Göğüs Dikleştirme

Göğüs (Meme) Dikleştirme Nedir?

Kadınlarda, doğal yaşlanma sürecinde cilt elastikiyetini ve direncini kaybetmesi, yanlış sütyen kullanımı, doğum ve emzirme süreci gibi nedenlerle göğüsler olumsuz olarak etkilenebilir. Bu sebeplerden dolayı kadınlarda özgüven, cinsellik ve günlük hayat olumsuz olarak etkilenebilir. Göğüs (meme) dikleştirme ise çeşitli nedenlerle sarkan memeleri tekrar şekillendirmek ve dikleştirmek amacıyla yapılan plastik cerrahi operasyonudur.

Göğüs (Meme) Dikleştirme Nasıl Yapılır?

Günümüzde göğüs (meme) dikleştirme için yirmiden fazla çeşit kesi kullanılmaktadır. Buna operasyon öncesinde hasta için gerçekleştirilen kapsamlı muayenede karar verilir. Bunun için göğüs boyutu, cilt dokusunun durumu ve göğüs uçlarının konumu dikkate alınarak karar verilmektedir.

Göğüs (meme) dikleştirme hafif meme sarkması gerçekleşen hastalara silikon protez uygulanarak gerçekleştirilir. Sarkan göğsün altına silikon protez konur. Göğüs sarkması fazla olan ve meme bezi yeterli olan hastalara ise göğüs (meme) küçültme ameliyatıyla benzer işlemler gerçekleştirilmektedir. Fazla yağ ve glandüler doku alındıktan sonra genişleyen areola küçültülerek göğüs ucunun pozisyonu ayarlanır ve cilt sıkılaştırılır. Ancak göğüs (meme) dikleştirme ameliyatında farklı olarak meme bezi küçültmesi yapılmaz. Meme bezi miktarı yetersiz ise göğüs altına uygulanan silikon protez sonrası fazla yağ ve glandüler doku alınarak derideki bolluk toplanır.

Göğüs (Meme) Dikleştirme Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Göğüs (meme) dikleştirme ameliyatı öncesi hastadan kan örneği alınarak EKG incelemesiyle birlikte sağlık durum analizi yapılır. Bu muayenede ortaya çıkabilecek olası riskler hakkında bilgilendirme de yapılır. Buna göre operasyon konusunda karar verilir. Göğüs (meme) dikleştirme ameliyatının ön koşulları, hastanın yasal yaşta olması, fiziksel gelişimini tamamlamış ve fiziksel sağlığının stabil olmasıdır.

Genel anestezi altında yapılan göğüs (meme) dikleştirme ameliyatı, genellikle üç ile dört saat arasında sürmektedir. Operasyondan yaklaşık iki hafta sonra günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz. Yaklaşık iki ay herhangi bir spor faaliyeti yapılmamalıdır. Ayrıca ameliyat izleri iki ile üç ay boyunca güneş ışığına veya solaryum radyasyonuna maruz bırakılmamalıdır.

https://www.medibeautyklinik.com/gogus-diklestirme/

Göğüs Dikleştirme İyileşme Süreci

Operasyon Süresi

2-4 Saat

Anestezi

Genel

İstanbul'da Kalma Süresi

1 Gün

Günlük Hayata Dönüş

2 Hafta

Göğüs Dikleştirme - Sıkça Sorulan Sorular

Göğüs (meme) dikleştirme, çeşitli nedenlerle sarkan göğüsleri tekrar şekillendirmek ve dikleştirmek amacıyla yapılan plastik cerrahi operasyonudur. 

Göğüs dikleştirme operasyonu, gelişimini tamamlayan her kadın vücudunda gerçekleştirilebilir. Ayrıca herhangi bir üst yaş sınırı da bulunmamaktadır. Ancak hastanın yasal yaşta olması gerekmektedir. Kliniğimiz uzman ve tecrübeli doktorları, göğüs dikleştirme operasyonlarını uzun yıllardır başarıyla gerçekleştirmektedir. 

Göğüs dikleştirme operasyonu, genel anestezi altında yapılan bir operasyon olmakla birlikte, operasyon sonrası sadece ilk gün ağrı olması beklenmektedir. Operasyondan yaklaşık iki hafta sonra günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz.