iLasik

iLasik, bireysel özelliklere odaklanılmasını sağlayarak hastaya özel olarak uygulanan ve hipermetrop, miyop, astigmat gibi görme kusurlarının bıçaksız lazer yöntemiyle düzeltilmesini sağlayan son teknoloji bir yöntemdir.

iLasik‘teki “i”, bireysel anlamına gelmektedir. Bunun sebebi ise tedavinin tüm adımlarının hastaya özel olarak uygulanmasıdır. 

iLasik yönteminde kullanılan teknolojinin güvenilir olduğu da test edilmiştir. Günümüzde NASA ve ABD Ordusu, astronotlarına ve pilotlarına iLasik tedavisini uygulamaktadır. Bunun en önemli sebeplerinden biri, güçlü ve özel görsel becerilere ihtiyaç duyan -astronot, pilot vb. mesleklere sahip- insanların taleplerinin iLasik tedavisi ile karşılanabilmesidir.

iLasik Tedavisi Nasıl Uygulanır? 

iLasik tedavisinde en son teknoloji olan bıçaksız lazer tekniği Femtosaniye Lazer (Intralase) yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemde flep, korneada bir kesi yapılmadan oluşturulmaktadır. Femtosaniye Lazer (Intralase) yönteminde kornea flebi temassız hazırlanacağı için yara iyileşmesi daha hızlı gerçekleşir.

WaveFront teknolojisi ile 3 boyutlu kornea haritası şeklinde özel görme profiliniz elde edildikten sonra Femtosaniye Lazer (Intralase) yöntemi ile kesiksiz bir kornea flebi oluşturulur. Sonrasında ise Advanced CustomVue tekniği ile iLasik tedavisinin bir parçası olarak görmeniz daha iyi hale getirilecektir. Wavefront-Excimer Lazer Tedavisi’nde yapılan otomatik iris tanıma ve nokta taraması da bireysel olarak odaklanılan tedavinin bir parçasıdır. 

iLasik’in Avantajları

  • Wavefront Analizi (aberrometri) ile kişiye özel ölçüm ve düzeltme yapılmaktadır.
  • Wavefront Analizi kullanılarak gözün kırma gücü 200’den fazla farklı noktada ölçülür. Bu ölçümler ile lazer ile yapılacak kornea kesisinin çapı, cerrah tarafından kişiye özel olarak belirlenir.
  • Kornea ablasyonu, Wavefront-Analizine dayanmaktadır. Bu nokta için belirlenen kırma gücü hatası, korneanın her noktasında düzeltilir.
  • iLasik teknolojisinde şiddetli ametropide bile son derece hassas bir şekilde düzeltme yapılabilir.
  • Kuru göz semptomlarının azaltılmasının yanı sıra fleplerin kenarlarındaki enfeksiyonlar ve büyümeler de önlenir.
  • Gece körlüğü, güneş parlaması veya diğer parlama efektleri ortadan kalkar.

Neden Wavefront Analizi?

Aberrometer nedir?

Aberrometer, Wavefront Analizinde kullanılan bir teşhis cihazıdır. Bu cihaz ile insan gözünün objektif ve kantitatif sapmalarını tam olarak belirlemek mümkündür.

Aberrometer nasıl çalışır?

Önce ışık göze gönderilerek tam olarak retinaya odaklanır. Bunun yansıttığı dalga cephesi, küçük optik sensörler tarafından 200’den fazla noktada ölçülür. Işığın geçiş süresi hatalarını kaydeder ve bunlar bir dalga cephesi haritasına girer. Göz mükemmel görüntüleniyorsa (ametropi olmadan), ışık düz bir dalga cephesi olarak yansıtılır. Ametropi durumunda ise ışık düzensiz bir dalga cephesi olarak yansır. Bu düzensizlikler, küreler ve silindirler gibi kırılma gücü hatalarına ve ayrıca görüntü kalitesini bozan diğer etkilere, sözde yüksek dereceli sapmalara dönüştürülebilir. Dalga önü haritası, optik sistemin tüm görüntüleme hatalarının grafik temsiline karşılık gelmesi nedeniyle de genellikle gözün parmak izi olarak anılır.

Tek Tedavi Adımı: Femtosaniye (Intralase) Lazer

Femtosaniye (Intralase) Lazer nedir?

Femtosaniye (Intralase) Lazer, 1052 nm dalga boyunda çalışan kızılötesi bir lazerdir. 1/100 mm küçük spot boyutu ve birkaç yüz femtosaniye (1 femtosaniye = 10-15 sn = 0.000.000.000.000.001 sn) gibi çok kısa bir etki süresi ile çalışır. 

iLasik veya Femto-LASIK ile bilgisayar kontrollü, temassız Femtosaniye Lazer, geleneksel olarak LASIK’in ilk adımında kornea kesisi için kullanılan elle tutulan mekanik mikrokeratomun yerini alır. Ek olarak, Femtosaniye (Intralase) Lazer, diğer şeylerin yanı sıra, korneanın yüksek eğriliğini düzeltmek (astigmatik keratotomi), intrakorneal halka segmentlerinin implantasyonu ve kornea nakli için kullanılmaktadır.

Femtosaniye (Intralase) Lazer, iyileştirilmiş yara iyileşmesi ve daha yüksek biyomekanik stabilite ile daha stabil korneal flepleri garanti eder. Lazer kesimi neredeyse hiç aberasyona neden olmadığından Femto-LASIK daha iyi sonuçlar verir. Kesiye bağlı komplikasyonlardan kaçınmak operasyonun güvenliğini de artırır. 

