iLasik

iLasik Göz Lazeri Nedir?


iLasik göz lazeri, hastaya bireysel olarak odaklanılarak özel tedavi yönteminin geliştirildiği ileri teknoloji bir lazer yöntemdir. iLasik göz lazerinde hipermetrop, miyop, astigmat gibi görme kusurları bıçaksız lazer yöntemiyle düzeltilerek tedavi edilir. 

iLasik yönteminde kullanılan teknolojinin güvenilir olduğu da test edilmiştir. Günümüzde NASA ve ABD Ordusu, astronotlarına ve pilotlarına iLasik göz lazeri tedavisini uygulamaktadır. Bunun en önemli sebeplerinden biri, güçlü ve özel görsel becerilere ihtiyaç duyan -astronot, pilot vb. mesleklere sahip- insanların taleplerinin iLasik göz lazeri tedavisi ile karşılanabilmesidir.

iLasik Göz Lazeri Tedavisi Nasıl Yapılır?

iLasik göz lazerinde ileri teknoloji olan bıçaksız lazer tekniği Femtosaniye Lazer (Intralase) yöntemi kullanılmaktadır. Femtosaniye Lazer (Intralase) yönteminde flep, korneada bir kesi yapılmadan oluşturulmaktadır. Femtosaniye Lazer (Intralase) yönteminde kornea flebi temassız hazırlanacağı için yara daha hızlı iyileşir. 

WaveFront teknolojisi ile 3 boyutlu kornea haritası şeklinde özel görme profiliniz elde edildikten sonra Femtosaniye Lazer (Intralase) yöntemi ile kesiksiz bir kornea flebi oluşturulur. Sonrasında ise Advanced CustomVue tekniği ile iLasik göz lazeri tedavisinin bir parçası olarak görmeniz daha iyi hale getirilecektir. Wavefront-Excimer Lazer Tedavisi’nde yapılan otomatik iris tanıma ve nokta taraması da hastaya özel olarak odaklanılan tedavinin bir aşamasıdır. 

iLasik Göz Lazerinin Avantajları

  • Wavefront Analizi (aberrometri) ile kişiye özel ölçüm ve düzeltme yapılmaktadır.
  • Wavefront Analizi kullanılarak gözün kırma gücü 200’den fazla farklı noktada ölçülür. Bu ölçümler ile kornea kesisinin çapı, göz lazeri öncesi doktorumuz tarafından belirlenir. 
  • iLasik göz lazeriyle şiddetli ametropi görülmesi durumunda bile hassas bir şekilde düzeltme yapılabilir.
  • iLasik göz lazeriyle göz kuruluğunun azaltılmasının yanı sıra fleplerin kenarlarındaki enfeksiyonlar ve büyümeler de önlenebilir. 

Wavefront Aberrometer nedir?

İleri teknoloji bir yöntem olan Aberrometer, Wavefront analizinde insan gözünün objektif ve kantitatif sapmalarını tam olarak belirlemek için kullanılan bir teşhis cihazıdır. Aberrometer ile Wavefront analizinde önce ışık göze gönderilerek retinaya odaklanır. Burada oluşturulan dalga cephesi, küçük optik sensörler tarafından 200’den fazla noktada ölçülür. Bu sayede gözün iris tabakasından görme kusurları ortaya çıkarılır. 

Bıçaksız Femtosaniye (Intralase) Lazer nedir?

Femtosaniye (Intralase) Lazer, 1052 nm dalga boyunda çalışan kızılötesi bir lazerdir. Bıçaksız ve temassız bir yöntem olan Femtosaniye Lazer, korneanın yüksek eğriliğini düzeltilmesinde (astigmatik keratotomi), intrakorneal halka segmentlerinin implantasyonunda ve kornea naklinde kullanılmaktadır.

Femtosaniye (Intralase) Lazer, diğer yöntemlere göre daha stabil korneal fleplerinin olmasını sağlar. Bu sayede lazer kesiminde optik aberasyon denilen sapma olmadan daha iyi ve komplikasyonsuz sonuçlar alınır.

