Diş Köprüsü

Diş Köprüsü Nedir?

Hastalık, stres semptomları, hormon değişiklikleri veya yaş ilerlemesi gibi nedenlerle dişler kaybedilebilir. Bu durum özellikle başka birileriyle konuşurken kötü bir görüntüye yol açarsa özgüveni etkileyerek büyük bir olumsuz etkiye yol açabilir. Diş estetiğinin olmaması genellikle günlük yaşamda pek çok soruna yol açabilmektedir.

Diş köprüsü, dişler arasındaki boşlukları kapatmak için uygun bir çözüm olarak düşünülebilir.  Boşluğu sınırlayan dişler taçlandırılarak ortasına bir köprü elemanı (yapay diş) yerleştirilerek sabitlenir. Bu sabit protezler sıkıca yapıştırıldığından çıkarılamaz.

Bir zirkonyum köprü (zirkonyum oksitten yapılmış), estetik, dayanıklılık ve uyumluluk için bir malzeme görevi görmektedir. Zirkonyum oksit seramik çerçeveye (oldukça kararlı, biyouyumlu) dayalı tam seramik köprüler, zirkonyum oksitten yapılan seramik,  “beyaz altın” olarak da bilinir. Beyaz renk ve ışık iletimi, mükemmel ve çekici bir estetik sağlar. Sağlamlıkları, esneklikleri ve iyi uyumları (biyouyumluluk) onları diş hekimliğinde uzun süreli kullanım için vazgeçilmez kılmaktadır. Diş köprüsü aynı zamanda 5 ile 15 yıl arasında bir dayanıklılık sağlamaktadır.

Diş Köprüsü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş köprülerinin bitişik dişlere (çevreleyen dişler bir köprüde sütun görevi görür) tutturulduğu ve bu destekleyici dişlerin de taşlanması gerektiği unutulmamalıdır. Bu nedenle yanındaki dişler sallantılı veya sağlıksız olmamalıdır. Aksi takdirde düşme riski de yüksektir. Bununla birlikte, kök tedavisi görmüş dişler, yeterince stabil iseler sütun görevi görebilir. İmplant ve köprü kombinasyonu da mümkündür. En yüksek estetik talepler için altın çerçeveli seramik kaplamalı köprüler ile tam seramik köprüler arasında bir ayrım yapılır.

Diş köprüsü, iki diş arasında yapay bir diş görevi görmektedir. Birden çok adımlı bir süreç olan diş köprüsü tedavisinin başlangıcında köprü görevi görecek dişin kesilerek yapısı düzeltilir. Buradaki dişlerin köprü diş için ölçüleri alındıktan, hastanın ağız ve çene ölçüleri de belirlenerek özel bir yapıştırıcıyla yerleştirilir. Bu diş köprüsü geçici olarak kullanılır kalıcı olan diş köprüsü hazırlandıktan sonra yerine yerleştirilir.

Diş Köprüsü Tedavisi Öncesi ve Sonrası

Diş köprüsü tedavisi öncesi hastanın sağlık durum analizi yapılır. Bu muayenede ortaya çıkabilecek olası riskler hakkında bilgilendirme de yapılır. Diş köprüsü tedavisi öncesi bölge mutlaka muayene edilmeli ve röntgen çekilmelidir.  Buna göre operasyon konusunda karar verilir.

Diş köprüsü tedavisi birkaç seans şeklinde gerçekleştirilebilir. Tedavinin nasıl ve kaç aşamada gerçekleşeceği ayrıntılı sağlık durum analizi sonrası belirlenir.

https://www.medibeautyklinik.com/dis-koprusu/

Diş Köprüsü - Sıkça Sorulan Sorular

Kliniğimizde uygulanan diş köprüleri, sağlamlıkları, esneklikleri ve iyi uyumları (biyouyumluluk) nedeniyle uzun süreli kullanım için ideal bir tedavi yöntemidir. Diş köprüsü, aynı zamanda 5 ile 15 yıl arasında bir dayanıklılık sağlamaktadır.

Kliniğimizde diş köprüsü tedavisi, birkaç seans şeklinde gerçekleştirilebilir. Tedavinin nasıl ve kaç aşamada gerçekleşeceği ise doktorlarımız tarafından yapılacak kapsamlı muayene ile belirlenir.