Diş Kaplama

Diş Kaplama Nedir?

Diş kaplama, dişlerin belli maddeler ve köprüler ile kapatılması işlemine verilen genel bir isimdir. Bir nevi diş restorasyonu olarak da düşünülebilir. Diş kaplama, hem fonksiyonel hem de estetik görünüm amacı ile yapılmaktadır. Fonksiyonel amaç olarak, genellikle diş çürümelerinde, kırılmış diş dolgularında, diş çekimlerinde ve ağızdaki boşlukların tedavi edilmesinde kullanılır. Özellikle çürük gibi durumlarda, dolgunun yeri doldurulamadığında ve onarılamadığında dişlerin kaplanması tedavi edici bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

Dişlerde gözle görülür bir renk bozukluğu ya da formlarında ciddi sorunlar varsa bu durumda da diş kaplama yapılabilir. Diş kaplaması için bazen dişlerde aşındırma yapılması gerekmektedir. Bu aşındırma yapılacak proteze ve kişinin estetik beklentisine göre değişkenlik gösterir. Bazen ise aşındırma yapmadan diş kaplama yapmak mümkündür. Bu tamamen kişinin tedavi süreciyle alakalı bir durumdur.

Diş Kaplama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş kaplaması, daha çok diş hasarları ve diş yüzeyinde sorunu olan kişilerin tercihidir. Bir tür diş estetiği olarak da bilinen diş kaplama işlemi, diş yüzeyinde kırık, aşınma, leke ve benzeri sorunları olan kişiler için ideal bir tedavi yöntemidir. Kişinin genel sağlık durumuna ve ihtiyacına göre kaplama maddesi olarak metal ya da metal olmayan özellikte malzemeler kullanılır. Seramik, porselen ve zirkonyum gibi birçok madde kullanılarak kaplama işlemi yapılabilir. Beyazlatma ile doğru sonuç alınamamış olan dişler, yapısal olarak formu bozuk olan dişler, ayrık, kırık ya da aşınmış dişlerde, diş estetiği yapılmak istendiğinde tercih edilen porselen diş ile zirkonyum diştir. Mevcut diş yüzeyinin 0.3 – 0.7 mm inceltilmesi ile yapılır. İnceltilen dişin yüzeyine diş kaplaması yapılır. Böylece istenilen görünüm bu tedavi ile elde edilebilir.

Diş Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

  • Porselen laminate veneer
  • Empress (full porselen) kaplama
  • Zirkonyum kaplama
  • Metal destekli kaplama

Zirkonyum Kaplama

Zarar görmüş dişler, bir kaplama ile restore edilebilir. Kaplama, dişin üzerine koruyucu bir kılıf gibi konularak dişin doğal şeklini ve stabilitesini geri kazanmasını sağlar. Bir tür diş estetiği olarak da bilinen diş kaplama işlemi, diş yüzeyinde kırık, aşınma, leke ve benzeri sorunları olan kişiler için ideal bir tedavi yöntemidir.  Diş kaplama işlemin daha çok daha çok diş hasarları olan, diş yüzeyinde sorunu olan kişilerin tercihidir. Ancak tüm kaplamalar aynı olmamaktadır. Bu durum hastanın dişlerindeki durumuna göre değişiklik göstererek doktorla karar verilmektedir.

Diş cerrahisinde kullanılan zirkonyum, beyaz renkli sert bir metaldir. Kırılması zor güçlü bir madde olan zirkonyum biyouyumlu olması nedeniyle de alerjisi olan hastalar için doktorlar tarafından uygun görülmektedir.

Kaplama kron olarak da adlandırılan metal seramik kronlar artık doktorlar tarafından standart restorasyon olarak kabul edilmektedir.

Metal Seramik Kronlar

Metal-seramik kaplama, günümüzde hala en yaygın kullanılan kron türüdür. Diş renginde seramik ile kaplanmış metal bir kapaktan oluşmaktadır. Diş teknisyeni tarafından katman katman tasarlanan seramik kaplama, kronun protez gibi değil diş gibi görünmesini sağlamaktadır. Doğal görünen kaplama, kendi komşu dişlerinizin rengiyle de tam olarak uyum sağlar. Bu nedenle diğer tüm kron restorasyon türlerinden daha fazla talep edilmektedir. Ayrıca metal seramik kaplama, 20 yıldan daha uzun bir süre dayanmaktadır.

