Burun Estetiği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Burun, yüzümüzün tam ortasında bulunan ve genel itibari ile tüm yüz hattımızı ön plana çıkartarak güzellik algısında önemli bir yere sahip olan ve estetik açıdan iyi görünmesi herkes tarafından öncelikli olan bir organdır. Bu nedenle en çok estetiğe ihtiyaç duyulan organlar arasında yer alır ve her yıl estetik veya sağlık nedeniyle birçok kişi burun estetiğine başvurur.

Rinoplasti veya nazoplasti olarak da bilinen burun estetiği, burun şeklini değiştirmek için en sık kullanılan cerrahi operasyonlardan biridir. İster doğuştan olan görünümü değiştirmek için, ister de sonradan oluşabilen herhangi bir yaralanma veya hasar sonucu burunda oluşabilecek hasarların tedavisi için, burun estetiği (rinoplasti) tedavisi kullanılmaktadır. Burun estetiğini “yeniden şekillendirme” olarak ifade etmek doğru olur. Kişinin dış görünüşünün düzeltilmesine ek olarak, günlük hayatta yaşanan solunum problemlerinin tedavisinde de burun estetiği yöntemi tercih edilmektedir. Her iki durumda da, yapılacak olan estetiğin, kişinin yüz hatlarına uygun bir biçimde yapılması çok önemlidir. Yanlış burun estetikleri, sonrasında hem sağlık hem de estetik anlamda farklı problemler meydana getirebilir, bu da istenmeyen sonuçlar doğurur. Bu nedenle doğru tedavi yöntemini ve doğru doktoru seçtiğinizden emin olmalısınız.

Burun estetiğinde genellikle yaş alt sınırı 18’dir. 18 yaşını doldurmuş ve burundaki kemer görünümünde bir problem yaşayan varsa, burun düşüklüğü, burun – alın arasındaki ya da burun – dudak arasındaki açının düzeltilmesi isteniyorsa, burun genişliği, burun kırılmaları gibi deformasyonlar bulunuyorsa, burun büyütülmesi, burun küçültülmesi veya burundaki asimetrinin düzeltilmesi isteniyorsa ve burunda herhangi bir deviasyon varsa, burun estetiğine yani rinoplastiye ihtiyaç duyulabilir.

https://www.medibeautyklinik.com/blog/burun-estetigi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/