iLasik

iLasik Göz Lazeri Nedir?

iLasik göz lazeri, kişiye özel bir tedavi planı oluşturularak uygulanan, ileri teknoloji bir lazer yöntemidir.

iLasik göz lazeri ile miyop, hipermetrop, astigmat gibi görme bozuklukları bıçak kullanılmadan lazer ile tedavi edilir. iLasik yönteminin güvenli ve etkili olduğu kanıtlanmıştır. NASA ve ABD ordusu personeli ile birlikte astronot ve pilot gibi yüksek görsel performans gerektiren mesleklerde çalışanlara iLasik göz lazeri tedavisi uygulanmaktadır. Verilen yüksek önem, iLasik göz lazeri tedavisinin görme kalitesini artırdığının açık göstergesidir.

iLasik Göz Lazeri Tedavisi Nasıl Yapılır?

iLasik göz lazerinde kornea flebi oluşturmak için bıçak yerine Femtosaniye Lazer (Intralase) tekniği kullanılmaktadır. Femtosaniye Lazer (Intralase) tekniğinde korneada kesik yapılmadan flep hazırlanmakta, böylelikle yaranın iyileşmesi daha çabuk gerçekleşmektedir.

WaveFront teknolojisi ile korneanın üç boyutlu haritası çıkarılarak kişiye özel görme profili elde edilir. Ardından Femtosaniye Lazer (Intralase) tekniği ile kornea flebi kesiksiz bir şekilde oluşturulur. Son olarak Advanced CustomVue tekniği ile iLasik göz lazeri tedavisinin bir parçası olarak görme düzeltilir. Wavefront-Excimer Lazer tedavisinde yapılan iris tanıma ve nokta tarama işlemleri de kişiye özel tedavinin bir bölümünü oluşturur.

iLasik Göz Lazerinin Avantajları

  • Wavefront Analizi (aberrometry) ile kişiye özel ölçüm ve düzeltme yapılır.
  • Wavefront Analizi kullanılarak gözün kırma gücü 200’den fazla farklı noktada ölçülür. Bu ölçümler ile kornea kesesinin çapı, göz lazeri öncesi doktorumuz tarafından belirlenir. 
  • iLasik göz lazeriyle şiddetli ametropi görülmesi durumunda bile hassas bir şekilde düzeltme yapılır.
  • iLasik göz lazeriyle göz kuruluğunun azaltılmasının yanı sıra fleplerin kenarlarındaki enfeksiyonlar ve büyümeler de önlenir.

Wavefront Aberrometer nedir?

Wavefront analizinde gözün objektif ve kantitatif olarak sapmalarını tespit etmek için kullanılan ileri teknoloji bir tanı cihazıdır. Wavefront Aberrometer ile göze ışık gönderilerek retina üzerinde odaklanır. Retinada oluşan dalga cephesi, 200’den fazla noktada küçük optik sensörler ile ölçülür ve iris tabakasından kaynaklanan görme kusurları belirlenir.

Bıçaksız Femtosaniye (Intralase) Lazer nedir?

Bıçaksız Femtosaniye (Intralase) Lazer, kızılötesi bir lazerdir ve 1052 nm dalga boyunda çalışır. 

Bıçaksız ve temassız bir yöntem olan Femtosaniye Lazer, korneanın yüksek eğriliğinin düzeltilmesinde (astigmatik keratotomi), kornea içine halka yerleştirilmesinde (intrakorneal halka segmentleri) ve kornea naklinde kullanılmaktadır. Femtosaniye (Intralase) Lazer, diğer yöntemlere göre daha stabil ve düzgün korneal flepler oluşturur. Bu da lazer kesiminde optik aberasyon oluşmadan daha iyi ve sorunsuz sonuçlar verir.

Femtosaniye (Intralase) Lazer, diğer yöntemlere göre daha stabil korneal fleplerinin olmasını sağlar; bu sayede lazer kesiminde optik aberasyon denilen sapma olmadan daha iyi ve komplikasyonsuz sonuçlar alınır.

