Liposuction

Çalışma Saatlerimiz
 • clockHafta içi 09:00 – 17:00
  Cumartesi 10:00 – 14:00
İletişim Bilgileri
Sorularınız mı Var?

Bölgesel yağlanma, yağlanmaya bağlı estetik kaygı ve daha iyi bir görünüme sahip olma gibi ihtiyaçlarda, yağlanmanın sebebinin obezite olmaması koşulu da göz önünde bulundurularak uygulanan cerrahi yöntemlerden biridir. Liposuction olarak yazılır, liposakşın olarak okunur ve halk arasında yağ aldırma olarak isimlendirilir. Kalça, basen, karın ,bel, diz gibi inatçı yağlanmaların ve bölgesel fazlalıkların görüldüğü bölgelerde hızlı sonuç vermesi ile tercih edilir.

Çeşitli yöntemlerle akışkan hale getirilen yağ dokusunun 1-2 mm’lik kesitler yardımıyla, 2-3 mm çapındaki ince ve uzun kanüller yardımı ile vakumlanması şeklinde uygulanır.

Liposuction nedir, ne değildir?

Özel bir vakum veya enjektörlerle yapılan bir işlem olan liposuction diyet veya egzersize alternatif bir yöntem veya zayıflama ameliyatı değildir.

Liposuction, belirli bir diyet veya egzersiz programı uygulamakta olan hastaların, “dirençli” diye tabir ettiğimiz yağ dokusunun alınması ve vücut hatlarının düzeltilmesi işlemidir.

Liposuction Kullanım Alanları

Liposuction işlemi özellikle egzersizle çalıştırılması veya diyetle eritilmesi mümkün olmayan ve/veya çok zor olan bölgelerde kullanılır.

Bu bölgeler;

 • gıdık
 • kol
 • sırt
 • bel
 • karın
 • mide
 • basen
 • uyluk içi
 • ve diz içi olabilirken, erkeklerde de özellikle meme büyümesi (jinekomasti) şikayetlerinde kullanılmaktadır.

Liposuction'da Anestezi ve Operasyon Sonrası

Küçük alanlarda uygulanacak liposuction uygulamalarında lokal anestezi ile ilerlenebilirken, geniş alanlarda yapılacak uygulamalarda genel anestezi yapılmaktadır.

Anestezide olduğu gibi operasyon süresini de uygulama alanın genişliği belirlemekte, yarım saatten 3-4 saate kadar sürebilmektedir.

Operasyon sonrasında hastalar 1 gün hastane yatışından sonra taburcu edilmektedir ve operasyon sonrası olabilecek hafif ağrılar çok klasik ağrı kesiciler ile giderilebilmektedir. Oluşabilecek ödem, renk değişimi, hissizlik veya karıncalanma türü hisler 3 hafta içinde kendiliğinden geçer. Yaklaşık 5 hafta boyunca operasyon alanına göre özel üretilmiş liposuction korsesi giyilecektir. Yaklaşık 3 hafta sonra, yağ dokusunun çekilmesi için kullanılan kanüllerin 2-4 mm civarında olan izleri kaybolmakta ve vücudunuzun yeni şekli netleşmekte ancak liposuction alanının son şeklini alması 6 ile 12 ay sürer.

Liposuction Operasyon Kombinasyonları

Lipofilling, liposuction ile temin edilen hastanın kendisine ait yağ dokusunun, hastanın farklı bir bölgesindeki ihtiyaca göre hastaya enjekte edilmesidir.

Aynı anda liposuction ve lipofilling uygulamasının yapılmasına verilen isim ise Liposhaping’dir.

Sorularınız mı Var?