Leke Tedavisi

Leke Tedavisi Nedir?

Yaş ilerledikçe ciltte oluşan istenmeyen lekeler kaçınılmaz olmaya başlar. Lekelerin oluşma sebebi yaşlılığın yanı sıra, yanlış cilt bakımları ve güneşe gereğinden fazla maruz kalma gibi sebeplerdir. Lekeler genellikle yüksek miktarda pigment hücresinin veya melanosit içinde bulunan pigment moleküllerinin sayısının artması sonucu ortaya çıkar. Cildinizdeki kahverengi lekeler de, yüksek miktarda pigment hücresinin oluşmasıyla meydana gelir. Leke tedavisi, ciltteki ben veya buna benzer kahverengi doğum lekelerinin alınması veya silinmesi işlemidir. Leke tedavisi genellikle estetik amaçla yapılır ancak; bazı güneş lekeleri sonradan kansere dönüşebilir.

Leke Tedavisi Nasıl Yapılır?

En çok uygulanan leke tedavisi, lazer ile tedavidir. IPL, NdYag ve Alexandrite gibi dalga boyları lazer ile yapılan tedavilerde kullanılır. Uzman tarafından yapılan tetkikler sonucu enzimatik peeling, glikolik asit ve hidrokinonlu özel karışım kremler (Clingman formülü) ile de leke tedavileri yapılabilmektedir. Cildin üst tarafı korunarak, altta bulunan lekeli hücrelere ulaşılır. Leke tedavileri aynı zamanda kırışıklık ve cilt sarkması gibi sorunların giderilmesine de katkı sağlar.

Leke tedavisinde uygulanan yöntemler ise ND YAG, karbondioksit lazer, fraksiyonel lazer ve IPL olarak değişmektedir. Bu lazer yöntemleri, kişinin cilt lekesinin tipine ve kişinin ten rengine  göre seçilmektedir. Lazer uygulamasında, lazer ışığı cildin en alt tabakasına kadar uzun ve ince sütunlar şeklinde gönderilir, burada çok küçük hasarlı bir alan oluşturur ve bu bölgelerde yeni kolajen üretimi sağlanır. Hasarlı alanın etrafındaki hasarsız doku lekeli cildi örter ve zamanla lekesiz, sağlıklı bir yapı oluşur. Bu sayede uygulanan her seansta lekeler biraz daha silinerek kaybolur.

Leke Tedavisi Öncesi ve Sonrası

Leke tedavisi öncesi hastadan kan örneği alınarak EKG incelemesiyle birlikte sağlık durum analizi yapılır. Bu muayenede ortaya çıkabilecek olası riskler hakkında bilgilendirme de yapılır. Buna göre operasyon konusunda karar verilir.

Leke tedavisi, yapılacak işleme göre yaklaşık yarım saat sürmektedir. İyileşme süresinin de oldukça kısa olduğu leke tedavisinde hastanın cilt kanseri riskini de önemli ölçüde en aza indirilmesi hedeflenir.

 

https://www.medibeautyklinik.com/leke-tedavisi/

Leke Tedavisi - Sıkça Sorulan Sorular

Lekelerin oluşma sebebi yaşlılığın yanı sıra, yanlış cilt bakımları ve güneşe gereğinden fazla maruz kalma gibi sebeplerdir. Lekeler genellikle yüksek miktarda pigment hücresinin veya melanosit içinde bulunan pigment moleküllerinin sayısının artması sonucu ortaya çıkar. Cildinizdeki kahverengi lekeler de, yüksek miktarda pigment hücresinin oluşmasıyla meydana gelir.

Leke tedavisi, ciltteki ben veya buna benzer kahverengi doğum lekelerinin alınması veya silinmesi işlemidir. Leke tedavisi, genellikle estetik amaçla yapılır ancak; bazı güneş lekeleri sonradan kansere dönüşebilmektedir. 

Kliniğimizde leke tedavisi, yapılacak işleme göre değişmekle birlikte, yaklaşık yarım saat sürmektedir.