Jinekomasti

Jinekomasti Nedir?

Erkekler için fit bir vücut ve düzgün bir göğüs her zaman önemli olmuştur. Fakat erkeklerde göğüs boyutu kadınlardaki seviyeye ulaştığında, hasta daha iyi bir görünüm için tedavi arayabilir.

Jinekomasti, erkeklerde meme dokusunun anormal büyümesine verilen isimdir. Bu durum, hormonal dengesizlikler, ilaç kullanımı, obezite veya genetik faktörler gibi çeşitli nedenlerle kendini gösterebilir. Vücutta göğüs bölgesindeki yağ oranı ortalamanın üstünde ise diyetle meme boyutu azaltılabilir ama jinekomasti vücut yağındaki yükselişten veya aşırı kilodan kaynaklanıyorsa, estetik cerrahi iyi bir çözüm olabilir.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomasti, yağ dokusunun çekilmesi ve/veya fazla bez dokusunun alınması ile tedavi edilir. Farklı yöntemlerle sıvılaştırılan yağ dokusunun 1-2 mm’lik delikler aracılığıyla, 2-3 mm kalınlığındaki ince ve uzun kanüller aracılığı ile emilmesi şeklinde uygulanır. Eğer ki fazla yağ toplanması varsa cilde uygun liposuction işlemi yapılır. Ancak jinekomastiye çok fazla bez dokusu sebep oluyorsa, areolada daha sonra dokuyu çıkartmak için kullanılan bir kesi yapmak kaçınılmazdır.

Cilt çok gerginse hemen toparlanır ve göğüs yeniden düzeltilir. Jinekomasti ameliyatını ve iyileşme sürecini kolay ve konforlu hale getirmek için kullandığımız son teknoloji cihazlar ve mikrocerrahi aletler sayesinde hastalarımızın klinikten sağlıklı ve mutlu bir şekilde çıkmalarını sağlamaktayız.

Jinekomasti Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Jinekomasti ameliyatı öncesi hastadan kan örneği alınarak EKG incelemesiyle birlikte sağlık durum analizi yapılır. Bu muayenede ortaya çıkabilecek olası riskler hakkında hastaya bilgilendirmede bulunulur ve buna göre operasyona karar verilir.

Kliniğimizde genel anestezi altında yapılan jinekomasti ameliyatı, genellikle üç ile dört saat arasında sürmektedir ve hastalar operasyondan sadece birkaç gün sonra günlük aktivitelerine devam edebilirler. Jinekomasti operasyonundan sonraki 6 hafta korse kullanımı ödem oluşmaması ve iyileşme süreci için oldukça önemlidir. Ameliyat sonrası izler, iki ila üç ay süreyle güneşten veya solaryumdan korunmalıdır.

https://www.medibeautyklinik.com/jinekomasti/

Jinekomasti İyileşme Süreci

Operasyon Süresi

2 Saat

Anestezi

Genel

İstanbul'da Kalma Süresi

1 Gün

Günlük Hayata Dönüş

1 Hafta

Jinekomasti - Sıkça Sorulan Sorular

Jinekomasti, erkeklerde meme dokusunun anormal bir şekilde büyümesi durumudur. Bu durum, hormonal değişiklikler, ilaçlar, genetik faktörler veya bazı sağlık sorunlarından kaynaklanabilir. 

Buradaki doku, yaşlı erkeklerde meme kanserine de dönüşebilmektedir. Bazı erkeklerde ise jinekomasti, ergenlik döneminde de ortaya çıkabilir.

Jinekomasti, kliniğimizde yağ dokusunun çekilmesi ve/veya fazla bez dokusunun alınması ile tedavi edilir. Farklı yöntemlerle sıvılaştırılan yağ dokusunun 1-2 mm’lik delikler aracılığıyla, 2-3 mm kalınlığındaki ince ve uzun kanüller aracılığı ile emilmesi şeklinde uygulanır. Eğer ki fazla yağ toplanması varsa cilde uygun liposuction işlemi yapılır. Ancak jinekomastiye çok fazla bez dokusu sebep oluyorsa areolada daha sonra dokuyu çıkartmak için kullanılan bir kesi yapmak kaçınılmazdır. Cilt çok gerginse hemen toparlanıp göğüs yeniden düzeltilir.

Kliniğimizde jinekomasti ameliyatları, genel anestezi ile gerçekleştirilir. Operasyon süresi genelde üç ila dört saat arasındadır ve hastalar operasyondan yaklaşık birkaç gün sonra normal hayatına geri dönebilirler. Ameliyat sonrası izlerin, iki ila üç ay süreyle güneşten veya solaryumdan korunmaları gerekmektedir.