Diş Kaplama

Diş Kaplama Nedir?


Bir nevi diş restorasyonu olarak da düşünülen diş kaplama, hem fonksiyonel hem de estetik görünüm amacıyla dişlerin belli maddeler ve köprüler ile kapatılması işlemidir. Fonksiyonel amaç olarak, genellikle diş çürümelerinde, kırılmış diş dolgularında, diş çekimlerinde ve ağızdaki boşlukların tedavi edilmesinde kullanılır. Özellikle çürük gibi durumlarda, dolgunun yeri doldurulamadığında ve onarılamadığında dişlerin kaplanması tedavi edici bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

Dişlerde gözle görülür bir renk bozukluğu ya da formlarında ciddi sorunlar varsa bu durumda da diş kaplama yapılabilir. Diş kaplaması için bazen dişlerde aşındırma yapılması gerekmektedir. Bu aşındırma yapılacak proteze ve kişinin estetik beklentisine göre değişkenlik gösterir. Bazen ise aşındırma yapmadan diş kaplama yapmak mümkündür. Bu tamamen kişinin tedavi süreciyle alakalı bir durumdur. Diş estetiğinde uzman doktorlarımız, kapsamlı muayene sonrası buna karar verir.

Diş Kaplama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bir tür diş estetiği olarak da bilinen diş kaplama işlemi, diş yüzeyinde kırık, aşınma, leke ve benzeri sorunları olan kişiler için ideal bir tedavi yöntemidir. Kişinin genel sağlık durumuna ve ihtiyacına göre kaplama maddesi olarak metal ya da metal olmayan özellikte malzemeler kullanılır. Seramik, porselen ve zirkonyum gibi birçok madde kullanılarak kaplama işlemi yapılabilir.

Uzman diş estetiği doktorlarımız, diş kaplama tedavisi öncesinde dişlerinizi analiz ederek sizleri kapsamlı bir muayeneden geçirir. Dişlerinizin durumuna göre tedavi türüne karar verilir. Eğer ki gerekirse dişlerinizin durumuna göre dişler arası bölgede aşındırma işlemi uygulanabilir. Dişlerinizin ölçüsü alındıktan sonra size özel bir şekilde kaplamanız oluşturulur. Bu şekilde kaplamanız gerçekleştirilir.

Zirkonyum Kaplama

Diş cerrahisinde kullanılan zirkonyum kaplama, beyaz renkli bir metaldir. Sert bir metal olmasından dolayı da tercih edilen zirkonyum kaplama, sahip olduğu ışığı geçirebilme özelliği ile de dişlerde doğal bir görünüme neden olur. Tecrübeli diş estetiği doktorlarımız, zirkonyum kaplamanın, doğal dişlerden hiçbir farkı olmaması ve dişlere herhangi bir zarar vermemesi nedeniyle tercih etmektedir.

Kliniğimiz uzman diş estetiği doktorları, zirkonyum kaplama tedavisini sahip olduğumuz uluslararası deneyim ve ileri teknolojiyle komplikasyonsuz bir şekilde gerçekleştirmektedir. Kliniğimiz bu sayede diş estetiği için gelen hastalarımızın sağlıklı ve mutlu gülüşlerle ayrılmasını sağlar.

Metal Seramik Kronlar

Metal-seramik kaplama, günümüzde yaygın olarak kullanılan bir kaplama türüdür. Metal seramik kronlar, diş renginde kaplanmış metal bir kapaktan oluşur. Diş doktorlarımız tarafından katman katman özel olarak tasarlanan metal seramik kaplama, doğal bir diş görünüşündedir. Doğal görünüşü nedeniyle komşu dişlerinizle de tam olarak uyum sağlar. Ayrıca metal seramik kaplama, 20 yıldan daha uzun bir süre dayanmaktadır.

Tam Seramik Kronlar

Tamamen porselenden yapılan tam seramik kronlar sağlığa zararlı değildir. Tam seramik kronlar da, metal seramik kronlar gibi gerçek dişlere çok benzemektedir. Bu nedenle doktorlarımız, önde ve görünen bölgedeki dişler ve azı dişleri için bu tür kronu önermektedir.

Estetikten ödün vermek istemeyen hastalar için tam seramik kron günümüzde tercih edilen bir çözümdür. Ayrıca diş doktorlarımız, bu kaplamaları kullanırken rengi, yüzey yapısını ve diğer karakteristik özellikleri de diş maddesine tam olarak karşılık gelecek şekilde tasarlayabilir.

Kron Kaplamanın Avantajları 

  • Kron kaplamalar, yüzde 100 metal olmamaları nedeniyle alerjisi olan hastalar için uygundur.
  • Dişlere yüksek adaptasyon kabiliyetine sahiptir.
  • Kaplamanın rengi, doğal görünümü nedeniyle ön ve arka dişlerinizle aynı olmaktadır.
  • Işık geçirgenliğinin yüksek olması, dişin doğal bir görünüme sahip olmasını sağlar.

Diş Kaplama Tedavisi Öncesi ve Sonrası

Diş kaplama tedavisi öncesi hastanın sağlık durumu analiz edilir. Bu muayenede ortaya çıkabilecek olası riskler hakkında bilgilendirme de yapılır. Buna göre tedavi konusunda karar verilir. Kullanılacak kaplama, sizlerin estetik olarak beklenti ve istekleri dinlendikten sonra uzman diş estetiği doktorlarımız tarafından belirlenir.

Kliniğimizde diş kaplama tedavisi, lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Diş kaplama tedavisi öncesi ve sonrası, günde en az iki kere dişlerin fırçalanması ve belirli aralıklarla diş ipleri ile diş aralarının temizlenmesi gerekir. Tedavi sonrası diş doktorlarımızın tavsiyelerine uymalı ve kontrollerinizi aksatmamalısınız. Bu sayede diş kaplamalarınızın ömrü uzayacaktır.

https://www.medibeautyklinik.com/dis-kaplama/

Diş Kaplama - Sıkça Sorulan Sorular

Kliniğimizde yaptırılacak diş kaplama tedavisi sonrası, düzenli kontroller ve bakımlar yapıldığı sürece çok uzun yıllar boyunca dişlerinizi kullanabilirsiniz. 

Kliniğimizde yaptıracağınız zirkonyum diş kaplamaları, kahve ve sigara gibi etkenler karşısında renk değiştirmediğinden, uzun yıllar boyunca aynı rengi ile kullanılabilir.