Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma Nedir?


Diş beyazlatma, dişlerde dış etmenlerin etkisiyle oluşan (çay, kahve sigara vb.) lekelerin giderilmesinde sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Özellikle dişlerine gereken bakımı göstermeyen kişilerin diş yapıları ve dentin tabakası zamanla sararmaya ve daha da ileri boyutta lekelenmeye gider. Zaman içerisinde dişlerde meydana gelen bu renk değişimlerinin çözümü ise diş beyazlatma işlemleridir. Diş beyazlatma, Hidrojen Peroksit veya türevlerinin kullanılmasıyla yapılan bir renk açma işlemidir. Bu işlem sarı, kahverengi veya gri renkli dişleri olan kişilerin daha beyaz dişlere sahip olmasına yardımcı olmaktadır.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Beyazlatma işlemi ağız hijyeninde sorun bulunmayan, sağlıklı diş ve diş etine sahip kişilere uygulanmalıdır. Kliniğimizde estetik güzelliği amaçlayan diş beyazlatma işlemini herkes yaptırabilir. Yine de 16 yaşından küçük çocuklara, emzirenlere ve hamilelere yapılmadan önce kişinin doktorlarımız tarafından kapsamlı bir muayeneden geçmesi önemlidir.

Diş beyazlatma iki şekilde yapılmaktadır. Bunlar; ofis tipi beyazlatma ve ev tipi beyazlatmadır.

Ofis Tipi Beyazlatma: Hızlı ve güvenilir olan bir yöntemdir. Beyazlatma ürünü direkt olarak dişlere uygulanarak koruyucu jel sürüldükten sonra lastik ile diş etleri örtülür. İlk 30-50 dakika içerisinde istenilen sonuç elde edilmeye başlanır.

Ev Tipi Beyazlatma: Kişiye özel olarak alınan ölçüler ile uygulanan diş beyazlatma yöntemidir. Bu ölçümler sonrasında kişiye özel ağız plağı hazırlanır. Bu plak günlük olarak doktorun belirlediği süre kadar kişi tarafından kullanılmalıdır.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Kimyasal Diş Beyazlatma: Bu yöntemde dişleri beyazlatmak için özel bir jel kullanılır. Öncesinde kişiye özel olarak bir diş kalıbı hazırlanır ve jel bu kalıpla birlikte uygulanır. Bu işlem kimyasal bir işlem olduğundan az da olsa diş minesine zarar verme ihtimali vardır.

Fototermal Diş Beyazlatma: Bu yöntemde jel, diğer yöntemlere göre, daha az kullanılır. Fototermal diş beyazlatmada led ışınları daha çok kullanılmaktadır.

Fotokimyasal Diş Beyazlatma: Fotokimyasal diş beyazlatmada, UV/Lamba veya yeşil ışık olan KTP lazeri kullanılır. Kullanılan ışık kaynaklarının beyazlatıcı etkileri bulunmaktadır. Bu yöntemin diğer yöntemlere göre daha dikkatli yapılması gerekmektedir.

Deneyimli diş estetiği doktorlarımız, diş beyazlatma yöntemlerini sahip olduğumuz ileri teknoloji ile başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Diş beyazlatma öncesi uzman diş estetiği doktorlarımız tarafından gerçekleştirilecek kapsamlı muayenede sizin estetik beklentileriniz ve istekleriniz de dinlenerek tedavi biçimine karar verilir. Diş beyazlatma uygulaması sonrasında dişlerin beyazlığı, 6 ile 24 ay dayanabilmektedir. Ancak doktorumuzun tavsiyelerine uyarak dişlerinizin bakımını aksatmamanız gereklidir.

Diş Beyazlatma Öncesi ve Sonrası

Diş beyazlatma tedavisi sonrası ilk 2 hafta dikkatli olmalısınız. Doktorlarımızın tavsiyelerine uyarak hareket etmeniz dişlerinizin sağlığı açısından önemlidir. Özellikle çay, kahve, şarap ve sigara gibi diş sarartıcı maddelerden uzak durulmalıdır. İlk aylarda da aşırı soğuk ya da sıcak içeceklerden kaçınılmalıdır. Ayrıca kola gibi asitli içecekler de bu süreçte dişlerinize zarar verecektir. Diş beyazlatma işleminin tekrarlanması gerekebilir. Bu sayede düzenli olarak bembeyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

https://www.medibeautyklinik.com/dis-beyazlatma/

Diş Beyazlatma - Sıkça Sorulan Sorular

Kliniğimizde diş beyazlatma tedavisi sonrası diş renginizin ne kadar değişeceği, dişlerinizin durumuna bağlıdır. Ancak kliniğimizde yaptıracağınız diş beyazlatma sonrası, dişlerinizin rengi büyük ölçüde değişeceğinden, daha beyaz ve ışıltılı gülüşlere sahip olacaksınız. 

Kliniğimizde diş beyazlatma tedavisi sonrası, ilk 2 hafta dikkatli olmalısınız. Özellikle çay, kahve, şarap ve sigara gibi diş sarartıcı maddelerden uzak durulmalıdır. İlk aylarda da aşırı soğuk ya da sıcak içeceklerden kaçınılmalıdır. Ayrıca kola gibi asitli içecekler de bu süreçte dişlerinize zarar verecektir. Bu unsurlara dikkat edilmelidir. Kliniğimiz, diş beyazlatma tedavisini uzman ve tecrübeli diş cerrahisi doktorlarıyla uzun yıllardır gerçekleştirmektedir. 

Diş beyazlatma tedavisi, 12 – 18 ay arasında tekrarlanarak yapılırsa daha iyi sonuç alınmaktadır. Bu sayede düzenli olarak bembeyaz dişlere sahip olabilirsiniz.