Açık Burun Estetiği (Açık Rinoplasti)

Açık Burun Estetiği (Açık Rinoplasti) Nedir?


Yüzünüze uygun olmayan, orantısız bir burun, aynaya her baktığınızda sizi rahatsız hissettirebilir. Bu nedenle burun estetiği (rinoplasti), fonksiyonel bozuklukların veya kişiyi rahatsız eden estetik kaygıların sonucunda düşünülen ve burnun şeklinin, yüksekliğinin, genişliğinin ve uzunluğunun düzeltilmesini sağlayan bir operasyondur.

Estetik doktorlarımız tarafından uzun yıllardır başarılı bir şekilde uygulanan açık burun estetiği (açık rinoplasti), küçük bir kesinin burun delikleri arasında açılmasıyla uygulanır.

Açık Burun Estetiği (Açık Rinoplasti) Nasıl Yapılır?

Kliniğimizde ameliyatın açık burun estetiği (açık rinoplasti) mi yoksa kapalı burun estetiği (kapalı rinoplasti) mi tercih edileceğine estetik doktorumuzun gerçekleştireceği kapsamlı ön muayenede, bulguların değerlendirilmesi sonucunda karar verilir.

Açık burun estetiği (açık rinoplasti)’nde, burnun şekli değiştirilecekse deri ve mukoza zarları geçici olarak kıkırdak ve kemiklerden ayrılır. Burun delikleri arasında küçük bir kesi yapılarak burun ucu açılır. Çekiç, keski veya neşter gibi özel mini aletlerle fazla kemik ve kıkırdak çıkarılır. Kıkırdak düzeltildikten sonra mukoza zarları ince ve kendi kendine eriyen dikişlerle tekrar dikilir. Ayrıca iç burun yumuşak nazal tampon veya merhem gazlı bezle splintlenir. Burun derisi ince alçı şeritlerle modellenerek, burnun şekli plastikten veya paris alçıdan yapılmış bir atel ile desteklenir. Operasyon böylece tamamlanır.

Açık burun estetiği (açık rinoplasti), kapalı burun estetiğine (kapalı rinoplasti) göre iyileşme sürecinin daha uzun süreli ve zor olduğu bir operasyondur. Ancak estetik doktorlarımız, ileri tanı ve tedavi yöntemlerimiz ile birlikte burnunuz için en kolay ve özel tedavi yöntemini belirler.

Açık Burun Estetiği (Açık Rinoplasti) Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Kliniğimizde operasyondan önce hastanın tam kapsamlı ön muayenesi gerçekleştirilir. Hastadan kan örneği alınarak, EKG incelemesiyle birlikte sağlık durumu analiz edilir. Doktorlarımız, sağlık durumunuzu analiz ederek, estetik beklentilerinize göre operasyona karar verir.

Kliniğimizde, genel anestezi altında yapılan açık burun estetiği (açık rinoplasti) operasyonu, genellikle yaklaşık üç ile dört saat sürer. Hastanede kalış için bir gece yeterlidir. Operasyondan sadece birkaç gün sonra hasta normal günlük aktivitelerine geri dönebilir. Operasyona göre değişmekle birlikte, hastanın iki hafta boyunca bandaj takması da gerekebilir. Hasta, iki ile üç ay yoğun güneş veya solaryum radyasyonundan korunmalıdır.

Açık burun estetiği (açık rinoplasti) sonrasında operasyon bölgesinde ağrı, baş ağrıları, yanak ve alt göz kapağı bölgesinde açıkça görülebilen şişlik ve morluklar olabilir. Ancak bunlar kısa sürede iyileşecektir. Burun septum bölgesindeki işleme göre de burundaki tamponun ne kadar uzun süre kalması gerektiği doktorumuz tarafından belirlenir.

https://www.medibeautyklinik.com/acik-burun-estetigi/

Burun Ameliyatı İyileşme Süreci

Operasyon Süresi

3-4 Saat

Anestezi

Genel

İstanbul'da Kalma Süresi

1 Gün

Günlük Hayata Dönüş

7-8 Gün

Açık Burun Estetiği (Açık Rinoplasti) - Sıkça Sorulan Sorular

Kliniğimizde gerçekleştirilen açık burun estetiği (açık rinoplasti) ile yara bölgesinde ağrı, baş ağrıları, yanak ve alt göz kapağı bölgesinde açıkça görülebilen şişlik ve morluklar olabilir. Ancak bunlar en kısa sürede iyileşeceğinden burnunuz doğal bir görünüme kavuşacaktır. 

Kliniğimizde ameliyatın açık burun estetiği (açık rinoplasti) mi yoksa kapalı burun estetiği (kapalı rinoplasti) mi olacağına uzman doktorlarımızın kapsamlı muayenesi sonrası karar verilmektedir. Doktorlarımız, hastanın isteklerini dinleyerek, sağlık durumuna göre ameliyat sürecini ve yöntemini belirler.

Kliniğimizde genel anestezi altında yapılan açık burun estetiği (açık rinoplasti) operasyonu, genellikle üç ile dört saat sürer. Operasyondan sonra sadece bir gece klinikte kalmanız gerekmektedir. Ayrıca doktorlarımız, günlük aktivitelerinize operasyondan birkaç gün sonra dönmenizi önermektedir.