Saç Ekiminde En İyi Yöntem Hangisidir?

Kimi zaman hastalıklara ve dış etkenlere, kimi zamansa genetik faktörlere bağlı olarak özellikle erkeklerde saç dökülmesi sorunu ortaya çıkmaktadır. Tepe ve alın bölgesindeki saç köklerimiz testesteron hormonuna duyarlıdır. Ense bölgesindeki saç kökleri ise tam tersi duyarsızdır.

Bu hormon erkeklerde daha yoğun olduğundan, erkeklerde saç dökülmesi daha sık rastlanan bir durum olup saç dökülmelerinde görülen bölgesel farkların sebebi saç köklerinin (ense ve tepe) hormonel duyarlılık frekanslarının farklı olmasıdır.

Kadınlarda testesteron hormonu çok daha az olduğundan, kadınlarda saç dökülmesi daha ziyade dış etkenler (yara, hastalık, stres vb. gibi) neticesinde ortaya çıkmaktadır.

Saç dökülmesi ile ilgili bu genel bilgiyi verdikten sonra, saç ekimi yöntemlerinden hangisi en iyisidir, böyle bir “en iyi” var mıdır, hangi yönteme neye göre karar verilir, sorularını cevaplamaya çalışalım.

FUE Yöntemi mi, DHI mi?

Saç ekimine prosedür ve tekniklerini geriye doğru incelediğimizde ilk uygulanmaya başlanan yöntemin FUT tekniği olduğunu görüyoruz. FUT Tekniği’nin şu anda kullanılmadığını, tıptaki gelişmeler neticesinde bugün en yaygın olarak kullanılan FUE Tekniği’nin ortaya çıktığını görüyoruz. FUE Tekniği ile beraber; daha bölgesel ihtiyaçlara cevap vermek adına da DHI Yöntemi (kalem yöntemi, choi yöntemi) geliştirilmiştir.

Burada saç ekiminde en iyi yöntem hangisidir sorusuna cevap vereceğimizi söyledik ancak bu soruya verilecek en doğru cevap aslında; “en iyi saç ekim yöntemi kişinin saçına göre muayene esnasında belirlenir” olmalıdır.

Neden bu sorunun internetten araştırılarak bulunabilecek tek bir doğrusunun olmadığını dilerseniz size tekniklerin detayını, kullanım amaçlarını, aralarındaki farkları anlatarak izah edelim.

FUE Tekniği Nedir?

Greft adı verilen saç folikülerinin donör alandan toplanarak ekilelecek alanda açılan kanallara yerleştirilmesi işlemidir. Greft, üzerinde bir miktar doku parçası barındıran saç foliküllerine verilen isim olup bir greft içerisinde 3-4 saç olabilmektedir. Greftlerin donör alandan alınmasından sonra, ekilecek alandaki kanalların açılmasına kadar geçen sürede özel sıvılar ve sıcaklıkta bekletilmesi gerekmektedir. Bu sayede özelliklerinden birşey kaybetmeyen greftler, kliniğimizde Safir Perkutan yöntemi ile açılan kanallara ekilir.

DHI Yöntemi nedir?

DHI (Direct Hair Implant) yani türkçeleştirilmiş adıyla Doğrudan Saç Ekimi yönteminde; donör alandan greft toplanmasında kullanılan teknik FUE yöntemi ile aynıdır. Burada DHI’nin FUE Yöntemi’nden farkı greftlerin ekimi esnasında ortaya çıkmaktadır.

DHI Yöntemi’nde greftler Choi Implanter (Choi Kalemi) adı verilen, keskin ve kaleme benzeyen bir alet yardımı ile yapılır. Bu aletin özelliği ekilecek greft için ekim anında kanal açma işlemini yapıyor olmasıdır.

DHI ve FUE Teknikleri arasındaki farklar nelerdir?

  • Ekim Alanı: DHI Yöntemi daha bölgesel saç dökülmeleri için etkilir. Yara izi, saç kıran vb. gibi bir deri hastalığı, ameliyat sonrası veya strese bağlı bölgesel dökülme DHI yönteminin daha etkili olacağı saç ekim alanlarıdır. FUE Tekniği ise daha geniş alanlarda ekim yapılacağı zaman kullanılmaktadır.
  • Greft Sayısı: Greft sayısı saç ekim tekniğine göre fark edebilmektedir zira DHI Yöntemi’nde 1500-2500 civarı, FUE Tekniği’nde ise yaklaşık 4000 greft ekimi yapılabilmektedir.
  • Operasyon Sonrası: DHI Yöntemi’nde iyileşme süresi daha kısa olup daha az kanama olur.
  • Süre: FUE Tekniği’nde operasyon 6 ile 8 saat arası sürmektedir. Bu süre, DHI Yönteminde daha uzundur.
  • Maliyet: Gerek FUE Yöntemi gerekse DHI Yöntemi uygulamalarında hastaya özel ekipman açıldığı ve operasyon sonrasında atıldığı için ekipman ve ekip maliyeti açısından fark yoktur.

Saç Ekimi Yöntemlerinde DHI, FUE teknikleri nasıl beraber kullanılır?

DHI Yöntemi yukarıda anlattığımız gibi bölgesel sıklaştırma ve küçük alanlarda idealdir. Hastanın alın veya tepe bölgesinde saç ekimi yapılması gerekiyor, aynı zamanda tepeden enseye doğru da seyrelme varsa ve hasta saçlarının tamamen kesilmesini istemiyorsa bu durumda tepe ve alın bölgesinde saç kesilerek FUE Yöntemi, tepeden enseye doğru olan alanda ise saç kesilmeden DHI Yöntemi uygulanır, bu iki yöntem tek operasyonda birleştirilebilir.
Bir başka örnekte; hastanın bir hastalık veya dış etken sebebi ile bölgesel bir saç dökülme hikayesi varsa; bu rahatsızlığını DHI Yöntemi ile giderme esnasında alın bölgesindeki geniş alandaki saç dökülmesi için de FUE Tekniği tercih edilecektir.

Sonuç olarak; burada sizlere saç ekiminde en iyi yöntem hangisidir sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Aslında tıbbi olarak sorularak, cevabı bir makale ile verilebilecek bir soru değil. Hangi yöntemin daha iyi olduğu, hangisinin uygulanması gerektiği, sadece muayene esnasında doktor tarafından, hastasına ve hastasının saç durumuna göre verilmesi gereken bir karardır.

https://www.medibeautyklinik.com/blog/sac-ekiminde-hangi-yontem-daha-iyidir/