Diş Beyazlatma

Çalışma Saatlerimiz
  • clockHafta içi 09:00 – 17:00
    Cumartesi 10:00 – 14:00
İletişim Bilgileri
Doktorumuza Sorun

Diş beyazlatma, dişlerde dış etmenlerin etkisiyle oluşan (çay, kahve sigara vs) diş lekelerinin giderilmesinde sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Özellikle dişlerine gereken bakımı göstermeyen kişilerin diş yapıları ve dentin tabakası zamanla sararmaya ve daha da ileri boyutta lekelenmeye gider. Zaman içerisinde dişlerde meydana gelen bu renk değişimlerinin çözümü ise; diş beyazlatma işlemleridir. Diş beyazlatma, Hidrojen Peroksit veya türevlerinin kullanılmasıyla yapılan bir renk açma işlemidir. Bu işlem sarı, kahverengi veya gri renkli dişleri olan kişilerin daha beyaz dişlere sahip olmasına yardımcı olur.

diş beyazlatma

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Kimyasal diş beyazlatma: Bu yöntemde dişleri beyazlatmak için özel bir jel kullanılır. Öncesinde kişiye özel olarak bir diş kalıbı hazırlanır ve jel bu kalıpla birlikte uygulanır. Bu işlem kimyasal bir işlem olduğundan az da olsa diş minesine zarar verme ihtimali vardır.

Fototermal diş beyazlatma: Bu yöntemde, jel çok az kullanılır. Çoğunlukla led ışınları kullanılır.

Fotokimyasal diş beyazlatma: Bu yöntemde, UV/Lamba veya yeşil ışık olan KTP lazeri kullanılmaktadır. Kullanılan ışık kaynaklarının beyazlatıcı etkileri bulunmaktadır. Bu yöntem diğer yöntemlere göre daha dikkatli yapılması gereken işlemleri kapsar.

Diş Beyazlatma Yöntemlerinin Uygulama Biçimleri Nelerdir?

Ofis tipi beyazlatma: En hızlı ve en etkili yöntem budur. Beyazlatma ürünü direkt olarak dişlere uygulanır ve koruyucu jel sürüldükten sonra lastik ile diş etleri örtülür. İlk 30-50 dakika içerisinde istenilen sonuç elde edilmeye başlanır.
Ev tipi beyazlatma: Diş hekimi desteği ile uygulanması gerekir. Kişiden alınan ölçüler ile kişiye ağız plağı hazırlanır. Bu plak günlük olarak doktorun belirlediği sürelerde kişi tarafından uygulanmalıdır.

Diş Beyazlatma İşlemi Kimlere Yapılabilir?

Beyazlatma işlemi ağız hijyeninde sorun bulunmayan, sağlıklı diş ve diş etine sahip kişilere uygulanmalıdır. Estetik güzelliği amaçlayan diş beyazlatma işlemini herkes yaptırabilir. Yine de 16 yaşından küçük çocuklara, emzirenlere ve hamilelere yapılmadan önce kişinin kontrolden geçmesi önemlidir.

Diş Beyazlatma Sonrasındaki Süreç Nasıl Olmalıdır?

Diş beyazlatma uygulaması yapıldıktan sonra ilk 2 hafta dikkatli olunmalıdır. Özellikle çay, kahve, şarap ve sigara gibi diş sarartıcı maddelerden uzak durulmalıdır. İlk aylarda da aşırı soğuk ya da sıcak içeceklerden kaçınılmalıdır. Ayrıca; kola gibi asitli içecekler de bu süreçte dişlerinize zarar verecektir. 12 – 18 ay arasında diş beyazlatma işlemleri tekrarlanmalıdır. Bu sayede düzenli olarak bembeyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

Diş Beyazlatma Fiyatları

Diş beyazlatmada fiyata etki eden faktörler dişlerinizin mevcut durumu ve isteyeceğiniz beyazlık derecesi olacaktır. Bu konuda net bilgi almak, alternatifleri öğrenmek ve diş beyazlatma sürecinizin maliyetini öğrenmek için ücretsiz muayene randevusu almak için bize ulaşabilirsiniz.

Sorularınız mı Var?