Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı (Kapalı Rinoplasti)

kapalı burun ameliyatı

Kişiyle uyumlu olan bir burun, kişinin kendini iyi ve özgüvenli hissetmesini sağlar. Bu sebeple estetik kaygıların ve biçimsel bozuklukların giderilmesi amacı ile burun ameliyatı düşünülebilir. Tecrübeli estetik doktorlarımızın uyguladığı ameliyatlar arasında yer alan kapalı burun ameliyatı (kapalı rinoplasti) ile başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Kapalı Burun Ameliyatı (Kapalı Rinoplasti) Nedir?

Kapalı burun ameliyatı burnun iç kısımları kesilerek yapılan kapalı bir rinoplasti  tekniğidir. Burun kaldırılmadan burun deliklerinde içeriden yapılan kesiklerle yapılır.

Kapalı Burun Ameliyatı (Kapalı Rinoplasti) Nasıl Yapılır?

Kapalı rinoplasti, tamamı dar bir tünelde gerçekleşmesinden dolayı, uzun yıllara dayanan tecrübe ve el becerisi gerektiren bir işlemdir. Kapalı burun estetiğinde burun, önce sekiz farklı açıdan fotoğraflanır. Elde edilen fotoğraflar incelenrek doktorumuzun değerlendirmesinden sonra sizin de estetik olarak istekleriniz dinlenerek operasyona karar verilir. Kapalı burun estetiği ile burun köprüsüne müdahale yapılabilir, burun ucu kaldırılabilir veya burun deliklerinin asimetrileri de değiştirilebilir. Ancak burada önemli olan operasyon sonrasında burun kemiklerinin yapısı değişmeden kalmaktadır.

Kapalı Burun Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

  • Yara izi olmaması,
  • Ameliyat süresinin açık ameliyata göre daha kısa sürmesi,
  • İyileşme sürecinde burunda daha az morarma ve ödem olması,
  • Ameliyatta çekiç gibi aletlerin kullanılmasına gerek duyulmaması.

Kapalı Rinoplastinin Dezavantajları Nelerdir?

Bazı durumlarda, bir hasta kozmetik değişiklik gibi görünen bir işlem isteyebilir. Ancak daha önemli miktarda detaylı bir ameliyat gerektiren bir durum oluştuğu zaman burun mimarisi ve yapısı üzerinde, kemik ve kıkırdak iyileştirmelerinin en ayrıntılı ve doğru şekilde olması için kapalı rinoplasti uygun olmayabilir.

Kapalı Burun Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Kliniğimizde kapalı burun ameliyatı öncesi hastanın tam kapsamlı ön muayenesi yapılır. Hastadan kan örneği alınır ve EKG incelemesiyle birlikte sağlık durumu analiz edilir. Doktorlarımız, sizlerin de estetik açıdan isteklerinizi dinleyerek ameliyata karar verir. Yaklaşık dört saat süren kapalı burun ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyat sonrası hastanın hastanede bir gece kalması gerekmektedir. Hasta taburculuk sonrasında birkaç gün içinde normal günlük aktivitelerine geri dönebilir.

Kapalı Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Burun estetiğinin türü ne olursa olsun, ilk hafta genellikle morarma, şişlik ve burun tıkanıklığı hissi beklenen etkilerdir. Çoğu hasta iyileşme sürecini ağrılı olarak tanımlamaz ancak rahatsızlık duyması normaldir. Açık veya kapalı rinoplasti yapılmasına bakılmaksızın, bazı hastalarda diğerlerinden daha fazla morluk ve şişlik oluşabilir. Bu yan etkiler, hızlı iyileşmeye yönelik genetik yatkınlığınıza, burun estetiğinin ne kadar kapsamlı olduğuna ve iyileşme sırasında yaptığınız yaşam tarzı seçimine bağlı değişiklik gösterebilir.

Kapalı Rinoplasti Sonrası Duş Alabilir miyim?

Kapalı burun ameliyatı sonrasında ilk birkaç gün duş yerine sünger banyoları yapılması önerilir. Ameliyatı sonrası cerrahi kesilerin kapanması yaklaşık olarak 48 saat kadar sürer. Bir hasta rinoplasti ameliyatından hemen sonra duş alırsa, bu kişi cerrahi kesilerinin yeniden açılma riskiyle karşı karşıya kalabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Gıda tüketiminde yumuşak ve çiğnenmesi kolay besinler tercih edilmeli,
  • Ameliyattan sonra 15 gün içerisinde ağırlığa maruz kalacak işler yapılmamalı,
  • Tamponların çıkarılma sürecine kadar ağızdan nefes alma önerilir,
  • Tamponların çıkarılmasından sonra da doktorun önerilerinin dikkatli ve önemsenerek uygulanması gerekir.

Burun Ameliyatı Fiyatları

Burun Ameliyatı fiyatları konusunda birçok kriter etkili olmaktadır. Kliniğimizde deneyimli ekibimizden kaliteli bir hizmet almak için fiyat konusu hakkında iletişim bilgilerimizde mevcut olan numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

https://www.medibeautyklinik.com/estetik-makaleleri/kapali-burun-estetigi-ameliyati-kapali-rinoplasti/