Diş Beyazlatma İşlemi Yöntemleri Nelerdir?

 • Diş

diş beyazlatma

Diş beyazlatma dişlerin yapısında farklı etkenlerden dolayı oluşan (sigara, çay, kahve gibi) pigmentlerin temizlenme işlemidir. Özellikle dişlerine gereken bakımı ve özeni göstermeyen kişilerin diş yapıları ve dentin tabakası zamanla sararma ve lekelenmeyle sonuçlanmaktadır. Diş beyazlatma işlemi de dişlerde meydana gelen bu renk değişimlerinin giderilmesi için kullanılan en etkili işlemlerden biridir.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Hidrojen Peroksit veya türevlerinin kullanılmasıyla yapılan bir renk açma işlemi olup; kahverengi, sarı veya gri renkli dişleri olan kişilerin daha beyaz dişlere sahip olmasına yardımcı olmaktadır.

Uygun ve etkili bir şekilde uygulanabilecek iki farklı diş beyazlatma yöntemi vardır. Bu iki uygulama etkili uygulamalarda olsa kişinin hangisini uygulayacağı dişlerinin renk tonuna, tedavinin ne kadar sürede yapılabileceğine ve diş hekiminin kararına bağlıdır. Beyazlatma işlemi ağız hijyeninde sorun bulunmayan, sağlıklı diş ve diş etine sahip olan kişilere uygulanmalıdır. Kliniğimizde estetik güzelliği amacıyla diş beyazlatma işlemini herkes yaptırabilir. Emzirenler, 16 yaşından küçük çocuklar, ve hamileler ise işlem yapılmadan önce doktorlarımız tarafından kapsamlı bir muayeneden geçerek uygulamanın yapılıp yapılmayacağına kadar verilmektedir.

Diş beyazlatma işlemi iki şekilde yapılmaktadır. Bunlar;  ev tipi beyazlatma ve ofis tipi beyazlatmadır.

 1. Ev Tipi Beyazlatma: Kişiye özel olarak alınan ölçüler kullanılarak uygulanan diş beyazlatma yöntemidir. Bu ölçümler sonrasında kişiye özel ağız plağı hazırlanır. Bu işlem için hazırlanan plakların içerisine, dişlerin ön tarafına gelen kısmına jel sıkıldıktan sonra dişlerin üzerine yerleştirilmesiyle uygulama başlar. Bu plak günlük olarak doktorun belirlediği süre kadar kişi tarafından kullanılmalıdır.
 2. Ofis Tipi Beyazlatma: Ofis tipi diş beyazlatma, dişlerin tedavisine özel önem verilerek, birden fazla canlı diş üzerinde daha hızlı ve güvenilir sonuçlar elde etmek için kullanılan güçlü bir beyazlatma yöntemidir. Beyazlatma ürünü direkt dişlere uygulanır ve koruyucu jel sürüldükten sonra lastik ile diş etleri örtülür. İlk 30-50 dakika içerisinde istenilen sonuç elde edilmeye başlanır.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

 • Fototermal Diş Beyazlatma

Diğer yöntemlere göre jel bu yöntemde çok daha az kullanılır. Fototermal diş beyazlatmada led ışınları daha çok kullanılmaktadır.

 • Kimyasal Diş Beyazlatma

Dişleri beyazlatmak için özel bir jel kullanılır. Öncesinde kişiye özel olarak hazırlanan diş kalıbı ile jel birlikte uygulanır. Bu işlem kimyasal bir işlem olduğu için çok az da olsa diş minesine zarar verme ihtimali bulunmaktadır.

 • Fotokimyasal Diş Beyazlatma

Fotokimyasal diş beyazlatma yönteminde ise, UV/Lamba veya yeşil ışık olan KTP lazeri kullanılmakta olup, kullanılan ışık kaynaklarının beyazlatıcı etkileri bulunmaktadır. Bu yöntemin diğer yöntemlere göre çok daha dikkatli yapılması gerekmektedir.

Deneyimli diş estetiği doktorlarımız, diş beyazlatma yöntemlerini sahip olduğumuz ileri teknoloji ile başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Diş Beyazlatmanın Zararı veya Yan Etkileri Var Mıdır?

Kanal tedavili dişler dışında diş beyazlatma yöntemleri hafifte olsa, sıcak-soğuk yiyecek ve içecekler tüketirken dişlerde hassasiyete yol açabilir. Diş hassasiyetinin genellikle 24-48 saat içerisinde geçmesi beklenir.

Diş Beyazlatma Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kahve, çay, kırmızı şarap gibi içeceklerden ve yiyeceklerden kaçınmak gerekir.
 • Diş beyazlatma uygulaması sonrası 1-2 haftalık sürede, işlem uygulanan dişlere kaplama ve dolgu gibi farklı tedaviler yapılmamalıdır.
 • Dişler her gün ve her beyazlatma seansından sonra normal şekilde temizlenir ve fırçalanır.

Diş Beyazlatma Tedavisi Önerilmeyen Durumlar

 • Kök ucu iltihabı olan dişlerde,
 • Çatlak dişlerde,
 • Kök yüzeyi açığa çıkmış dişlerde,
 • Gülümseme alanında porselen kuron veya geniş dolguları olan hastalarda diş beyazlatma teda­visi önerilmemektedir.

Ayrıca aşırı diş hassasiyeti olan kişilerde ise beyazlatma öncesi sodyum flor içeren hassasiyet giderici maddeler kullanarak tedaviye hazır hale getirilmelidirler.

Diş beyazlatma öncesi uzman diş estetiği doktorlarımız tarafından gerçekleştirilecek kapsamlı muayenede sizin istekleriniz ve estetik beklentileriniz de dinlenerek tedavi biçimine karar verilir. Diş beyazlatma uygulaması sonrasında dişlerin beyazlığı, 6 ile 24 ay sürmektedir. Ancak doktorumuzun tavsiyelerine uymanız ve dişlerinizin bakımını aksatmamanız gereklidir.

Diş Beyazlatma Fiyatları

Diş beyazlatma fiyatları Türk Diş hekimleri Birliği’nin yayınladığı fiyat tarifesinde belirtildiği çerçevede belirlenir. Ancak klinikler kendi fiyatlandırma çerçevesi dahilinde klinik hizmet kalitesi, doktor deneyimi ve becerisi, kullanılan malzeme kalitesine göre fiyat konusunda esneklikler yapabilmektedir. Medi Beauty klinik olarak kaliteli ve doğru diş beyazlatma yöntemleri ve hizmetinden faydalanmak için iletişim bilgilerimizden veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilir ilk analiz muayenenizi olup hemen tedaviye başlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

https://www.medibeautyklinik.com/dis-makaleleri/dis-beyazlatma-islemi-yontemleri-nelerdir/