Burun Estetiği

Çalışma Saatlerimiz
  • clockHafta içi 09:00 – 17:00
    Cumartesi 10:00 – 14:00
İletişim Bilgileri
Sorularınız mı Var?

Rhinoplasti adı verilen Burun Estetiği Operasyonu, yüzümüzün en önemli noktalarından biri olan burnumuzun, şekil veya tıbbi açıdan şekil bozukluklarına sahip olması durumunda uygulanmaktadır.

Plastik cerrahide en sık uygulanan operasyonlardan biri olması, burunun yüz ifadesindeki öneminden ve de kimi hastalarda nefes bozukluluklarına sebep olmasındandır.

Yapılacak olan operasyon, ifadeye direkt olarak etki ettiğinden titizlikle planlanmalı ve konusunda uzman kişilerce yapılmalıdır.

rinoplasti

Burun Estetiğinde iki tür operasyon türü (açık ve kapalı) bulunmakla birlikte teknolojik gelişmelere bağlı olarak en güncel ekipmanlarla hizmet verilmektedir.

Sekunder (İkincil, revizyon) Rhinoplasti ihtiyaç duyulan hastalarda uygulanmakta ve Let Down gibi güncel teknikler uygulanarak hastanın ihtiyacına göre operasyonlar planlanabilmektedir.

Rhinoplastinin en çok sorulan sorularından biri olan açık mı kapalı mı yapılması gerektiği konusu, aslında hastanın ihtiyacına ve burun yapısına göre cevaplanması gereken bir sorudur. Medibeauty Klinik olarak iki tür ameliyat ile ilgili de bilgi verilmesi gerektiğini, kullanılanacak tekniğin konsültasyonla belirlenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Kimler burun estetiği yaptırabilir?

Burun estetiği operasyonu, mevcut bir şekil bozukluğu veya burun kanalları sebepli bir nefes problemi olan, gelişme çağını tamamlamış herkese yapılabilir.

Operasyon, önceki bir operasyonun revizyonu için de yapılabilmektedir.

Burun Estetiği Öncesi

Burun estetiğinde operasyon öncesinde sigara ve alkol kullanımını bırakmış olmanız gerekmektedir. Bununla beraber iyileşmeyi geciktirici gıdalara ara verilmiş olması ve ameliyat günü itibariyle özellikle nefes yolu rahatsızlıkları başta olmak üzere belirgin bir rahatsızlığınız olmaması gerekir.

Burun Estetiği Sonrası

Burun estetiği operasyonu sonrasındaki süreçte sigara kullanılmaması gerekmekte, sigara kullanımı iyileşmeyi ciddi oranda geciktirmektedir.

1 gecelik hastane yatışının ardında geçireceğiniz ilk 1 hafta boyunca size verilen ilaçları ve burun spreyini kullanmalısınız. Ameliyat sonrası takılan burun dışı atel, bant ve burun içi silikonlar 1. haftanın sonundaki ilk kontrolünüzde çıkartılır, bu süre aynı zamanda ameliyat nedeniyle luşan ödem, şişlik ve morlukların %70’inin geçmesi için yeterlidir.

2-3 hafta sonra burnunuzdan alacağınız nefes tamamen normale döner, 1. ayın sonunda spor yapmaya başlayabilirsiniz.

Burun kemiği ameliyatı yani Rhinoplasti işlemi sonrasında tedbir amaçlı olarak 1 gün hastanede yatmanız gerekebilir. Bazı morluk ve şişlikler oluşması ise normaldir. Eğer tampon konulmuşsa bunlar ortalama 3 gün sonra alınacaktır ve nefes almaya engel olmaması amacı ile takılan ateller de 7. günden sonra alınabilir. Bu süreçteki en önemli uyarılardan biri sigara kullanımı ile ilgili olacaktır. Çünkü burun ameliyatı sonrasında iyileşme üzerinde oldukça olumsuz etkisi bulunan sigara kullanımı, hayal ettiğiniz görünüme ulaşmanızı engelleyebilir.

Burun Estetiği Fiyatları

Gerek estetik kaygılar gerekse tıbben doğabilecek gerekliliklerden sebep burun estetiği pek çok kişinin hayalidir, ancak bu noktada insanların burun estetiği maliyeti ile ilgili bildiği birtakım yanlışlar da rol oynuyor ve genel olarak burun estetiği fiyatları hastalar tarafından çok yüksek sanılabiliyor.

Bu noktada atılacak en doğru adım, ücretsiz muayene fırsatından faydalanıp, durumunuzun bir hekim tarafından değerlendirilmesini istemektir. Hekim kontrolünden sonra sizin için çıkarılacak burun estetiği maliyeti bir başkasından farklı olabilir.

Kapalı Rinoplasti

Kapalı Rhinoplasti ameliyatlarında, açık ameliyatlardaki gibi bir kesi yapılmaksızın tüm işlemler burun deliklerinden içeri girilerek mikro ekipmanlar ile yapılmaktadır.

Açık Rinoplasti

Burun estetiğindeki iki temel yöntemden biri olan  Açık Rhinoplasti, burun ucunun altında yarım santimlik bir kesi yardımıyla derinin kaldırılarak ameliyat alanın tamamen ortaya çıkarılması ile yapılmasıdır.

Sorularınız mı Var?

En uygun mevsimden söz etmek pek mümkün değil. Burun ameliyatı her mevsim rahatlıkla yapılabilir.

Bu yapılan işleme bağlı bir durumdur. Dolayısıyla Rhinoplasti’nin detayları normal yaşamınıza dönmeniz için ne kadar zamana ihtiyacınız olduğunu belirleyecek. Yani doktorunuz size bu konuda net bir süre verebilir.

Genel olarak sadece morluk ve şişlikler oluşur. Rahatsızlık hissi oluşması ise doğaldır. Ancak olası herhangi bir ağrı sızı durumu doktorunuz tarafından ortadan kaldırılacağından ağrı ve acı açısından sıkıntı hissetmezsiniz.

Pek çok sorunun cevabında olduğu gibi, operasyon süresi de yapılan işleme bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Ancak genel olarak 1 – 2 saatlik bir operasyon sürecinden söz edilebilir.