturmada önemli bir fayda sağlar.

Manuel saç ekimi yöntemi ile donör bölgede dikiş yapılmadığı için operasyon sonrası iz kalmaz.