Wavefront-Excimer Lazer Tedavisi (VIS STAR S4 IR Excimer Lazer)

Wavefront-Excimer Lazer Tedavisi’nde otomatik iris tanıma, değişken nokta taraması ve tespit edilen lazer nabız hızının birleştirilmesiyle hastaya özel bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. 1970’lerin sonunda geliştirilen Excimer Lazer, ultraviyole dalga boyu aralığında radyasyon üretir. Böylece miyopluk, astigmat ve muhtemelen daha yüksek dereceli görme kusurları (aberasyonlar) ortadan rahat bir şekilde kaldırılabilir.

VISX STAR S4 IR © Excimer Laser Avantajları

VISX İris-Tanıma

İris veya irisin deseni, tıpkı parmak izi gibi bireysel bir özelliktir. İris tanımayı kullanarak –Wavefront analizi ile elde edilen veriler-  hastanın korneasına doğru şekilde yansıtmak mümkündür. Bu nedenle iris tanıma tedavinin doğru hizalanması için bir temel oluşturmaktadır.

VISX STAR S4 IR Excimer Lazer, çapı 0,65 mm ila 6,5 ​​mm arasında değişen bir lazer ışınına sahiptir. Genel olarak, aynı sonuç daha az kornea çıkarılmasıyla elde edilebilir. Bu durum özellikle ameliyat öncesi daha ince korneaya sahip olan hastalar için faydalıdır.

ActiveTrack 3D Göz İzleme Sistemi

İleri lazer sistemlerinin önemli bir parçası olan göz izleyiciler, minimum ve istemsiz göz hareketlerini bile kaydederek bunları hızlı bir şekilde telafi edebilir. ActiveTrack 3D göz izleme sistemi son derece hassas sensörler ve kameralar, saniyede yaklaşık 120-240 ölçümle göz bebeğinin konumunu izler. Göz lazeri tedavisi sırasında hastanın gözü veya kafası hareket ederse, göz izleyici lazere bir sinyal göndererek değiştirilen konumu bildirir. ActiveTrack 3D göz izleme sistemindeki lazer, ablasyon profilini yeni pozisyona uyarlayarak gözlerin hareketini takip eder. VISX STAR S4 IR Excimer Laser‘e entegre edilmiş iris tanıma gibi ileri teknolojiler, dairesel göz hareketlerini de hesaba katmayı mümkün kılar.

iLasik Göz Lazeri Tedavisi Öncesi ve Sonrası

iLasik göz lazeri tedavisi öncesi hastanın sağlık durumu analiz edilir. Operasyon öncesi deneyimli göz doktorlarımız tarafından yapılan kapsamlı ön muayenede hastaya özel tedavi yöntemi belirlenir ve ortaya çıkabilecek olası riskler hakkında bilgilendirme de yapılır. Buna göre operasyon konusunda karar verilir.

Kliniğimizde damla yoluyla lokal anestezi yapılarak ağrısız bir şekilde gerçekleştirilen iLasik göz lazeri tedavisi, 10 ile 15 dakika sürmektedir. iLasik göz lazeri tedavisi sonrası bir gün içerisinde rutin hayatınıza dönebilirsiniz. Uzman göz doktorlarımız ve kullandığımız ileri teknolojiler sayesinde göz operasyonlarımız komplikasyonsuz bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

https://www.medibeautyklinik.com/ilasik/

iLasik İyileşme Süreci

Operasyon Süresi

20-30 Dakika

Anestezi

Damla ile Lokal

İstanbul'da Kalma Süresi

-

Günlük Hayata Dönüş

1 Gün

iLasik - Sıkça Sorulan Sorular

iLasik‘teki “i”, bireysel anlamına gelmektedir. Bunun sebebi ise tedavinin tüm adımlarının hastaya özel olarak uygulanmasıdır. Kliniğimiz uzman göz doktorları, gerçekleştirilen kapsamlı muayene ile hastalara özel tedavi yöntemi geliştirerek uygular. Bu sayede iLasik göz lazeri operasyonları başarıyla tamamlanır. 

iLasik göz lazeri tedavisi, hipermetrop, miyop, astigmat gibi görme kusurlarının bıçaksız lazer yöntemiyle düzeltilmesini sağlayan ileri teknoloji bir yöntemdir.