Wavefront-Excimer Lazer Tedavisi (VIS STAR S4 IR Excimer Lazer)

Wavefront-Excimer Lazer Tedavisi’nde otomatik iris tanıma, değişken nokta taraması ve tespit edilen lazer nabız hızının birleştirilmesiyle bireysel bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. 1970’lerin sonunda geliştirilen Excimer Lazer, ultraviyole dalga boyu aralığında radyasyon üretir. Işık darbeleri, 25.000 voltluk bir yüksek voltaj boşalması ile enerjik olarak uyarılmış bir duruma getirilen yüksek basınçlı bir gaz karışımında oluşturulur. Lazer darbeleri özel bilgisayar kontrollü optikler ile oluşturularak kornea üzerine dağıtılır. Böylece miyopluk, astigmat ve muhtemelen daha yüksek dereceli görme kusurları (aberasyonlar) ortadan rahat bir şekilde kaldırılabilir.

VISX STAR S4 IR © Excimer Laser Avantajları

VISX İris-Tanıma

İris veya irisin deseni, parmak izi gibi bireysel bir özelliktir. Ön muayenenin bir parçası olarak hastada irisin bir görüntüsü kaydedilirse, göz yatarken de buna göre hizalanabilir: İris tanımayı kullanarak –Wavefront analizi ile elde edilen veriler- yatan hastanın korneasına doğru şekilde yansıtmak mümkündür. Bu nedenle iris tanıma tedavinin doğru hizalanması için bir temel oluşturmaktadır.

VISX STAR S4 IR Excimer Lazer, çapı 0,65 mm ila 6,5 ​​mm arasında değişen bir lazer ışınına sahiptir. Ek olarak, lazer nabız hızı 6 ila 20 Hz arasında ayarlanabilir. Genel olarak, aynı sonuç daha az kornea çıkarılmasıyla elde edilebilir. Bu durum özellikle ameliyat öncesi daha ince korneaya sahip olan hastalar için faydalıdır.

ActiveTrack 3-D Göz İzleme Sistemi

Göz izleyiciler, modern lazer sistemlerinin önemli bir parçasıdır. Göz izleyiciler, minimum ve istemsiz göz hareketlerini bile kaydederek bunları hızlı bir şekilde telafi edebilir. Son derece hassas sensörler ve kameralar, saniyede yaklaşık 120-240 ölçümle göz bebeğinin konumunu izler. Lazer tedavisi sırasında hastanın gözü veya kafası hareket ederse, göz izleyici lazere bir sinyal göndererek değiştirilen konumu bildirir. Lazer, ablasyon profilini yeni pozisyona uyarlar ve gözlerin hareketini takip eder (Adı bu nedenle göz izleme sistemidir).

Basit göz izleyiciler yalnızca yatay ve dikey hareketleri (x ve y eksenlerinde) kaydedebilir. VISX STAR S4 IR Excimer Laser‘e entegre edilmiş iris tanıma gibi yeni teknolojiler, z eksenindeki ek döner (dairesel) göz hareketlerini hesaba katmayı mümkün kılar.

iLasik’in Dezavantajları

  • Her ne kadar uzman ve tecrübeli doktorlar tarafından operasyonel riskler en aza indirilebilse de tamamen ortadan kaldırılamayabilir.
  • Tüm komplikasyonlara çözüm vardır. En son teknolojinin kullanılması ve düzenli eğitim ve cerrahların tecrübesi, iLasik müdahaleleri sırasında risklerin en aza indirilmesine kesin katkı sağlar.

iLasik Tedavisi Öncesi ve Sonrası 

iLasik tedavisi öncesi hastanın sağlık durum analizi yapılır. Bu muayenede ortaya çıkabilecek olası riskler hakkında bilgilendirme de yapılır. Buna göre operasyon konusunda karar verilir.

Damla yoluyla lokal anestezi yapılarak ağrısız bir şekilde gerçekleştirilen iLasik tedavisi 10 ile 15 dakika sürmektedir. iLasik tedavisi sonrası bir gün içerisinde rutin hayatınıza dönebilirsiniz. 

https://www.medibeautyklinik.com/ilasik/

iLasik İyileşme Süreci

Operasyon Süresi

20-30 Dakika

Anestezi

Damla ile Lokal

İstanbul'da Kalma Süresi

-

Günlük Hayata Dönüş

1 Gün

iLasik - Sıkça Sorulan Sorular

iLasik‘teki “i”, bireysel anlamına gelmektedir. Bunun sebebi ise tedavinin tüm adımlarının hastaya özel olarak uygulanmasıdır. iLasik yönteminde kullanılan teknolojinin güvenilir olduğu da test edilmiştir. Günümüzde NASA ve ABD Ordusu, astronotlarına ve pilotlarına iLasik tedavisini uygulamaktadır. Bunun en önemli sebeplerinden biri, güçlü ve özel görsel becerilere ihtiyaç duyan -astronot, pilot vb. mesleklere sahip- insanların taleplerinin iLasik tedavisi ile karşılanabilmesidir.

iLasik tedavisi, hipermetrop, miyop, astigmat gibi görme kusurlarının bıçaksız lazer yöntemiyle düzeltilmesini sağlayan son teknoloji bir yöntemdir.