Diş Protezi

Çıkarılabilir Protezler

Çıkarılabilir protezler, tam veya kısmi protezlerdir. Günümüz diş hekimliği, çoğu hasta gibi kendi dişlerinize benzer şekilde sıkıca tutturulmuş sabit protezleri tercih etmektedir. Böylece rahatsızlık duymadan güçlü bir şekilde ısırabilirsiniz. Hastalarımız bu yüksek konfor düzeyine güvenerek bizi tercih etmektedir.

Tam Takma Diş

Hastanın kron, köprü veya kısmi protez takmak için artık kendi dişleri yoksa, tam bir proteze ihtiyacı olabilir. Bu protez, çoğu durumda hem estetik hem de çiğneme ve konuşma işlevini en iyi şekilde geri kazandırabilir. Diş kaybına bağlı olarak çökmüş dudaklar ve yanaklar tekrar desteklenerek doğal görünümüne kavuşur.

Protez ile mukoza arasındaki ince tükürük filminin emme etkisi ile diş protezi damakta yerinde tutulur. Yapışmanın ne kadar iyi olduğu öncelikle çenenin şekline, ağız mukozasına ve hastanın tükürük akışına bağlıdır. Bununla birlikte, kural olarak damakta daha geniş temas alanı nedeniyle üst çenede alt çeneye göre tam bir protez daha iyi oturur. Çünkü orada anatomik koşullar doğası gereği daha az elverişlidir. Dil alanı ve hareketli dil, karşılaştırılabilir bir emme etkisi elde etmeyi zorlaştırır.

Optimal olarak tasarlanmış tam bir protez, tam işlevsellikle doğal bir görünüm sağlar. Çene ve yüzün bireysel ölçüm verileri, hastanın tipik fizyonomisinin dahil edilmesi, ön dişlerin estetik tasarımı ve diş etlerine birden fazla renk uygulama imkanı sayesinde mükemmel sonuçlar elde ediyoruz.

 • Estetik ön diş tasarımı
 • Her yaş grubunda doğal görünüm
 • Statik işlevli yükleme yöntemi
 • Ayrı çene ve yüz ölçüm yöntemleri
 • Hastaya özgü fizyonominin dahil edilmesi
 • Çok renkli diş etleri olasılığı
 • Bireysel kurulum sayesinde daha fazla doğallık

Kısmi Takma Diş

Kısmi protezin en basit versiyonu, plastik bir taban ve değiştirilecek dişler ile kavisli tutma elemanları ve destek elemanlarından oluşur. Sözde tutucu elemanlar olarak braketler ve en iyi durumda, protezin protezden korunmasını sağlayan destek elemanları olarak ek destek çivileri batıyor.

Klemp Protezi

Tokalı protez kalan dişlere sabitlenir. Bu, entegre bir tel veya braket ile güçlendirilebilen en basit ve en ucuz diş protezidir.
Farklı yöntemleri de vardır:

 • Klempli protez ile protez klemplerle tutturulur.
 • Bağlantılı protez ile komşu dişler kronlanır ve ardından protezin oraya sabitlenmesi için dişlere bir bağlantı takılır.
 • Teleskopik protez için de komşu dişler kronlanarak protez kronlara metal bir koni ile tutturulur.
 • Kısmi bir protez, mevcut sabit dişlere sabitlenebildiği için genellikle iyi bir stabiliteye sahiptir.
https://www.medibeautyklinik.com/dis-protezi/

Diş Protezi - Sıkça Sorulan Sorular

Takma dişler başlangıçta garip bir şekilde büyük hissedebilir ve artan bir tükürük akışı üretebilir. Protezin dayandığı doku yeni dişlere alışana kadar sıcak ve sert yiyeceklerden kaçınarak, yiyecekleri önceden küçük parçalara ayırarak tüketmek gerekir. Zamanla da yeni dişlerinize alışacaksınız.

Farklı derecelerde diş eksiklikleri olan herkes için protez idealdir. Dişsiz kişiler için tam protezler, doğal dişlere sahip kişiler için kısmi protezler bulunmaktadır. Kalan doğal dişlerin kaymasını önlemek için bu önemlidir. Protezler çiğnemeyi ve konuşmayı optimize eder. Görünüm ve gülümseme etkileyici bir şekilde iyileştirildiği için yüz daha güzel hale gelir.

Takma dişler mümkünse her yemekten sonra temizlenmelidir. Takma dişler temizlenir ve ağız çalkalanır. Bu, tüm kalıntıları giderecektir. Takma dişi temizlendikten sonra gece ıslatın.

En iyisi protezleri gece çıkarmaktır. Araştırmalar, protezin çıkarılmasının diş etlerinin en az sekiz saat dinlenmesine izin verdiğine işaret ediyor. Bu, diş etlerinin uzun süreli sağlıklı kalmasını sağlayan dil ve tükürüğün normal şekilde uyarılmasını ve temizlenmesini sağlar.