Diş Implantı

Working Hours
  • clockWorkdays 09:00 – 17:00
    Saturday 10:00 – 14:00
Contact Details
Ask our Speciliasts

Diş implantı eksik dişlerin tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. İmplant tedavisinde titanyum denilen yapay diş kökleri kullanılır. Bu diş köklerini vida olarak da düşünebiliriz. Bu alanın üzerinde sonrasında diş protezi yerleştirilir. İnsan dokuları ile uyumlu olan bu materyal ile çene kemiği biyolojik bir şekilde bağlanır ve bu yapay diş kökleri vücudun bir parçası haline gelir. İmplantların yüksek doku uyumları sebebiyle başarı oranları yüksektir. Ayrıca İmplant tedavisi, tek diş için ya da çoklu diş eksiklikleri için uygulanabilir.

diş implantı

Diş implantı yapılırken, uygulanan dişin etrafındaki komşu dişlere müdahale edilmez. Diş implantları, kendi dişlerinizden farksızdır ve doğal bir görünüm sağlar. İmplant yapılırken kemikle bir bütünlük oluşturduğu için kalıcı bir yöntemdir. Diş kayıplarında yaşanan kök boşlukları, diş implantı sayesinde güçlü bir şekilde doldurulur. Diş implantları doğal dişinizden farksız olduğu için yemek yerken de herhangi bir problem yaratmaz.

Diş İmplantı Hangi Durumlarda Uygulanır?

  • Alt ve üst çenede hiç diş yok ise veya ciddi bir kemik erimesi durumunda kişi tam protezini kullanamıyorsa protez, implantların üzerine oturtulur ve tutuculuğun artması sağlanır.
  • Çenenin arka bölümü dişsiz sonlanıyorsa ve büyük azı dişlerinin kaybında, kişilere çıkarılıp takılabilen protez yerine uygulanabilecek birkaç implant üzerine sabit köprü yapılır.
  • Dişsiz bölgeye uygulanan bir ya da birden fazla implant olduğunda buradaki köprülerin desteği ve dayanıklılığı arttırılabilir.
  • Bir diş kaybı yaşandığı zaman, bu dişin her iki yanında bulunan dişler küçültülmeden eksik dişin yerine bir implant yerleştirilir ve üzerine bir kaplama yapılır.

Diş İmplantı Nasıl Uygulanır?

Diş implantı lokal anestezi işlemiyle gerçekleştirilir, bu nedenle cerrahi müdahale gerektirir. İşlemden önce bölge mutlaka muayene edilmeli ve röntgeni çekilmelidir. Çene kemiklerinin ve dişlerin ölçüsü alınmalıdır. Kemik kalınlığı ve yüksekliğine uygun olarak implant için kemikte yer hazırlanır. Sonraki aşamada ise implant ve kemiğin birleşmesi için bir süre geçtikten sonra kapalı olan implantın üzeri açılır ve dişin yerini alacak parça yerleştirilerek protez işlemine başlanır.

Kimler Diş İmplantı Yaptırabilir?

Diş estetiği yaptırmak isteyenlerin büyük bir bölümünün tercihi olan diş implantı, diş kayıpları olan herkese uygulanabilir. Kişinin çene ve ağız yapısına göre doktorunuzun uygun görmesi sonucunda tedaviye başlanır. Bunlar haricinde, 18 yaşını doldurmuş ve çene/yüz gelişimini tamamlamış her kişiye implant tedavisi uygulanabilir.

Diş Implant Fiyatı

Diş Implant fiyatları ağız yapısına ve implant yapılacak diş adedine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak diş implantında en belirleyici kriter, kullanılan implantın kalitesidir. Burada takılan implantın kalitesizliği çok kısa bir süre sonra aynı işlemlere tekrar maruz kalma olasılığınızı artırmaktadır. Diş implantında “garanti verilmesi” sizin bu konuda tekrar tekrar yaşayacağınız zorlukları telafi edemeyeceğinden, kendisini kanıtlamış bir marka seçilmesi gerekmektedir.

Bu noktada diş implantı ihtiyacınız varsa fiyat alırken kullanılacak markayı da öğrenerek karşılaştırma yapmanız en doğrusudur.

Sorularınız mı Var?

İmplant tedavisi sonrasında hafif şişlikler görülmesi normaldir. Ancak bunlar soğuk uygulama ile birlikte 24 saat içerisinde ortadan kalkacaktır.

Bir tür diş estetiği olan İmplant tedavisinden sonra şiddetli ağrılar görülmemekle birlikte ilk gün hafif ağrılar olabilir. Bunlar için doktorunuzun vereceği basit ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz.

Sigara kullanımının bu tedavi üzerinde olumsuz etkisi olduğuna dair araştırmalar bulunmaktadır. Sigara kullanan kişilerde İmplantın kemik ile bütünleşmesi çok daha zordur. İmplantın düşme riski bu kişilerde normalden 2 – 3 kat daha fazladır.

Normal dişler ile aynı ömre sahip olan dental İmplantlar, iyi bakıldığı sürece çok uzun yıllar boyunca kullanılabilir.