Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş beyazlatma, dişlerde dış etmenlerin etkisiyle oluşan (çay, kahve sigara vs) diş lekelerinin giderilmesinde sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Özellikle dişlerine gereken bakımı göstermeyen kişilerin diş yapıları ve dentin tabakası zamanla sararmaya ve daha da ileri boyutta lekelenmeye gider. Zaman içerisinde dişlerde meydana gelen bu renk değişimlerinin çözümü ise diş beyazlatma işlemleridir. Diş beyazlatma, Hidrojen Peroksit veya türevlerinin kullanılmasıyla yapılan bir renk açma işlemidir. Bu işlem sarı, kahverengi veya gri renkli dişleri olan kişilerin daha beyaz dişlere sahip olmasına yardımcı olmaktadır.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Beyazlatma işlemi ağız hijyeninde sorun bulunmayan, sağlıklı diş ve diş etine sahip kişilere uygulanmalıdır. Estetik güzelliği amaçlayan diş beyazlatma işlemini herkes yaptırabilir. Yine de 16 yaşından küçük çocuklara, emzirenlere ve hamilelere yapılmadan önce kişinin kontrolden geçmesi önemlidir.

Diş beyazlatma iki şekilde yapılmaktadır. Bunlar; ofis tipi beyazlatma ve ev tipi beyazlatmadır.

Ofis Tipi Beyazlatma: En hızlı ve en etkili yöntem budur. Beyazlatma ürünü direkt olarak dişlere uygulanarak koruyucu jel sürüldükten sonra lastik ile diş etleri örtülür. İlk 30-50 dakika içerisinde istenilen sonuç elde edilmeye başlanır.

Ev Tipi Beyazlatma: Diş hekimi desteği ile uygulanması gerekir. Kişiden alınan ölçüler ile kişiye ağız plağı hazırlanır. Bu plak günlük olarak doktorun belirlediği sürelerde kişi tarafından uygulanmalıdır.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Kimyasal Diş Beyazlatma: Bu yöntemde dişleri beyazlatmak için özel bir jel kullanılır. Öncesinde kişiye özel olarak bir diş kalıbı hazırlanır ve jel bu kalıpla birlikte uygulanır. Bu işlem kimyasal bir işlem olduğundan az da olsa diş minesine zarar verme ihtimali vardır.

Fototermal Diş Beyazlatma: Bu yöntemde, jel çok az kullanılır. Çoğunlukla led ışınları kullanılır.

Fotokimyasal Diş Beyazlatma: Bu yöntemde, UV/Lamba veya yeşil ışık olan KTP lazeri kullanılmaktadır. Kullanılan ışık kaynaklarının beyazlatıcı etkileri bulunmaktadır. Bu yöntem diğer yöntemlere göre daha dikkatli yapılması gereken işlemleri kapsar.

Diş Beyazlatma Öncesi ve Sonrası

Diş beyazlatma tedavisi sonrası ilk 2 hafta dikkatli olunmalıdır. Özellikle çay, kahve, şarap ve sigara gibi diş sarartıcı maddelerden uzak durulmalıdır. İlk aylarda da aşırı soğuk ya da sıcak içeceklerden kaçınılmalıdır. Ayrıca kola gibi asitli içecekler de bu süreçte dişlerinize zarar verecektir. 12 – 18 ay arasında diş beyazlatma işlemleri tekrarlanmalıdır. Bu sayede düzenli olarak bembeyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

https://www.medibeautyklinik.com/dis-beyazlatma/

Diş Beyazlatma - Sıkça Sorulan Sorular

Kliniğimizde diş beyazlatma tedavisi sonrası diş renginizin ne kadar değişeceği, dişlerinizin durumuna bağlıdır. Ancak kliniğimizde yaptıracağınız diş beyazlatma sonrası, dişlerinizin rengi büyük ölçüde değişeceğinden, daha beyaz ve ışıltılı gülüşlere sahip olacaksınız. 

Kliniğimizde diş beyazlatma tedavisi sonrası, ilk 2 hafta dikkatli olunmalıdır. Özellikle çay, kahve, şarap ve sigara gibi diş sarartıcı maddelerden uzak durulmalıdır. İlk aylarda da aşırı soğuk ya da sıcak içeceklerden kaçınılmalıdır. Ayrıca kola gibi asitli içecekler de bu süreçte dişlerinize zarar verecektir. Bu unsurlara dikkat edilmelidir. Kliniğimiz, diş beyazlatma tedavisini uzman ve tecrübeli diş cerrahisi doktorlarıyla uzun yıllardır gerçekleştirmektedir. 

Diş beyazlatma tedavisi, 12 – 18 ay arasında tekrarlanarak yapılırsa daha iyi sonuç alınmaktadır. Bu sayede düzenli olarak bembeyaz dişlere sahip olabilirsiniz.