Gastrik Bypass

Gastrik Bypass Nedir?

Gastrik bypass ameliyatı, laparoskopi tekniği ile yapılmakta ve mide bandı (mide kelepçesi) operasyonuna benzer bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Operasyonda midenin yemek borusundan sonraki 25-35cc’lik kısmı ince barsaklara bağlanır. Bununla birlikte midenin büyük bir kısmı ile barsakların bir bölümü devre dışı bırakılarak yenilen yiyeceklerin büyük kısmının emilmeden vücuttan atılması hedeflenmektedir.

Kalıcı bir kilo kaybını sağlayan gastrik bypass ameliyatı, hastaların küçültülen mide poşları sayesinde çok daha az porsiyonlar ile daha hızlı bir şekilde doymalarını sağlar.

Gastrik Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Gastrik bypass ameliyatı ile midenin neredeyse sadece yüzde 5’lik bir kısmı kullanılmaya devam edilirken on iki parmak bağırsağı ve ince bağırsağın ilk 1 metrelik üst kısmı tamamen bypass edilmiş olur. Gastrik bypass poşu midenin en az esneyebilen üst kısmında oluşturulmaktadır. Bu sayede uzun dönemde poşun hacminde anlamlı bir artış olmaz.

Gastrik bypass ameliyatı sonrası mide küçüldüğü için kilo verme süreci de hızlanmaktadır. Sadece bir kaşık yemek yenmesiyle beyne giden mide dolu sinyalleri sayesinde hasta bir öğün yemek yemiş gibi doygunluk hisseder. Bu operasyon ile birlikte fazla kilo nedeniyle ortaya çıkan eklem rahatsızlıkları, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve kolesterol gibi hastalıkların riski de azalmaktadır.

Kliniğimizde Gastrik bypass ameliyatı, uzman ve tecrübeli obezite cerrahisi doktorlarımız tarafından hassasiyetle gerçekleştirilir. Gastrik bypass ameliyatlarını her türlü komplikasyona her türlü komplikasyona anında karşılık verilebilecek, ileri teknoloji ekipmanlarla donatılmış, tam teşekküllü hastane ortamında güvenli bir şekilde tamamlıyoruz.  Hasta odaklı yaklaşımımız ve ileri teknoloji cihazlar hastalarımızın kliniğimizden mutlu ve sağlıklı ayrılmasını sağlamaya devam ediyor.

Gastrik Bypass Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Gastrik bypass ameliyatı öncesi hastadan kan örneği alınarak, EKG incelemesiyle birlikte detaylı sağlık durumu analiz edilir.  Bu muayenede ortaya çıkabilecek olası riskler hakkında bilgilendirme de yapılır. Buna göre operasyon konusunda karar verilir. Uzman doktorlarımız, kapsamlı ön muayene sonrası sizin de estetik olarak isteklerinizi dinleyerek, operasyon için sizi bilgilendirir.

Kliniğimizde genel anestezi ile gerçekleştirilen gastrik bypass ameliyatı, 1 ile 2 saat arasında sürmektedir. Uygulama sonrası ise yaklaşık bir haftada günlük hayatınıza dönüş yapmanız mümkündür ancak bunu doktorumuz ile yapacağınız görüşme ve muayene sonrası uygulamanızda fayda vardır.

https://www.medibeautyklinik.com/gastrik-bypass/

Gastrik Bypass - İyileşme Süreci

Operasyon Süresi

1.5-2 Saat

Anestezi

Genel

İstanbul'da Kalma Süresi

3 Gün

Günlük Hayata Dönüş

7-8 Gün

Gastrik Baypass - Sıkça Sorulan Sorular

Kliniğimizde gastrik bypass ameliyatı, laparoskopi tekniği ile yapılmakta ve mide bandı (mide kelepçesi) operasyonuna benzer bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Operasyonda midenin yemek borusundan sonraki 25-35cc’lik kısmı, ince barsaklara bağlanır. Bununla birlikte, midenin büyük bir kısmı ile barsakların bir bölümü devre dışı bırakılarak yenilen yiyeceklerin büyük kısmının emilmeden vücuttan atılması sağlanmaktadır. 

Gastrik bypass ameliyatı sonrası, mide küçüldüğü için kilo verme süreci de hızlanmaktadır. Ancak operasyon sonrası doktorlarımızın tavsiyeleriyle hareket etmelisiniz. 

Kliniğimizde genel anestezi ile gerçekleştirilen gastrik bypass ameliyatı, 1 ile 2 saat arasında sürmektedir. Ameliyat sonrası ise yaklaşık bir haftada günlük hayatınıza dönüş yapabilirsiniz ancak buna doktorlarımızın gerçekleştireceği muayene sonrasında karar verilir.