Diş Kaplama

Çalışma Saatlerimiz
  • clockHafta içi 09:00 – 17:00
    Cumartesi 10:00 – 14:00
İletişim Bilgileri
Doktorumuza Sorun

Diş kaplama, dişlerin belli maddeler ve köprüler ile kapatılması işlemine verilen genel bir isimdir. Bir nevi diş restorasyonu olarak da düşünülebilir. Diş kaplama, hem fonksiyonel hem de estetik görünüm amacı ile yapılır. Fonksiyonel amaç olarak, genellikle diş çürümelerinde, kırılmış diş dolgularında, diş çekimlerinde ve ağızdaki boşlukların tedavi edilmesinde kullanılır. Özellikle çürük gibi durumlarda, dolgunun yeri doldurulamadığında ve onarılamadığında dişlerin kaplanması tedavi edici bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

zirkonyum diş kaplama

Dişlerde gözle görülür bir renk bozukluğu ya da formlarında ciddi sorunlar varsa bu durumda da diş kaplama yapılabilir. Diş kaplaması için bazen dişlerde aşındırma yapılması gerekmektedir. Bu aşındırma yapılacak proteze ve kişinin estetik beklentisine göre değişkenlik gösterir. Bazen ise aşındırma yapmadan diş kaplama yapmak mümkündür. Bu tamamen kişinin tedavi süreciyle alakalı bir durumdur.

Kişinin genel sağlık durumuna ve ihtiyacına göre kaplama maddesi olarak metal ya da metal olmayan özellikte malzemeler kullanılır. Seramik, porselen, zirkonyum gibi birçok madde kullanılarak kaplama işlemi yapılabilir. Beyazlatma ile doğru sonuç alınamamış olan dişler, yapısal olarak formu bozuk olan dişler, ayrık, kırık ya da aşınmış dişlerde, diş estetiği yapılmak istendiğinde tercih edilen porselen diş ile zirkonyum diştir ve mevcut diş yüzeyinin 0.3 – 0.7 mm inceltilmesi ile yapılır. İnceltilen dişin yüzeyine diş kaplaması yapılır. Böylece istenilen görünüm bu tedavi ile elde edilebilir.

Diş Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

  • Porselen laminate veneer
  • Empress (full porselen) kaplama
  • Zirkonyum kaplama
  • Metal destekli kaplama

Diş Kaplama Öncesi Süreç

Diş kaplama işlemi, oldukça basittir ve bu işlem öncesinde yapmanız gereken pek bir hazırlık da yok. Yine de doktorunuz ile görüşerek, onun yönlendirmelerini takip etmenizde fayda var. Böylece daha sorunsuz bir uygulama süreci ve daha başarılı bir iyileşme süreci söz konusu olabilir.

Kimler Diş Kaplaması Yaptırabilir?

Diş kaplaması, daha çok diş hasarları olan, diş yüzeyinde sorunu olan kişilerin tercihidir. Bir tür diş estetiği olarak da bilinen diş kaplama işlemi, diş yüzeyinde kırık, aşınma, leke ve benzeri sorunları olan kişiler için ideal bir tedavi yöntemidir.

Diş Kaplama Sonrası Süreç Nasıldır?

İşlemi yapan doktorunuzun tavsiyesine uygun şekilde diş bakımı yapılması ve dişlerin korunması ile birlikte sonuçtan uzun yıllar memnun kalabilirsiniz. Günde en az iki kere dişlerin fırçalanması ve belirli aralıklarla diş ipleri ile mutlaka diş aralarının temizlenmesi gerekir. Ayrıca, belirli aralıklarla diş doktorunuzu ziyaret etmeniz de olası sorunlara erken çözümler üretmek için oldukça önemlidir.

Diş Kaplama Fiyatları

Diş kaplaması fiyatında belirleyici faktör kaplamanın kalitesi ve doktor tecrübesidir. Kliniğimizi ziyaret ederek ücretsiz muayene olabilir ve dişlerinizle ilgili gerekli müdahaleleri ve cerrahi alternatifleri, diş kaplaması fiyatlarımızı öğrenebilirsiniz.

Sorularınız mı Var?

Normal diş fırçalarını kullanarak dişlerinizi temizleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra diş ipi kullanabilirsiniz. Ancak 6 ayda bir kontrole gitmeniz olası sorunların erkenden tespit edilmesi ve engellenmesini sağlayacağından dişleriniz ile ilgili sorun yaşamazsınız.

Düzenli kontroller ve bakımlar yapıldığı sürece çok uzun yıllar boyunca dişlerinizi kullanabilirsiniz. Net bir zaman verilemese de, iyi bakıldığında kaplamalar oldukça uzun süre sizinle kalacaktır.

Zirkonyum diş kaplamaları kahve ve sigara gibi etkenler karşısında renk değiştirmediğinden, uzun yıllar boyunca aynı rengi ile kullanılabilir.