Etnik Burun Estetiği

Etnik Burun Estetiği (Etnik Rinoplasti) Nedir?

Burun cerrahisinde burun tipleri Afrika, Asya, Doğu ve Kafkas gibi türlere ayrılmıştır. Etnik burun estetiği (etnik rinoplasti) de Kafkas, Afrikalı, Orta Doğulu, Asyalı, Latin gibi farklı burun özelliklerine sahip bireyler için yapılan özelleşmiş bir rinoplasti tekniğidir.

Etnik burun estetiği (etnik rinoplasti), etnik kökene bağlı olarak daha bireysel bir yaklaşım gerektirmektedir. Bu nedenle etnik burun estetiği (etnik rinoplasti) operasyonu sürecinde dikkate alınması gereken özel anatomik özellikler vardır.

Genellikle Asya ve Afro-Amerikan kökenli hastalarda burun büyütme ve kıkırdak ekleme operasyonları gerçekleştirilirken, Kafkas kökenli hastalar için burun küçültme operasyonları yapılmaktadır. Özellikle kıkırdaktan yoksun olan Asya burunları söz konusu olduğunda, burnun yapısını değiştiren ve hastanın isteğine göre görünümünü şekillendiren kıkırdak nakilleri sıklıkla yapılmaktadır. Geçmişte bu burunların ameliyat edilemeyeceği düşünülüyordu. Ancak sofistike rekonstrüksiyon ve düzeltme tekniklerinin geliştirilmesiyle zayıf kıkırdağa sahip burunlar da artık tedavi edilebilmektedir. Kliniğimiz, Afrika, Asya, Doğu ve Kafkas kökenli kişilerin çeşitli estetik tercihleri ​​için uzman ve tecrübeli burun estetiği doktorlarına sahiptir.

Etnik Burun Estetiği (Etnik Rinoplasti) Nasıl Yapılır?

Etnik burun estetiği (etnik rinoplasti), diğer rinoplasti formlarına benzer şekilde, kıkırdak ve deri altındaki kemiklerin çıkarılması veya yeniden şekillendirilmesi yoluyla uygulanır. Etnik burun estetiği (etnik rinoplasti) teknikleri arasında burun köprüsü eklemek, burun ucunu uzatmak ve burun deliği girişlerini daraltmak yer alır.

Burun ameliyatları temelde iki farklı teknik kullanılarak yapılabilir. Bunlar açık burun estetiği (açık rinoplasti) ve kapalı burun estetiğidir (kapalı rinoplasti). Kliniğimizde etnik burun estetiği (etnik rinoplasti) operasyonundan önce hastanın tam kapsamlı ön muayenesi gerçekleştirilir. Buna göre operasyonda kullanılacak tekniğe karar verilir.

Açık burun estetiği (açık rinoplasti), küçük bir kesinin burun delikleri arasında açılmasıyla uygulanan bir operasyondur. Açık burun estetiği (açık rinoplasti) ile burnun şekli değiştirilecekse deri ve mukoza zarları geçici olarak kıkırdak ve kemiklerden ayrılır. Burun delikleri arasında küçük bir kesi yapılarak burun ucu açılır. Çekiç, keski veya neşter gibi özel mini aletlerle fazla kemik ve kıkırdak çıkarılarak operasyon gerçekleştirilir.

Kapalı burun estetiği (kapalı rinoplasti), ameliyat kesilerinin burnun içinden oluşturularak yapıldığı operasyondur. Kapalı burun estetiği (kapalı rinoplasti), açık burun estetiğinin (açık rinoplasti) aksine herhangi bir keski veya cerrahi çekiç kullanılmadan gerçekleştirildiği için herhangi bir iz de oluşmamaktadır. Ayrıca iyileşme aşamasında morarma ve ödem de çok daha az olmaktadır.

Etnik Burun Ameliyatı (Etnik Rinoplasti) Öncesi ve Sonrası

Kliniğimizde etnik burun ameliyatı (etnik rinoplasti) öncesi hastadan kan örneği alınarak EKG incelemesiyle birlikte sağlık durumu analiz edilir. Buna göre estetik ameliyatı için değerlendirme yapılarak hangi tekniğin kullanılacağına hastayla birlikte karar verilir. Burun estetiğinde kullanılan yönteme göre ameliyat sonrası süreç belirlenmektedir.

Kliniğimizde genel anestezi altında yapılan etnik burun ameliyatı (etnik rinoplasti) operasyonu, genellikle üç ile dört saat sürer. Hastanede kalış için bir gece yeterlidir. Operasyondan sadece birkaç gün sonra hasta normal günlük aktivitelerine geri dönebilir. İkinci haftadan sonra normal aktivitelere dönebilirsiniz ancak fiziksel olarak zorlayıcı aktiviteler yapamayabilirsiniz. Hasta, iki ile üç ay boyunca yoğun güneş veya solaryum radyasyonundan korunmalıdır.

https://www.medibeautyklinik.com/etnik-burun-estetigi/

Etnik Burun Estetiği İyileşme Süreci

Operasyon Süresi

5-6 Saat

Anestezi

Genel

İstanbul'da Kalma Süresi

1 Gün

Günlük Hayata Dönüş

7-8 Gün

Etnik Burun Estetiği - Sıkça Sorulan Sorular

Etnik burun estetiği (etnik rinoplasti), Kafkas, Afrikalı, Orta Doğulu, Asyalı, Latin gibi farklı burun özelliklerine sahip bireyler için yapılan, özelleşmiş bir rinoplasti tekniğidir. Kliniğimizde uzman ve tecrübeli doktorlarımız tarafından uygulanan etnik burun estetiği (etnik rinoplasti), etnik kökene bağlı olarak daha bireysel bir yaklaşım gerektirmektedir. Bu nedenle etnik burun estetiği (etnik rinoplasti) operasyonu sürecinde dikkate alınması gereken özel anatomik özellikler vardır. Kliniğimizin uzman doktorları, sahip olduğu birikim ile etnik burun estetiğini başarılı bir şekilde uzun yıllardır gerçekleştirmektedir.

Etnik burun estetiği (etnik rinoplasti), kıkırdak ve deri altındaki kemiklerin çıkarılması veya yeniden şekillendirilmesi yoluyla uygulanır. Kliniğimizde burun estetiği (rinoplasti) operasyonları, iki farklı teknik kullanılarak yapılabilir. Bunlar açık burun estetiği (açık rinoplasti) ve kapalı burun estetiğidir (kapalı rinoplasti). Kliniğimizde etnik burun estetiği (etnik rinoplasti) operasyonundan önce hastanın tam kapsamlı muayenesi gerçekleştirilir. Buna göre operasyonda kullanılacak tekniğe karar verilir.

Kliniğimizde, uzman ve tecrübeli doktorlarımız ve ileri teknoloji yöntemler sayesinde, kıkırdak problemi etnik burun estetiği (etnik rinoplasti) ile çözülebilmektedir. Özellikle kıkırdaktan yoksun olan Asya burunları söz konusu olduğunda, burnun yapısını değiştiren ve hastanın isteğine göre görünümünü şekillendiren kıkırdak nakilleri sıklıkla yapılmaktadır. Geçmişte bu burunların ameliyat edilemeyeceği düşünülüyordu. Ancak kliniğimizde geliştirilen sofistike rekonstrüksiyon ve düzeltme teknikleri sayesinde zayıf kıkırdağa sahip burunlar da artık tedavi edilebilmektedir.