Tam Seramik Kronlar

Tam seramik kronlar, tamamen porselenden yapılmıştır. Sağlığa zararlı değildir. Metal kronların aksine, malzeme alerjiye neden olamaz. Ayrıca porselen kronlar gerçek dişlere çok benzemektedir. Bu nedenle doktorlar, öndeki, görünen bölgedeki dişler ve azı dişleri için bu tür kronu önermektedir. Çünkü zirkonyum dioksit içeren porselen karışımları, metal alaşımları kadar basınca dayanabilir.

Estetikten ödün vermek istemeyen hastalar için tam seramik kron günümüzde tercih edilen bir çözümdür. Tamamen metal olmadan uygulanabilir. Hem çerçeve hem de kaplama, doğal diş maddesiyle tamamen aynı ışık iletme özelliklerine sahip yüksek kaliteli ve stabil bir seramikten oluşur.

Diş teknisyeni, ayrıca rengi, yüzey yapısını ve diğer karakteristik özellikleri de diş maddesine tam olarak karşılık gelecek şekilde tasarlayabilir. Ek olarak, fazla dayanıklı zirkonyum oksit seramikler de günümüzde mevcuttur. Bu seramikler, cam seramiklerin emaye benzeri şeffaflığına sahip değillerdir. Yüksek dayanıklılığı nedeniyle özellikle metal seramik kronların kapakları gibi ayrı ayrı kaplanmış tam seramik kron veya köprü iskeletleri için uygundur.

Zirkonyum kaplamaya doktorun diş analizi sonrası karar verilir. Yapılacak tedavi türü ve dişin durumuna göre dişlerden aşındırma yapılabilir. Hastanın dişlerinin ölçüsü alındıktan sonra dişler için kaplama oluşturulur. Kaplama işlemi sonrası cila yapılarak diş, doğal hale getirilmiş olur.

Kron Kaplamanın Avantajları 

  • Yüzde 100 metal içermemeleri nedeniyle alerjisi olan kişiler için idealdirler.
  • Zirkonyum kronların ve köprülerin en iyi şekilde kaplanması nedeniyle çerçeve olarak da dişlere yüksek adaptasyon kabiliyetine sahiptir.
  • Zirkonyum kaplamanın rengi ön ve arka bölgede kendi dişlerinizle eşleştirilebilir.
  • Optimum ışık geçirgenliği sayesinde kron kritik ışık koşullarında bile doğal bir diş gibi çok estetik görünür. Bu, diş etleri çekilse bile görülmesi gereken siyah kenarların olmadığı anlamına gelmektedir.
  • Ayrıca seramik çok iyi bir ısı yalıtkanıdır. Bu nedenle kronlanan dişler, dondurma veya sıcak kahve gibi sıcaklık uyarılarına duyarlı değildir.

Diş Kaplama Tedavisi Öncesi ve Sonrası

Diş kaplama tedavisi öncesi hastanın sağlık durum analizi yapılır. Bu muayenede ortaya çıkabilecek olası riskler hakkında bilgilendirme de yapılır. Buna göre tedavi konusunda karar verilir.

Kaplama sonrası ve öncesi günde en az iki kere dişlerin fırçalanması ve belirli aralıklarla diş ipleri ile mutlaka diş aralarının temizlenmesi gerekir. Ayrıca belirli dönemlerde diş doktorunuzu ziyaret etmeniz de olası sorunlara erken çözümler üretmek için oldukça önemlidir.

https://www.medibeautyklinik.com/dis-kaplama/

Diş Kaplama - Sıkça Sorulan Sorular

Kliniğimizde yaptırılacak diş kaplama tedavisi sonrası, düzenli kontroller ve bakımlar yapıldığı sürece çok uzun yıllar boyunca dişlerinizi kullanabilirsiniz. 

Kliniğimizde yaptıracağınız zirkonyum diş kaplamaları, kahve ve sigara gibi etkenler karşısında renk değiştirmediğinden, uzun yıllar boyunca aynı rengi ile kullanılabilir.