Diş Protezi

Çalışma Saatlerimiz
  • clockHafta içi 09:00 – 17:00
    Cumartesi 10:00 – 14:00
İletişim Bilgileri
Doktorumuza Sorun

Diş protezi; çürük, diş kırılması, dişlerin düşmesi, travma, kemik erimesi gibi durumlarda dişlerin kaybedilmesi sebebiyle alt ve üst çeneye oturtulan yapay dişlerdir. Diş protezleri, diş tedavilerinden en son tercih edilen yöntemlerdendir. Eğer dişlerin başka türlü tedavi edilmesine imkân kalmadıysa, diş protezlerine başvurulur. Diş protezlerinin hareketli ve sabit olmak üzere iki farklı çeşidi vardır.

Hareketli protezler, sabit protezlere göre daha ekonomik olmakla beraber, hızlı bir tedavi seçeneğidir. Hareketli protezler, porselen kaplama işlemi uygulanmayacaksa 5-6 seans sonucunca kullanıma hazır hale gelirler. Hareketli protezlerin bakımı da oldukça önemlidir.

diş protezi

Geceleri mutlaka çıkartılması ve su dolu bir kapta bekletilmesi hijyen açısından önemlidir. Protezler çıkartılmazsa, ağızda çeşitli enfeksiyonların oluşmasına sebep olabilir. Ayrıca normal diş fırçalama rutinleri, hareketli protezlere de uygulanmalıdır.

Sabit protezlerin bakımı da aynı şekilde tekrarlanmalıdır. Bir ya da daha fazla diş eksik olduğunda kron ve köprü protezi yapıldıysa düzenli bakım ve doğru kullanımla protezin ve protez altındaki dişlerin daha uzun ömürlü olmalarını sağlayabilirsiniz.

Diş Protezi Çeşitleri Nelerdir?

Diş protezleri sabit ve hareketli protezler olmak üzere ikiye ayrılır.

Hareketli protezler kişi tarafından çıkartılıp takılabilen protezlerdir. Hareketli protezlerin çeşitleri şunlardır:

  • Total Protezler: Total protezler takma diş olarak da bilinirler ve ağızda hiç diş kalmadığı durumlarda tercih edilirler.
  • Parsiyel Protezler: Doğal dişlerin bir kısmının olduğu bir kısmının olmadığı durumlarda tercih edilir.
  • İmmediat Protezler: Tüm ana dişlerin çekilmesi gereken durumlarda, hasta dişsiz kalmak istemezse geçici olarak takılan protezlerdir.
  • Diş Üstü Protezler: Ağızda var olan birkaç dişe ve diş köküne uygulanır.

 

Sabit protezler, eksik dişlerin yerine kullanılan ve çıkmayan protezlerdir. Sabit protezlerin yerine oturması yaklaşık 4 seanslık bir işlem ile mümkündür.

  • Kron: Genellikle bir tek diş üzerine doğal dişin küçültülmesiyle yapılan kaplamalardır.
  • Köprü: Bölgede diş eksikliği var ise yan dişlerden destek alınarak uygulanır ve eksik dişler tamamlanır.
  • Sabit Protez: Kron ve köprü protezlerinin genel adıdır. Diş eksikliklerinde en çok tercih edilen protez biçimidir.

Diş Protezi Fiyatları

Diş protezi fiyatında belirleyici faktör protezin kalitesi ve doktor tecrübesidir. Kliniğimizi ziyaret ederek ücretsiz muayene olabilir ve dişlerinizle ilgili gerekli müdahaleleri ve cerrahi alternatifleri, diş protezi fiyatlarımızı öğrenebilirsiniz.

Sorularınız mı Var?