Göz Hastalıkları

Göz çizdirme olarak da bilinen lazerle göz ameliyatı, kliniğimizde miyop, hipermetrop ve astigmat vb. göz hastalıklarının tedavilerinde kullanılmaktadır. Zaman zaman miyop, hipermetrop ve astigmat gibi sorunlarda lazer yöntemleri kullanılamadığından lensler de tercih edilmektedir.

Göz lazeri ameliyatlarımız, son teknoloji iLasik, ReLex Smile ve PRK/Lasek göz lazeri yöntemleriyle gerçekleştirilirken, göz lazeri ameliyatı sürecinde, 3 boyutlu göz haritası çıkarmak için WaveFront teknolojisi, ActiveTrack 3-D göz izleme sistemi ve bıçaksız Femtosaniye Lazer teknolojisi ile operasyonlarımızın başarı oranı artmaktadır. Göz içi lens tedavilerinde kullandığımız, Multifokal Lens, Trifokal Lens ve Monofokal Lens, CE sertifikasına ve UV filtreye sahip son teknoloji lenslerdir.

Kliniğimiz, uzman ve tecrübeli göz cerrahisi doktorları, öncelikle hastalarımızı kapsamlı bir muayeneden geçirerek göz hastalığını belirler. Daha sonra hastanın da istekleri dinlenerek, göz lazeri ve lens tedavilerinden hangisinin uygulanacağına doktorlarımız tarafından karar verilir. Kliniğimizin tecrübeli doktorları, teknolojisi ve hastane ortamı, göz cerrahisinde her türlü soruna çözüm bulabilecek kapasitededir.

Miyop (Miyopi)

Miyop, yakınınızdaki nesnelerin net olduğu ancak uzaktaki nesnelerin bulanık göründüğü ve sık rastlanan bir göz kusurudur. Bu göz kusuruna sahip olan kişilerde göz küresinin şekli gelen ışınların yanlış kırılmasına ve görüntülerin retina yerine retinanın önüne odaklanmasına neden olur.

Astigmat (Astigmatizm)

Astigmat, kornea şekil bozukluğudur. Bu durumda kornea yüzeyi eşit şekilde kavisli değilken aksine düzensiz bir şekilde kavisli olmaktadır. Gelen ışık, farklı yönlerde yansıdığından bir odak noktasında buluşamaz ve bulanık bir görüntü oluşur.

Yaşa Bağlı Ametropi – Presbiyopi

Yaşa bağlı yakını görme bozukluğu, çoğu insanın karşılaşılabildiği, ileri yaşlarda görülen görme bozukluğudur. Bu durum genellikle okuma gözlüğü ve değişken odaklı gözlük ile çözülmeye çalışılır. Ametropya, göz merceğinin yaşa bağlı sertleşmesinden kaynaklandığından uzaklığa ve yakınlığa uyum sağlama yeteneğinin kaybına sebep olur.

Katarakt

Katarakt, genellikle 60 yaş ve üzerinde görüldüğünden genellikle yaşlılık kataraktı olarak da adlandırılır. Ancak hastalar genç yaşlarda da katarakttan etkilenebilir. Bu hastalık, dünyadaki tüm körlüklerin yüzde 40’ından fazlasına neden olmaktadır. Erken tanı konulabilmesi için 40 yaşından itibaren düzenli olarak göz muayenesi yaptırılmalıdır.

Katarakt durumunda bilinmeyen bir nedenle göz merceğinin yapısal proteinleri değişerek kristalleşir. Sonuç olarak gözün normalde berrak merceği bulanıklaşarak görüntüyü matlaştırır. Çünkü ışık, artık engelsiz olarak yansıyamaz ve aynı zamanda dağılır. Bu da retinada artık keskin görüntüler olmadığı anlamına gelmektedir.

