Kapalı Burun Estetiği (Kapalı Rinoplasti)

Kapalı Burun Estetiği (Kapalı Rinoplasti) Nedir?

Burun, yüzün merkezinde yer alması nedeniyle aynaya her bakıldığında kişiyi rahatsız edebilir. Bu nedenle burun estetiği en çok tercih edilen estetik uygulamalarından biridir. Fonksiyonel bozuklukların giderilmesi veya kişiyi rahatsız eden estetik kaygıların sonucunda burun estetiği yapılmaktadır. Burun estetiği ile burnun şekli, yüksekliği, genişliği ve uzunluğu düzeltilebilir.  Kapalı burun estetiği (kapalı rinoplasti) de bunun için kullanılan yöntemlerden biridir. Kapalı burun estetiği (kapalı rinoplasti), ameliyat kesilerinin burnun içinden oluşturularak yapıldığı operasyondur.

Kapalı Burun Estetiği (Kapalı Rinoplasti) Nasıl Yapılır?

Kapalı burun estetiği (kapalı rinoplasti), uzun yıllara dayanan tecrübe ve el becerisi gerektiren bir işlemdir. Çünkü operasyonun tamamı dar bir tünelde gerçekleşmektedir. Modellenen kıkırdağın simetrisi ilk bakışta görülemez ve sadece burun ucu palpe edilerek hissedilebilir. Kapalı burun estetiğinde (kapalı rinoplasti), açık burun estetiğinin (açık rinoplasti) aksine iyileşme aşamasında morarma ve ödem çok daha az olmaktadır. Kapalı burun estetiği (kapalı rinoplasti), herhangi bir bir keski veya cerrahi çekiç kullanılmadan gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle operasyon sonrası herhangi bir iz de kalmamaktadır.

Kapalı burun estetiğinde (kapalı rinoplasti) burun, önce sekiz farklı açıdan fotoğraflanır. Elde edilen fotoğraflar ile doktor değerlendirmesinden sonra estetik operasyonu için karar verilir. Burun ucu kaldırılabilir, burun köprüsüne müdahale yapılabilir veya burun deliklerinin asimetrileri de değiştirilebilir ancak temelde burun kemiklerinin yapısı değişmeden kalmaktadır.

Burun üzerindeki burun tümsekleri için herhangi bir keski ya da cerrahi çekiç yerine özel aletler kullanılır. Septumun sağ ve sol yanları boyuna kesilerek burnun üst kısmında iki yatay kesi yapılır. Burun deliklerinin üst kısımları da uzunlamasına bir kesi ile ayrılır. Daha önce çıkarılan kemik greftleri ise daha sonra septum üzerindeki kesiklere yerleştirilir. Burun şeklinin oturması için yatay greft birkaç dikişle sabitlenir. Genel görünüşün sabitlenmesi için kullanılan dar silikon kanatlar burun içine yerleştirilir. Kapalı burun estetiği (kapalı rinoplasti) sonrası dışarıdan görünen herhangi bir iz kalmamaktadır.

Kapalı Burun Estetiği (Kapalı Rinoplasti) Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Kliniğimizde operasyondan önce hastanın tam kapsamlı muayenesi gerçekleştirilir. Hastadan kan örneği alınarak EKG incelemesiyle birlikte sağlık durum analizi yapılır. Buna göre operasyon konusunda karar verilir.

Yaklaşık üç ile dört saat arasında süren kapalı burun estetiği (kapalı rinoplasti) operasyonu, genel anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon sonrası hastanede bir gece kalınması gerekmektedir. Operasyon sonrasında sadece birkaç gün sonra hasta normal günlük aktivitelerine geri dönebilir.

https://www.medibeautyklinik.com/kapali-rinoplasti/

Burun Ameliyatı İyileşme Süreci

Operasyon Süresi

3-4 Saat

Anestezi

Genel

İstanbul'da Kalma Süresi

1 Gün

Günlük Hayata Dönüş

7-8 Gün

Kapalı Burun Estetiği (Kapalı Rinoplasti) - Sıkça Sorulan Sorular

Kliniğimizde gerçekleştirilen kapalı burun estetiği (kapalı rinoplasti)'nde burun üzerindeki tümsekler için keski ya da cerrahi çekiç yerine özel aletler kullanılır. Bu nedenle operasyon sonrası dışarıdan görünen herhangi bir iz ve morluk kalmamaktadır.

Kliniğimizde ameliyatın açık burun estetiği (açık rinoplasti) mi yoksa kapalı burun estetiği (kapalı rinoplasti) mi olacağına uzman doktorlarımızın kapsamlı muayenesi sonrası karar verilmektedir. Doktorumuz hastanın isteklerini dinleyerek, hastanın sağlık durumuna göre ameliyat sürecini belirler.

Kliniğimizde genel anestezi altında yapılan kapalı burun estetiği (kapalı rinoplasti) operasyonu, genellikle üç ile dört saat sürer. Operasyondan sonra sadece bir gece klinikte kalmanız gerekmektedir. Ayrıca doktorlarımız, günlük aktivitelerinize operasyondan birkaç gün sonra dönmenizi önermektedir.