Wavefront-Excimer Lazer Tedavisi (VIS STAR S4 IR Excimer Lazer)

Wavefront-Excimer Lazer tedavisinde otomatik iris tanıma, değişken nokta taraması ve ayarlanan lazer nabız hızının bir araya getirilmesiyle kişiye özel bir tedavi yöntemi gerçekleştirilir. 

Excimer Lazer, 1970’lerin sonunda geliştirilen ve ultraviyole dalga boyu aralığında radyasyon üreten bir lazerdir. Bu sayede miyop, astigmat ve daha yüksek dereceli görme bozuklukları (aberasyonlar) kolayca giderilebilir.

VISX STAR S4 IR © Excimer Laser Avantajları

VISX İris-Tanıma

İris veya irisin şekli, parmak izi gibi kişiye özgü bir özelliktir. İris tanıma sayesinde Wavefront analizi ile elde edilen veriler hastanın korneasına doğru yansıtılabilir. Bu da iris tanımanın tedavinin doğru uygulanması için bir temel oluşturduğunu gösterir. VISX STAR S4 IR Excimer Lazer, çapı 0,65 mm ila 6,5 mm arasında değişen bir lazer ışınına sahiptir. Genellikle, aynı sonuç daha az kornea dokusu çıkarılarak elde edilebilir. Bu durum özellikle ameliyat öncesi daha ince korneası olan hastalar için yararlıdır. 

ActiveTrack 3D Göz İzleme Sistemi

Gelişmiş lazer sistemlerinin önemli bir bileşeni olan göz izleyiciler, en küçük ve istem dışı göz hareketlerini bile algılayarak bunları hızlıca düzeltebilir. ActiveTrack 3D göz izleme sistemi çok hassas sensörler ve kameralar ile saniyede yaklaşık 120-240 kez göz bebeğinin konumunu takip eder. Göz lazeri tedavisi sırasında hastanın gözü veya başı hareket ederse, göz izleyici lazer cihazına bir sinyal göndererek değişen konumu bildirir. 

ActiveTrack 3D göz izleme sistemindeki lazer, ablasyon profilini yeni pozisyona göre ayarlayarak gözlerin hareketine uyum sağlar. VISX STAR S4 IR Excimer Lazer‘e entegre edilmiş iris tanıma gibi ileri teknolojiler, dairesel göz hareketlerini de dikkate alarak tedaviyi optimize eder.

iLasik Göz Lazeri Tedavisi Öncesi ve Sonrası

iLasik göz lazeri tedavisi öncesi hastanın sağlık durumu değerlendirilir. Operasyon öncesi göz doktorlarımız tarafından yapılan detaylı ön muayenede hastaya özel tedavi yöntemi seçilir ve olası riskler hakkında bilgi verilir. Böylece operasyon için karar alınır.

Kliniğimizde damla ile uygulanan lokal anestezi sayesinde acısız bir şekilde yapılan iLasik göz lazeri tedavisi, 10 ile 15 dakika arasında sürmektedir. iLasik göz lazeri tedavisi sonrası, hastalar bir gün içinde normal hayatına geri dönebilir.

 

https://www.medibeautyklinik.com/ilasik/

iLasik İyileşme Süreci

Operasyon Süresi

20-30 Dakika

Anestezi

Damla ile Lokal

İstanbul'da Kalma Süresi

-

Günlük Hayata Dönüş

1 Gün

iLasik - Sıkça Sorulan Sorular

iLasik‘teki “i”, bireysel anlamına gelmektedir. Bunun sebebi ise tedavinin tüm adımlarının hastaya özel olarak uygulanmasıdır.

Kliniğimizdeki deneyimli göz doktorları, hastalarımızın göz sağlığını en iyi şekilde korumak için önce kapsamlı bir muayene yapmaktadırlar. Hastalarımıza uygun olan tedavi yöntemini uygulamakta olup, iLasik göz lazeri operasyonlarını başarıyla sonuçlandırırlar.

iLasik göz lazeri tedavisi hipermetropi, miyopi, astigmatizm gibi görme kusurlarının bıçaksız lazer yöntemiyle düzeltilmesini sağlayan ileri teknoloji bir yöntemdir.