Makula Dejenerasyonu

İleri yaşta en sık görülen görme bozukluklarından biri de yaşa bağlı makula dejenerasyonudur (AMD). Bu durum iki şekilde ortaya çıkabilir. Bunlar kuru ve ıslak makula dejenerasyonudur. Bu hastalıkta en keskin görme alanındaki (makula) sinir hücreleri yok olabilmektedir. Kuru makula dejenerasyonu ile görme keskinliği yavaş ama istikrarlı bir şekilde azalmaktadır. Hastalığın sonuçlarını en azından kısmen telafi etmek için, büyüteçler, ekran okuyucular ve benzeri gibi büyüteçli görsel yardımcılar kullanılabilir. Islak makula dejenerasyonu, kuru makula dejenerasyonundan çok daha hızlı geliştiğindan bu hastalık yeni ilaçlar (VEGF inhibitörleri) ile durdurulabilir.

Glokom

“Glokom” terimi, göz içi basıncındaki artışla ilişkili çeşitli göz hastalıklarını kapsar. Yetişkinlerde göz içi basıncı genellikle 15-20 mm / Hg civarındadır. Bu değer büyük ölçüde artarsa optik sinirde onarılamaz hasara yol açabilir. Bu nedenle düzenli göz içi basıncı testleri önerilmektedir. Hastalığın daha da kötüye gitmesini önlemek için ilaç kullanılabilir veya ameliyat düşünülebilir.

Diyabetik Retinopati

Diyabetik retinopati, gözleri etkileyen bir diyabet komplikasyondur. Gözün arkasındaki ışığa duyarlı dokunun kan damarlarının zarar görmesinden kaynaklanır. Bu durumun tedavisi, lazer ve soğuk terapi ile çok sınırlı ölçüde mümkündür. Bu nedenle, önleyici tedbirler almak çok önemlidir:

  • Kan şekeri değerinin optimum ayarında olmalıdır.
  • 120/80 mmHg kan basıncı değerleri korunmalıdır.
  • Sigara içilmemelidir.

Kliniğimiz, lazerle göz ameliyatı ve göz içi lens uygulamalarını, uzman ve tecrübeli göz doktorları ile yaklaşık 20 yıldır başarılı bir şekilde gerçekleştirmeye devam ediyor. Uzun yıllardır yurt dışından ve yurt içinden yaklaşık 55 bin hastayı tedavi eden kliniğimizin hizmet kalitesi, 2014’ten beri her yıl Uluslararası Sağlık Akredite Kuruluşu Joint Commission International (JCI) tarafından kontrol edilerek onaylanmaktadır.

https://www.medibeautyklinik.com/goz-hastaliklari/

Göz Hastalıkları - Sıkça Sorulan Sorular

Kliniğimiz, uzman ve tecrübeli göz cerrahisi doktorları, öncelikle hastalarımızı kapsamlı bir muayeneden geçirerek göz hastalığını belirler. Daha sonra hastanın da istekleri dinlenerek, göz lazeri ve lens tedavilerinden hangisinin uygulanacağına doktorlarımız tarafından karar verilir. Kliniğimizin tecrübeli doktorları, teknolojisi ve hastane ortamı, göz cerrahisinde her türlü soruna çözüm bulabilecek kapasitededir. Bu sayede kliniğimiz, 2006 yılından beri 55 binin üzerinde hastayı tedavi etmiştir.

Kliniğimiz, uzman ve tecrübeli göz cerrahisi doktorları, öncelikle hastalarımızı kapsamlı bir muayeneden geçirerek göz hastalığını belirler. Daha sonra hastanın da istekleri dinlenerek, göz lazeri ve lens tedavilerinden hangisinin uygulanacağına doktorlarımız tarafından karar verilir. Kliniğimizin tecrübeli doktorları, teknolojisi ve hastane ortamı, göz cerrahisinde her türlü soruna çözüm bulabilecek kapasitededir. Bu sayede kliniğimiz, 2006 yılından beri 55 binin üzerinde hastayı tedavi etmiştir.